skip to Main Content

Yönetim Panelli Web Sitesi

Yönetim Panelli Web Sitesi

E-ticaret sistemi ile ticaret yapacak olan kişiler günümüzde ister mağaza sahibi olsun, isterse e-ticaret ile uğraşsın, belirlenen bir kesime sunulmuş olan hizmet ile alakalı teknik destek sağlama bilgi verme ve online destek sağlama konularında mutlaka bir yönetim panelli web sitesi sahibi olmaları gerekmektedir. E-ticaret siteleri kapsamında eğer profesyonel bir iş yapılmak isteniliyorsa bir web sitenin tasarımının en iyi şekilde yapılması ile hedefe hızlı bir şekilde yaklaşılabilir. Günümüzde internet teknolojisinin yaygın bir hale gelmesi ile birlikte tüketiciler günlük ihtiyaçlarını alışveriş mağazalarının sunmuş oldukları internet sitelerinden yapmaya başladılar. Bu sebepten eğer bir ürün pazarlaması yapılıyor ise, ürünün pazarlaması kadar internet sitesine de değer verilmesi gereklidir. Bir web sitesi kullanıcılar tarafından ne kadar çok anlaşılabilir ve kullanışlı ise, ticaret yapan kişinin işi o derece iyi şekilde ilerleyecektir. Bu noktada admin panelinin oldukça önemli olduğu söylenilebilir. Yönetim panelli web sitesi sayesinde, kiracı konumundan ev sahibi konumuna yükselmiş olursunuz. Bu açıdan bakıldığı zaman yönetim panelli web sitesi e-ticaret sektörü ile uğraşan tüm kişilerin kullanması gereken bir sistemdir. Çünkü zaman yönetimi ve kolay kullanım olanağı e-ticaret sektörünün en önemli iki parçasıdır.

Web Sitesi Yönetim Paneli Hakkında

Yönetim paneline genel olarak bakmak gerekirse, kişilerin sahip olduğu web sitelerinin yönetimi akla gelmektedir. Bu yönetim içeriğinde video, yazı, fotoğraf gibi uygulamaların eklenmeleri, çıkartılmaları ve takibi bulunmaktadır. Dünya genelinde Content Management System yani (CMS) İçerik Yönetim Sistemi olarak anılır. Bu alan tamamen site sahibine aittir. Site sahibi admin olarak, daha önceden oluşturmuş olduğu kullanıcı şifre ve kullanıcı adıyla sisteme giriş yapar ve site üzerinde değişiklik veya ekleme yapmaya bu şekilde başlayabilir. Yönetim panelleri hususunda kullanıcıların en büyük artısı, basit bir ara yüze sahip olmaları nedeni ile web sitelerini düzenleme süreçlerinde hiçbir aracı kurum veya kişiye ihtiyaç duymaksızın yapmak istenilen değişiklikleri gerçekleştirebilmeleridir. Örnek verecek olursak; içeriklerini sürekli olarak aktif tutarak değiştirmek zorunda olan kullanıcılar veya sürekli olarak veri girişi yapmak zorunluluğu olan kullanıcılar yönetim paneline giriş yaparak kolay bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirir.

Yönetim panelli web sitesine ihtiyaç var mı?

Hız teknoloji sektörünün en önemli parçasıdır. Yavaş kalırsanız rakipleriniz sizi geçer ve büyük bir müşteri kaybına uğrarsınız. Bu da uzun zamanda sizin iflas etmenize kadar uzayan bir süreç haline gelebilir. Bu gibi küçük problemlerin uzamaması adına en baştan önlem almakta yarar vardır. Yönetim panelli web sitesi sayesinde, panelsiz bir sitede iki kişinin yaptığı bir işi siz tek başınıza halledebilirsiniz. Bu sayede işlemleriniz kısa sürede çözüleceği için kalan zamanınızı farklı bir işi yaparak geçirmeniz mümkün olucaktır. Web tasarım panelli web sitesi uzun dönemde size kar sağlayacaktır. Normal panelsiz bir web sitesinde düzeltme yaptırmak istediğiniz zaman çalışma yapmış olduğunuz ajans ile tekrar iletişime geçmeniz gerekecektir. Ajanslar ise bu işlemleri sizin adınıza yaptıkları için tekrar sizden ücret talep edeceklerdir. Yönetim panelli web sitesi ile ücretsiz olarak yapılabilecek bir iş için para ödemeye gerek var mı? O halde günümüzün teknolojisine ve firmalarına baktığımız zaman yönetim panelli web sitesi ihtiyacının olduğunu söyleyebiliriz.

Yönetim Panelinin Avantajlarıyönetim panelli web site

 • Web sitelerine ait olan ara yüzü kolay bir şekilde değiştirebilme
 • Teorik bilgilere ihtiyaç duymadan herkesin girip rahat bir şekilde ekleme, düzenleme veya çıkarma yapabileceği kullanımı kolay bir uygulama sistemi
 • Sürekli halde veri girişlerinin yapılmasının gerektiği web sitelerinin kolay ve hızlı bir biçimde işlemleri gerçekleştirmesi
 • Site üzerinde bulunan verilerin site sahipleri tarafından değiştirilebiliyor olması ve bir aracı kurum ve kişiye ihtiyaç duyulmaması
 • Arama motorlarını kullanarak internet üzerinde daha çok kişiye ulaşım sağlama imkanı
 • Güncel kodlar ile uyumlu çalışabilme imkanı
 • Birden daha fazla kullanıcının bir web sitesinde farklı oturumlar açılabilmesi,
 • Mobil cihazlar aracılığı ile düzenleme yapılabilme

WordPress Yönetim Paneli Hakkında

Sahip olunan geniş tema seçenekleri ile kişisel blog veya ürünleri pazarlanarak satılabileceği bir web sitesi tasarlanabilmektedir. WordPress yönetim paneli ile ister basit bir ara yüze sahip olan web sitesi, ister büyük ölçekli ve çok kişiye hitap eden ürün pazarlanabilecek bir web sitesi oluşturmak mümkündür. WordPress yönetim paneli üzerinden giriş yapabilmek için, www.siteadi.com/wp-admin adresi kullanılarak giriş yapılabilmektedir. Daha önceden belirlenmiş olan kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılması gereklidir. Giriş yaptıktan sonra, başlangıç, görünüm, eklentiler, yazılar, güncellemeler, araçlar, ayarlar, ortam, sayfalar, yorumlar, ayarlar ve kullanıcılar gibi bir çok menü çeşidi kullanıcıların karşısına çıkacaktır.  Menü işletimine girildikten sonra ilk olarak başlangıç ekranı kullanıcı karşısına çıkar. Başlangıç ekranı site hakkında genel bilgilerin yer almış olduğu bir ekrana sahiptir. Site üzerinde bulunan içerikler ve bu içeriklere yapılmış olan yorumlar gibi bilgiler bu alanda görünür. Güncellemeler bölümündeyse web sitesi daha da geliştirilmesi adına yapılan yeniliklerin yer aldığı bir alanı gösterir. Kullanıcılar bölümünde, oturum açma bilgi düzenleyebilme işlemlerinin yanı sıra, sisteme giriş yapabilecek olan yeni kişiler atanabilir ve bu kişilerin yetki seviyeleri de bu alanda belirlenebilir. Ayarlar menüsünde, web site başlığı ve slogan düzenlemesi yapılabilir. Yine ayarlar menüsü aracılığı ile yapılabilecek bazı işlemler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

WordPress Yönetim Panelli Web Sitesi Avantajları

 • Yazma ayarlarını kullanarak web siteden başka bir siteye kolay bir şekilde yazı aktarma  ve oluşturulmuş olan gönderileri arama motoru sonuçlarında görünebilmesini sağlama seçeneği
 • Okuma ayarlarıyla gösterilebilecek olan sayfa sayısını ayarlanabilmesi ile birlikte arama motorlarında çıkan sonuçlar arasına ekleyip kaldırma özelliği olması
 • Tartışma ayarlarıyla gönderilere yapılan yorumları kontrol edebilme
 • Ortam ayarları ile gönderiler için yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma işleminin gerçekleştirilebilmesi
 • Kalıcı bağlantı ayarıyla arama motoru uyumluluğunu arttırmayı sağlamak amacı ile özel kodlar yazabilme olanağı

Araçlar menüsünde bulunan, içe aktar seçeneğiyle herhangi bir WordPress sitesinde yer almakta olan içeriği kişilerin kendi sitelerine aktarabilmesi. Yine bu işleme bağlı olarak dışa aktarma seçeneği kullanıp sitede bulunan verileri herhangi bir yere aktarabilmek. Eklentiler menüsü üzerinde bulunan birçok eklentiyle web sitesine kolayca veri eklenebilmektedir. Yazılar menüsü kullanılarak web site için yazı yazılabilmektedir. Bu işlemlerin yanı sıra yazılara fotoğraflar ekleyerek sitede yayınlayabilmek mümkündür. Ortam menüsü üzerinden sahip olunan fotoğraflara erişerek düzenleme yapılabilmektedir. Yorumlar bölümünde oluşturulan içerikler yapılan yorumları görerek yönetilebilmesini mümkün kılmaktadır. Görünüm menüsü üzerinde bulunan özelleştir sekmesine geçiş yapılarak web sitenin arka plan rengi belirlenebilir. Sütun ve satır düzenleme işlemleri gibi işlemler de bu alanda yapılabilmektedir. Bileşenler başlığı altında site üzerinde çeşitli gruplandırmalar yapılarak ziyaretçilerin daha hızlı bir şekilde erişebileceği menüler de oluşturulabilir. WordPress’in sunmuş olduğu paketler aracılığı ile bütçeye ve kişisel isteklere uygun kişilerin kendi web sitelerini oluşturabilmesi mümkündür. Oluşturulan sitelerin ayarları bir çok farklılıkta yapılabileceği gibi, tek bir sistem üzerinde de yapılabilir.

WordPress Yönetim Panelli Web Sitesi Dezavantajları

WordPress yönetim sistemi birçok özelliği beraberinde getirmektedir. Aslında ücretsiz olarak WordPress’in kendi web sitesi üzerinden Türkçe versiyonunu ücretsiz olarak indirmek mümkündür. Ancak php yazılım diline hakim olmak burada çok önemlidir. Kullanılan temalar ücretsiz olarak temin edilse dahi temanın açıkları olabilmekte ve sitenizin içeriklerine 3. kişilerin ulaşabilme ihtimali söz konusu. Temanın ihtiyacı olduğu eklentilerde internette bulunabilmekte ve temalarda olduğu gibi açıklar bulunmaktadır. Haliyle böyle bir web sitesi yapmak istiyorsanız profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Premium temalar ve premium eklentiler kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. Kullanılan eklentilerin ve temaların sayfa açılış hızını temayı seçerken iyi tahlil etmelisiniz. Aksi taktirde SEO açısından çok riskli bir tema seçmiş olabilirsiniz.

Bu Yazının 2 Yorumu Var
 1. İiyi günler ben yaklaşık 4 yıl önce bir web sitesi kurdum fakat içerisinde girdiğim ürünleri ve fotoğrafları kendim değiştiremiyorum. Değişiklil yapmak istediğim zaman web sitesini yaptırdığım kişi ile iletişime geçmem gerekiyor ve bu kişi benden bu basit eklemeler ve düzenlemeleri yapmak için para talep ediyor. Yönetim panelli web sitesi için sitemi tamamen değiştirmem gerekiyor mu yoksa halihazırda sahip olduğum siteye yönetim paneli ekleyebilir miyiz? Eğer web sitemi yeniden yaptırırsam google arama sonuçlarında düşüş yaşar mıyım?

  1. Muhtemelen web siteniz bir admin paneline sahip değil. 4 yıllık süreç içerisinde yazılım teknolojilerinde büyük değişiklikler oldu. Kurumsal web tasarım ajansları ile çalışmanızı ve yeni bir web sitesi yaptırmanızı tavsiye ederim. SEO açısından şuan sizin ürün girmeniz içerik girmeniz de pek kolay olmaz yada maliyetli olur aksi taktirde. Web tasarım sayfamızı inceleyebilirsiniz.

   https://www.larvey.com/web-tasarim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir