skip to Main Content

Sosyal Medya ve E-ticaret

Sosyal Medya Ve E-ticaret

Merhaba. Bu aralar instagram ve facebook üzerinden aldığımız mesajlarda sıkça rastladığımız bir soruya detaylı bir cevap verebilmek amacıyla bu makaleyi oluşturduk. Soru şu: Ürünlerimi instagram üzerinden nasıl satabilirim. Sermayeniz yok ve ürünlerinizi sosyal medya pazarlama stratejileri ile satmak istiyorsanız yazımızı dikkatle okuyunuz. Anlamadığınız alanları ve sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

İnternet sektörünün her geçen gün büyümesi ile birlikte sektör üzerinde insanlar ile etkileşim kurabileceğimiz birçok sosyal medya aracı türedi ve türemeye devam ediyor. Neredeyse her yıl yeni bir sosyal medya platformu ile tanışmaya başladık. Geçmiş yıllarda insanlar ile iletişimi sadece e-posta ve msn gibi araçlar ile kurarken, günümüzde facebook, WhatsApp, twitter, instagram ve diğer birçok sosyal medya üzerinden iletişim kurabiliyoruz. İnsanların bu alanlarda toplanmış olduğunu gören işletme sahibi, girişimciler ve ticaret zekasına sahip olan kişiler bu alanları nasıl değerlendirebilecekleri konusunda araştırma yaptılar ve yeni bir ticaret yöntemini ortaya çıkardılar. Evet, bu ortaya çıkan yeni ticaret türüne e-ticaret ismi verilmektedir. Bu yazımızda sizlere e-ticaret nedir? Sosyal medyada e-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret ürünlerinin tedariği nasıl sağlanır? Gibi sorulara yanıt vereceğiz. Ayrıca şunu söylemek istiyoruz ki bu makalede bulacağınız bilgiler birçok kişi tarafından ücret karşılığında sizlere sunulmaktadır. Biz bunları tamamen ücretsiz bir şekilde sizler ile paylaşıyoruz. Ancak bu çalışmaları bizim gibi sosyal medya e-ticaret uzmanlarına yaptırdığınız takdirde çok daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

E-ticaret nedir?

E-ticaret, Elektronik ticaret olarak açılabilir. Bu açılıma baktığımızda e-ticaret, internet üzerinden ürün satışı gerçekleştirebileceğiniz bir ticaret yöntemidir. E-ticaret kendi içerisinde bütün ticaret tipini kendi bünyesi içerisinde barındırır. E-ticaret ile kendi becerilerinizi satabileceğiniz gibi, ürünlerin satışını da gerçekleştirebilirsiniz. Her geçen gün insanlar sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirmeye başlıyor. Örneğin dedelerimiz, annelerimiz bile günümüzde sosyal medya platformlarını ve interneti kullanmaya başladılar. Bugün sizlere e-ticaret yöntemlerinden birisi olan, sosyal medya e-ticaret kavramından söz edeceğiz.

Sosyal medya üzerinde e-ticaret

Sosyal medya üzerinde e-ticaret, facebook, instagram, Tumblr, pinterest ve farklı platformlar üzerinden ürün satışı ve hizmet satışının gerçekleştirilmiş olduğu satış türüdür. Sosyal medya e-ticaret kavramında ekstra olarak bir web sitesi kurulumuna ihtiyacınız bulunmamaktadır. Sosyal medya hesaplarının sizlere sunmuş olduğu özellikler sayesinde hesap açılımına herhangi bir ücret ödemeden sosyal medya üzerinde e-ticaret gerçekleştirebilirsiniz.  Bu yazıyı okumuş olduğunuza göre sizlerinde sosyal medya e-ticaret’i ile para kazanmak istediğinizi farz ediyoruz. Şimdi sosyal medya üzerinde e-ticaret nasıl yapılır? Bunu öğrenelim.

Sosyal medya uygulamaları ile e-ticaret nasıl yapılır?

Yukarıda kısaca sizlere sosyal medya e-ticaret kavramı hakkında söz ettik. Şimdi ise sosyal medya üzerinde e-ticaret nasıl yapılır? Sorusunun cevabını maddeler halinde sıralamak istiyoruz.

*Öncelikle satış yapmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere instagram e-ticaret ile para kazanmayı anlatacağız. Ama siz bunu diğer uygulamalara rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Çünkü sosyal medya e-ticaret uzmanı olmadan tek başınıza tüm sosyal medya araçlarında satış yapmak ve işlem gerçekleştirmek başlangıç aşamasında çok zor olacaktır. Günümüzde en çok sosyal medya üzerinde e-ticaret yapılan site instagram ’dır. Bunun nedeni; instagram bizlere ürünleri en güzel şekilde sunmamıza olanak sağlıyor. Ayrıca en çok kullanılan sosyal medya platformu şu anda instagram’ dır. Bu nedenle sizlere instagram e-ticaret yaparak para kazanmanız için neler yapmanız gerekiyor bunları anlatacağım.

İnstagram e-ticaret

İnstagram e-ticaret yapmak için en uygun olan sosyal medya platformudur. Çünkü milyonlarca insan tarafından kullanılır ve bu kişilere ürünlerimizi görsel, yazı, video ve anket aracılığı ile çok daha görsel bir şekilde tanıtabiliriz. İnstagram farklı filtre ve düzenleme seçenekleri sundukları için ürünlerin tanıtımı ve satışı için en uygun platformdur.

İnstagram e-ticaret sayfası nasıl kurulur?

*İnstagram e-ticaret yapabilmemiz için ilk olarak ücretsiz olarak hesap oluşturmamız gerekiyor. Bunu mobil instagram uygulaması üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram e-ticaret ile para kazanmak istiyorsanız ve hesabınızın güvenli olmasını istiyorsanız tüm bilgilerinizi doğru bir şekilde yazın. Kesinlikle basit bir şifre koymayın ve mail adresiniz gerçek mail adresiniz olsun. Aksi durumda çalınma gibi bir durumda instagram e-ticaret sitenizi kurmanız çok zor olacaktır.

*Hesabınızı açtığınıza göre şimdi instagram üzerinde basit ama kesinlikle yapılması gereken ayarları yapmamız gerekiyor. Şimdi instagram e-ticaret hesabımızı satacağımız ürünler doğrultusunda optimize edeceğiz. İnstagram e-ticaret sayfamızda bebek giyim üzerine satış yapacağımızı düşünelim. Bu doğrultuda ilk olarak içerisinde Bebek giyim sözcüklerinin geçtiği bir başlık ve kullanıcı adı seçmeliyiz. Örneğin “bebekgiyim” kullanıcı adını ve ismini aldığınız zaman instagram aramasında bebek giyim yazıldığında ilk başta siz çıkacaksınızdır. Bu yüzden isim seçimi çok önemlidir. Birçok kişi instagram üzerinde isim satışı bile gerçekleştiriyor. Reklam vermeyi düşünüyor iseniz direk kurumsal bir marka ismi de seçebilirsiniz. Ancak reklamsız organik olarak satış yapmayı düşünüyorsanız isim ve kullanıcı adı çok önemlidir. İsmi belirlediğimize göre şimdi hakkında bölümünü düzenlememiz gerekiyor. Burada satmış olduğunuz ürünler ile alakalı bilgilerin ve iletişim bilgilerinizin yer alması gerekiyor. Satışı instagram üzerinden yapmayı düşünüyor iseniz WhatsApp numaranızı yazarak insanlar ile iletişim kurabilirsiniz. Direk mesaj yani Dm üzerinden de satış gerçekleştirebilirsiniz. Ancak instagram e-ticaret sayfanızda telefon numarası yer alması size kurumsallık katacaktır. İlerleyen zamanlarda instagram e-ticaret sayfanız için e-ticaret sitesi açtırarak bu site üzerine insanları yönlendirerek kredi kartı veya havale gibi yöntemler ile satış yapabilirsiniz. Bu bölümü de ayarladığınıza göre şimdi instagram hesabınızı ayarlar bölümünden işletme hesabına geçirin. Bu sayede sayfanıza giren kişilerin istatistiklerine ulaşabilecekseniz. İnstagram e-ticaret sayfanıza günde kaç kişi girdiğini, gönderilerinizi gören kişi sayısı gibi farklı istatistiklere erişebilir olacaksınız.

*İnstagram e-ticaret sitesi için bu aşamadan sonra ürünleri satabileceğiniz takipçilere ve ürünlerinizin görsellerine ihtiyacınız vardır. İnstagram e-ticaret ürün tedariği yapmadıysanız alt başlıktan buna ulaşabilirsiniz. Ürün görsellerini, ürünlerini sattığınız firmadan veya elinizde bulunan ürünleri kendiniz çekerek elde edebilirsiniz. İnstagram e-ticaret sitesi için gereken takipçileri; instagram etiketleri, instagram keşfet bölümüne düşerek, takipçi satın alarak veya karşılıklı takip yaparak elde edebilirsiniz. Maalesef sizlere bu maddeleri burada açıklamak çok zor olacaktır. Sadece instagram e-ticaret konusunda basit bir şekilde sizlere bu yazıyı hazırlıyoruz. Ancak instagram e-ticaret sayfanız için takipçi elde edebilmeniz için kısaca maddeleri açmak istiyorum.

İnstagram e-ticaret sayfasına etiket ile takipçi kazanmak: İnstagram üzerinde görsellerinizin altında kullanacağınız hashtag (#) etiketi ile yapacağınız paylaşımlar ile takipçi kazanabilirsiniz. Ancak görsellerinizin ilgi çekici ve doğru etiketlerin kullanılması gerektiğini unutmayın.

Keşfet, hoşuma gidenler bölümü aracılığı ile takipçi kazanmak: En zorlu ve en çok takipçiyi kazandıran yöntemdir. İnstagram e-ticaret sayfanızda bu bölüme girebilirseniz satış yapmanız garantidir. Bu bölüme girebilmek için, beğeni, kaydetme ve yorum sayınız çok etkili bir faktördür.

Karşılıklı takip ile takipçi kazanmak: İnstagram e-ticaret sayfanızda başlangıç için yapabileceğiniz bir yöntemdir. Kişileri takip ederek size geri dönüş yapmalarını ümit edersiniz.

Takipçi satın alarak takipçi sayısı artışı: İnstagram e-ticaret sayfaları çok fazla sayıda takipçi satın alıyor. Ancak aktif olmayan bot takipçiler size sadece görsellik kazandıracaktır. Bunun yanında sürekli olarak beğeni satın almanız gerekecektir. Aktif takipçi satın alırsanız ise %90 oranında takipçi kaybı yaşayacaksınızdır. Sürekli beğeni satın alma imkânınız var ise kurumsallık açısından dikkatleri çekebilmeniz için yararlı olucaktır. Ancak sadece bot takipçi satın almak bir işinize yaramaz, aksine doğal takipçileri kaybedersiniz.

*İnstagram e-ticaret için sayfamızı oluşturduk, optimize ettik, ürünleri paylaştık ve takipçi kazandık. Şimdi yapmanız gereken şey sayfanızı doğru bir planlama ve analiz ile yönetmeye başlamak. Dm üzerinden ve WhatsApp üzerinden artık satış yapabilirsiniz.

İnstagram e-ticaret ürün tedariği nasıl yapılır?

İnstagram e-ticaret ile uğraşmak istiyorsanız ve gerçek somut bir ürün satışı gerçekleştirecekseniz ürün tedarikine ihtiyacınız var. Bunu dropshipping yöntemi, kendi imal ettiğiniz ürünleri satarak veya dışarıdan belli bir bütçe ile almış olduğunuz ürünleri satarak gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram e-ticaret konusunda satacağınız ürünleri nereden tedarik edeceğiniz tamamen sizin planlamanıza kalmıştır. Kısaca instagram e-ticaret için ürünleri tedarik edip nasıl satabileceğinizden söz edeceğim.

Dropshipping ile instagram e-ticaret: Bu yöntem ile instagram e-ticaret yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken ülkenizde bulunan bir firma ile anlaşmak. Daha sonra firmanın ürünlerini kendi sayfanıza yüklüyor ve satılan ürün bazından kar elde ediyorsunuz. Ürünleri karşı tarafa yollayan üretici firma ürünleri yollarken sizin bilgilerinizi yazarak karşı tarafa yolluyor.

Kendi ürünleriniz ile instagram e-ticaret: Bu yöntemde ürünleri üretmiş olduğunuz yerden direk olarak müşteriye yolluyorsunuz. Üretici siz olduğunuz için ürünleri mankenler ile çalışarak görselleştirebilirsiniz. Genelde bu gibi hizmetleri sunan şirketler ürünlerini mankenler ile çalışarak müşterilere sunuyor.

Al – sat yöntemi ile instagram e-ticaret: Bu yöntemde elinizde bulundurmuş olduğunuz bütçe çok önemli bir faktör. Bütçeye bağlı olarak satacağınız ürünlerin çeşidi artacaktır. İnstagram üzerinde e-ticaret ile satmak istediğiniz ürünleri belirleyip, bu ürünleri üreten firmalara gitmeli ve toptan ürün fiyatı almalısınız. Kendinize uygun ürünü bulduktan sonra ürünleri satın alıp, instagram e-ticaret sayfanızda satmaya başlayabilirsiniz. Genellikle e-ticaret sektöründe büyük yerlere gelen şirketler kendi depolarını açıyor ve görselleri profesyonel kişiler ile çalışarak hazırlıyorlar.

Yurtdışından ürün alıp, ülkemizde instagram e-ticaret yöntemi ile satmak: Ali Express, amazon, Ali baba gibi farklı şirketler üzerinden ürün getirerek instagram sayfanızda satışlarını gerçekleştirmeniz mümkündür.

İnstagram e-ticaret sektöründe ilerlediğiniz takdirde kendi üretmediğiniz ürünleri toptan bir şekilde kendi depolarınızdan satabilecek bir konuma geliyorsunuz.

İnstagram üzerinde profesyonel olarak e-ticaret yapmak ister iseniz, sizlere sosyal medya e-ticaret uzmanlarımız ile yardımcı olabiliriz. Özellikle instagram e-ticaret sektöründe deneyime sahibiz.

Larvey – Sosyal medya e-ticaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir