skip to Main Content

Seo Uyumlu Web Tasarım

Seo Uyumlu Web Tasarım

Teknoloji ile birlikte ihtiyaçlarda şekilleniyor ve SEO uyumlu web tasarım şirketler için kaçınılamaz bir ihtiyaç halini alıyor. Dijital dünyanın gün geçtikçe daha çok insanları cezp etmesi bu dünyanın kapılarının daha da fazla aralanmasına olanak sağlıyor. Hem ürün satışlarının hem de hizmet sunumlarının insanlara daha rahat şekilde ulaştırılmasına katkısı olan dijital dünya birçok web sitenin oluşturulmasına da vesile oluyor. Ancak dijital dünyada herkes gerektiği kadar yer edinmede başarılı olamıyor. İnternet dünyasında ve arama motorlarında istenilen popülerliğe ve trafik akışına sahip olabilmek için site sahiplerinin yerine getirmesi gereken bazı prosedürler olduğu söylenebilir. Milyonlarca internet kullanıcısının dikkatini çekmek ve bu kullanıcılar karşısında görünürlüğü arttırmak amacı ile yapılan çalışmaların başında SEO çalışmaları geliyor.

Seo Ne Demektir ve Web Site Üzerindeki Etkisi Nedir?

Arama motorları birçok farklı yöntem kullanarak web sitelerini tarama işlemi gerçekleştirir. Bu tarama işlemi sonrasında da sizin sitenizin durumuna göre bir puanlama yapar. Tüm puanlanan siteler arasında da bu siteleri bir sıralamaya tabi tutar. İşte web siteler açısından bu sıralama son derece önemlidir. Çünkü insanlar Google araması yaptıklarında karşılarına ilk sırada çıkan siteler dışındaki sitelere çok fazla bakma gereği duymuyorlar. SEO uygulamasının da amacı bu sıralamada sitenize en yüksek puanı kazandırarak arama listesinde ilk sıralarda yer almasını sağlamaktır. SEO çalışmaları yaptırarak ve profesyonel bir destek alarak dijital dünyada çok daha hızlı şekilde yükselme imkânı bulabilirsiniz.

Seo Uyumlu Web Tasarım Ne Anlama Geliyor?

Öncelikle web sitesi nedir sorusuyla başlayalım. Bunu anlamak dijital pazara ihtiyacınız olduğunu farkettirecektir. Bir web sitesi kurulur kurulmaz ziyaretçi almaz. Bu yüzden dolayı bir takım dijital pazarlama çalışmalarına gerek vardır. Web siteler açısından SEO çalışmaları büyük bir önem taşıyor. Çok profesyonel bir web tasarımı da yapılmış olsa sitenize ulaşabilen kişi sayısı az ise bu durum size istenilen başarıyı getirmeyecektir. Doğal bir şekilde sitenin yükselmesini beklemek bu alanda SEO hizmeti alan rakiplerinize göre çok fazla geride kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle SEO uyumlu web tasarım internet sitesinin konusuna uygun olarak arama yapan insanların ihtiyaçları doğrultusunda en kolay yoldan sitenize akışının sağlanacağı şekilde optimize edilen web tasarımı anlamına gelmektedir. Bu alanda çok başarılı olan SEO uzmanları hemen her türlü detaya dikkat etmek durumundadır. İnsanların hangi konulara eğiliminin olduğu, sitenin konusu bazında nelerin çok fazla arandığı ve bilgiye en kolay yoldan nasıl ulaşılması gerektiği konusunda geniş bilgiye sahiptirler.

Web Site Açısından SEO Ne Kadar Avantajlıdır?

SEO uyumlu web tasarım uygulamasının siteler açısından çok önemli avantajları vardır. Bu avantajlar değerlendirildiğinde kişilerin uzun vadede birçok yönden kazanç sağladığı söylenebilir. İnsanlar genelde SEO konusunda yetersiz bilgiye sahip olduklarında bu kadar uğraşmanın bir site için gereksiz olduğunu düşünebiliyorlar. Ancak SEO bir web tasarım açısından olmazsa olmaz bir uygulamadır ve profesyonel şekilde yapılmalıdır. SEO’nun avantajları sıralanacak olursa;

  • SEO çalışmalarında maliyetler son derece uygundur.
  • Bu konuda hizmet alırken belli bir ücret ödersiniz ve bu ücret sürekli olarak değişim göstermez.
  • Marka görünürlüğünüzün artmasını daha rahat sağlayabilirsiniz.
  • SEO sayesinde kullanıcıların çok daha rahat bir şekilde sitenize ulaşmasını sağlarsınız.

Bunların yanında sitenize gelen müşterileriniz uzun süreli olarak sitenizden yararlanmayı tercih ederler. Güvenilir bir firma imajı yaratmada önemli bir araçtır. Ne kadar insan sitenizi tıklarsa tıklasın siz ek bir ücret ödeme durumunda kalmazsınız. Yani SEO uygulamaları siteniz açısından birçok yönden son derece iyi bir uygulamadır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Yaptırırken Şunlara Dikkat Edin!

SEO uygulaması yapılırken birçok farklı detaya dikkat edilmektedir. SEO uyumlu olan bir sitede bulunması gereken kriterler arasında mobil uyumluluk, hızlılık, kullanıcı deneyimine uygunluk oldukça önemlidir. Bunların yanında URL yapısının uygunluğu, AMP bulunması gibi detaylar da SEO çalışmalarında yer verilen detaylardır. Seo çalışmalarında en çok üzerinde durulan konulardan bir diğeri de anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelimeler rastgele seçilen kelimeler değildir. Bu kelimeler müşterinin sizin ya da ürünlerinizin hakkında arama yaparken en çok kullandığı anahtar kelimelerdir. SEO uygulamasının ilk adımı sitenin SEO uyumlu tasarlanmış bir web tasarımdır. Anahtar kelimenizi de bu uygulama kapsamında sizin site amacınıza en uygun olan kelimelerin arasından seçmeniz gerekiyor. Bu anahtar kelimeleri AdWords Planner uygulamasından yararlanarak da yapabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Girişi Neden Gerekli?

Anahtar kelime seçimi yaptıktan sonra bu anahtar kelimeleri içerisinde kullanacağınız metinlere ihtiyacınız var. Bu metinlerin mutlaka SEO uyumlu olması gerekiyor. SEO uyumlu web tasarım uygulamalarında bu içerikler son derece önemlidir. Bu yazılar bir ürün açıklaması olabilir, hizmet tanıtımı olabilir ya da blog içeriği olabilir. SEO uyumlu içeriklerin seçimi site sahiplerinin isteklerine göre belirlenen bir konudur. SEO uyumlu olan içerik çok fazla uzun tutulmak zorunda değil.  Yaklaşık olarak 600 kelime civarında bir yazı da işinizi görecektir. Seçilen anahtar kelimelerin bu metin içerisinde belirtilen sayıda kullanılması büyük bir önem taşıyor. İçeriklerin okunur olması ve okuyucuyu sıkmamasına özen gösterin. Bol alt başlıklı içerikler çok daha rahat okunduğu için yazınızda abartıya da kaçmadan alt başlıklar şekilde ayrımlar yapabilirsiniz. Web siteniz açısından belli periyotlarda bu içeriklerin siteye eklenmesi ve insanlara sunulması oldukça önemlidir. Sizler de SEO odaklı bir web tasarım yaptırmak isterseniz firmamızın vermiş olduğu profesyonel hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Firmamızın uzman personellerinden bu konuda 7/24 bilgi alma şansına sahipsiniz.

Web Tasarım SEO

İyi bir web tasarımın SEO açısından değeri oldukça fazladır. UX yani kullanıcılar için en iyi tasarımların yapılması gereklidir. UX zaten kullanıcı deneyimi anlamına gelir. UX tasarımlarda rakip sitelerin analizleri yapılır. Rakiplerin eksiklikleri ile daha çok kullanıcı deneyimini arttırabilecek tasarım hazırlanır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi Web tasarım SEO makalemizde bulabilirsiniz.

 

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. Seo ücretleri diye arattığımda bir sitede marka kurumsal seo çalışmalarının 150 bin tlden başladığına dair bir yazı okudum ama siz seo çalışmalarında fiyatlar uygundur demişsiniz anlam veremedim nasıl oluyor acaba?

    1. SEO çalışmalarının yapılma sebebi uzun vadede çok daha fazlasını kazanmak olmalıdır. 1-2 aylık yapılan SEO çalışması web sitenizi hedeflediğiniz noktaya ulaştırmaz. Profesyonel SEO hizmeti almak istiyorsanız fiyatlandırma sektörünüzdeki rekabete göre oluşturulur. Büyük bir projede 150 bin değil 500 bin gibi rakamlarda görebilirsiniz ancak bu gördüğünüz fiyat muhtemelen 1 yıllık fiyattır. Rekabet düzeyi normal seviyede ise bu fiyatın içinde sosyal medya danışmanlığı ve marketing maliyeti de var diye düşünüyorum. Normal bir sektörde SEO çalışması 3.000 TL – 6.000 TL / Aylık civarında olacaktır. (2019 fiyat listesine göre)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir