skip to Main Content

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, internet üzerinde aktif olan internet sitelerini Google yönergelerine en uygun sekle getirmeyi başarabilen kişilerdir. Mevcut bulunan siteler üzerinde gerekli tüm yönerge ve yönlendirmeleri yaparak sitenin Google algoritmalarında değer kazanmasına yardımcı olur. SEO Uzmanı olan kişiler siteler üzerinde gerekli görülecek her türlü iyileştirmeyi yapma yetkisine sahiptir. Bu nedenle gerekli görülecek her türlü araştırma ve analiz değerlendirmelerini özgür bir şekilde gerçekleştirebilir.  Internet üzerinde sıralama kazanmasını ve popüler olmasını sağlamak için SEO uzmanları ile işbirliği yapılır. Bu sayede de internet sitesinin internet üzerinde daha aktif ve görünür bir özelliğe sahip olması sağlanır.

En Genel Tanımı İle SEO Uzmanı Olmak

Özellikle son dönemlerde gelişen teknoloji ile internet oldukça aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve tüm dünya üzerinde her gün milyonlarca kullanıcıya hitap eder bir pozisyona ulaşmıştır. Internet ağının bu kadar büyük olması birçok yeni kullanıcıyı internet üzerine yönlendirmeye devam etmektedir. İnsanlar sosyal hayatlarında ulaşamayacakları mesafeleri internet üzerinde ulaşabileceklerini keşfettikleri andan itibaren de internet üzerinde aktif olma çabalarını hızlandırmıştır. Bunun bir sonucu olarak artık genelde ticaret sektörü olmak üzere büyük bir kullanıcı çoğunluğu internet üzerinde kendilerine ait bir siteye sahip olmuştur ve bütün çalışmalarını bu ağ üzerinden yürütmektedir.

Günümüzde SEO uzmanı olarak görev yapan uzmanlara, kendi sitelerine popülerlik eklemek üzere sayısız başvuru yapan aktif kullanıcı bulunur. SEO uzmanı aldığı siteler üzerinde her türlü değişiklik hakkını şanlı tutarak çeşitli çalışmalar yürütür ve siteyi Google algoritması üzerinde üst sıralara yerleştirir. Üst sıralara yerleşen bir site demek, Google aramalarında en üst sırada çıkacak olan site demektir. Bu da her anlamda site sahibine oldukça büyük kazanç sağlar. Bu nedenle her site sahibinin isteği bir gün sıralamanın üst sırasına yerleşmektir. Bu nedenle de bir SEO ile ortak çalışma yürütülür ve sitenin değer kazanması yönünde çalışmalar yapılır.

SEO Uzmanının Görevleri Nelerdir?

SEO Uzmanı görev aldığı sitede her türlü içeriği detaylı olarak inceler ve kontrol eder.  Ve site ile ilgili gerekli optimizasyonları gerçekleştirilir. Bunun yanında diğer görevleri:

  • Güncellenen bütün algoritmalar hakkında bilgi sahibi olur ve her türlü gelişmeyi takip eder.
  • Sitenin hangi kilit kelimeler ile üst sıralarda yer alacağına dair çalışmalar yürütür.
  • Sitelerde bulunan hatalı kodlamaları tespit ederek bunların kullanıcıları rahatsız etmesine engel olur.
  • Site içinde uygun mayan bölümleri inceleyerek bu bölümlerin siteden kaldırılmasında etkin rol oynar.
  • SEO ile ilgili her türdeki parametreyi yakından takip eder ve bu parametreleri sürekli kontrol eder.

Web siteleri hakkında tanıtım ve reklam programları hazırlar ve bunları kullanıcılara sunar. Internet üzerinde yer alan aktif backlink kaynaklarını tespit eder ve bu backlinler üzerinden faydalı alışverişler gerçekleştirir. Internet üzerinde siteye sit reklam çalışmaları hazırlar ve bunları yönetir. Site için kullanılacak her türde kelimenin araştırmasını yapar, site içi link yönlendirmelerini doğru bir şekilde yönetir. Site sahibinin vermiş olduğu bütçeyi en etkisi şekilde kullanmak için düzenli ve sistemli bir çalışma yürütür. İnternet üzerinde yer alan diğer rakipler hakkında daima bilgi sahibi olur ve onların çalışmalarını sürekli uzaktan izler. Büyük internet sitelerindeyse verilen reklamları düzenli olarak takip eder.

SEO Uzmanının Çalışma Düzeni Nasıldır?

Bir SEO Uzmanı ilk iş olarak aldığı sitenin detaylı bir incelemesini yapar ve bu site için nasıl bir çalışma yürüteceğine karar verir.  Bu sırada sitede bulduğu gereksiz ve zararlı linkleri ortadan kaldırır. Daha sonra belirlediği anahtar kelimeler üzerinden sitenin yükselmesi için link işleme aşamasına geçer. Google algoritması üzerinde bu linklerin girişini gerçekleştirerek site için gerekli linkleri oluşturur. Elindeki bütçe dâhilinde planlı bir çalışma ile sitenin hızla yükselmesini ve sıralamada en üst sıralara çıkmasını sağlar.

Bir SEO Uzmanında Olması Gereken Özellikler

Bir SEO uzmanı, genel anlamda üzerine düşen görev ve sorumlulukların hepsini eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır. Her daim internet üzerinde link takibi yapmalı ve en güncel bilgilerden daima haberdar olmalıdır. Güncel içerikler ile hareket eden ve gelişmelerden geri kalmayan bir SEO uzmanı her daim başarıya ulaşan çalışmalar yürütür.  Arama motoru ve Google algoritması hakkında detaylı bilgi sahibi olan bir SEO, her daim nasıl çalışması gerektiği ve ne tür bir yol izlemesi gerektiğini bilir ve bu doğrultuda emin adımlar ile siteyi en üst sıralara taşır.

SEO Uzmanına Aykırı Davranışlar

Öncelik olarak bir SEO eğer ezbere iş yürütüyorsa o SEO daima başarısız olur. Bunun yani sıra bilgiye kapalı olan ve daima kendi bildikleri ile ilerlemeye çalışanlar SEO tekniklerinde hedefledikleri başarıya ulaşamazlar. Site hakkında bilgi sahibi olmadan direk link işlemlerine geçmek ve en acele şekilde linkleri işlemek siteyi başarısızlığa uğratır. Link giriş işlemi zaman gerektiren bir işlemdir bu nedenle gerekli zamanı harcamadan gerçekleştirilen SEO işlemleri ile site bulunduğu sıralardan çok daha alt sıralara yerleşir.

SEO hizmeti, profesyonel anlamda alınması gereken bir hizmettir. Bu nedenle SEO hizmeti alınacağı zaman iyi araştırma yapılması ve alanın da gerçekten uzman olan ve size o çalışan uzmanlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde internet sektörde ödenen bütçelerin iadesi ve geri ödenmesi mümkün değildir. Başarıya ulaşmanın sırrı profesyonel SEO hizmeti sağlamak ile mümkün olur.

 

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. Eskiden seo yapan elemanımız “SEO Uzmanına Aykırı Davranışlar” başlığının neredeyse hepsine sahipti. Ben makalelerde fontların ve yazı renklerinin bile seoyu etkilediğini okuyordum kendisine söylediğimde umursamıyordu ürünlerin açıklamaları rengarenkti.

    1. SEO çalışması için tecrübeli bir isimle yada referansları kuvvetli kurumsal SEO ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde web sitenizde çözülmesi zor ve maliyetli problemler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir