skip to Main Content

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale

İnternet üzerinde en çok duyduğumuz kelimelerden birisi olan SEO, makale sayısı ile doğru orantılar içinde artan bir grafiğin çizelgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir web sitenin SEO uyumlu olabilmesi için makalelerin niteliği, makalelerin sayısı, makalelerin özgünlüğü ve makalelerin kullanıcı odaklı olması önemlidir. Günümüzde sosyal medyanın gelişmesi ile bir miktar SEO rafa kaldırılsa da Google’den son gelen hamle ile birlikte medya bu husustaki çekişmesini sürdürmeye devam ediyor.

Büyük kuruluşlar yapmış oldukları stratejiler ile ziyaretçilerini ücretli reklamlar veya arama motorları üzerinden daha sonra bulmak ve sosyal medya platformları yardımı ile müşteriyi takipçi haline getirme sistemini kurmuşlardır. Bu nedenden dolayı SEO, web siteler için çok önem verilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gidişata bakıldığında önümüzdeki senelerde de SEO’nun önemi bu hızla devam edecek. Google’ın yapmış olduğu son güncellemelerden önce kalite içerikli backlinkleri alan bu sistem üzerinde yani Google’da en üst tepede yerini almış oluyordu. Google Panda güncellemesini gerçekleştirdikten sonra içeriklerin önemi neredeyse backlinkten çok daha önemli bir hale getirildi. Bu yazımızın içeriğinde SEO uyumlu makale nasıl yazılır, SEO uyumlu makale yazmak için takip edilmesi gereken çizelge ne olmalıdır?

SEO Uyumlu Makaleler İçin Anahtar Kelimelerin Önemi!

Anahtar kelimelerin SEO uyumlu bir site oluşturmak için çok önemli olduğu bilinmelidir. Web site oluşturma aşamasında ve makalelerin yazımına başlamadan önce mutlaka kişi daha önceden belirlenmiş olan başlıklar ve anahtar kelimeleri olan bir web site ve makale oluşturma işlemine girişmesi gerekir. Kişi internet üzerinde bulunan projelerinin başarılı olmasını istiyor ise bunun kesinlikle Google’a bağlı olarak oluştuğunu unutmamalıdır.

Google, dünya üzerinde daha önceden tasarlanmış hiçbir yazılıma benzememektedir. Google mühendisleri sürekli olarak yeni algoritmaları geliştirmektedir. Google’ın bu bağlamdaki amacı arama yapan internet kullanıcılarına en sağlıklı ve en doğru bilgiyi sunmaktır. Bu nedenden dolayı makale yazan kişiler aşağıda sıralanmış olan kurallara uymadan önce, makalelerinin gerçekten okuyuculara fayda sağlayacağından emin olmalıdır. Zira Google, sadece aşağıda sıralanmış olan veriler ile ilgilenmek ile kalmayıp, bu verilerden daha önceki verileri alarak değerlendiriyor ve bu veriler ile karşılaştırarak yenilenmiş olan çeviri algoritmaları ile birlikte site içeriğini alternatif diller ile özgünlük karşılaştırmasını yaparak değerlendirmesini yapıyor.

Seo Uyumlu Makaleye Google’ın Bakış Açısı

Son olarak Google çok kapsamlı bir araştırma içine girerek bir makalenin 300 kelime olması gerektiğine karar vermiştir. Bunun nedeni bir web site ziyaretçisinin bir yazıyı okuyup bilgilendirme aşaması 3 dakikadan az kalmamalıdır. Eğer bir web site ziyaretçisi 3 dakikanın altında bir web sitede kalmış ise o zaman ziyaretçi bu web site üzerinde verilen bilgilerden faydalanamamış demektir. Bu nedenden dolayı tüm web sitelerden ziyaretçilerin faydalanma oranı yüksek olması amacı ile yayına sunulan makaleler insanların fayda sağlayabileceği tipte yazılmalıdır. Yani öncelikli olarak bir web siteden ziyaretçilerin memnun kalması gereklidir, daha sonrasında ise Google ziyaretçi memnuniyetine bağlı olarak memnun kalacaktır.

Makale Başlık

 • Makale için tespit edilen başlık mutlaka yazılan makaleye yönelik anahtar kelime içermeli
 • Makale anahtar kelime ile başlamalı,
 • Başlık en fazla 66 karakterden oluşmalı,
 • Başlığın en alt oluşma stili üç kelime olmalıdır.

(Url Kısmı) Bağlantılar

Url oluşumu anahtar kelimeyi içermelidir.

Meta Description (Açıklama) Kısmı

 • Anahtar kelimeyi içermeli,
 • En fazla 160 karakter olmalı,
 • Anahtar kelime ile başlamalıdır.

Makale İçi Başlık Kısmı Hazırlanışı

Makale başlıkları H1, H2, H3 etiketleri ile oluşturulmalıdır. Mümkün olduğunca tüm başlıklarda anahtar kelimeler bulunmalıdır.
Örn; Anahtar kelimemiz köşe takımı olsun.
H1 > Köşe Takımı
H2 > Köşe Takımı Fiyatları
H3 > Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
şeklinde olabilir.

Makalenin İçerik Kısmı

 • Makale içeriği en az 300 kelime olmalıdır.
 • İçerikte bulunan anahtar kelime oranı %2.5 – %3.0 oranında olması gerekir.
 • Anahtar kelime kullanımı içeriğin ilk 50 – 100 kelimelik bölümü arasında kullanılması gerekir.
 • İçeriğin görselleri içinde en az bir tanesinin alt etiketi anahtar kelimelerden birisini içermelidir.
 • Anahtar kelimeler makaleler içinde italik, kalın veya altı çizili olarak yer alması gerekir.
 • İçerikte bulunan anahtar kelimelerle linklenmiş olan bir giriş birde çıkış linki olması gerekir.
 • Anahtar kelime, içeriğin son 50 – 100 kelimesi içinde de bulunması gereklidir.

Yukarıdaki kuralların makale yazımında SEO uyumlu olması için dikkat edilirken, mutlaka bir makalenin de akıcılığının ve okunabilirliliğinin yüksek olması gerekmektedir. İçerik ne kadar bilgi yüklü olursa o kadar Google bu makaleden faydalanan insanların sayısının çok olacağına inanır. Asıl mesele bir web sitesi ziyaretçisinin bir makaleyi okurken sıkılmamasını akıcı bir şekilde makaleyi bitirebilmesini sağlamaktır.

SEO Uyumlu Makalenin Önemi Nedir?

Google her zaman mühendisleri tarafından geliştiriliyor. SEO uzmanları tarafından şu anda Google’ın 200 civarında SEO kriterinin olduğu varsayılıyor. Bu kurallar sadece internet üzerinden kullanıcılara sunulduğunda kullanıcılar tarafından gözlemlenebilir, daha önceden hiçbir internet web sitesi sahibi bu kuralları öğrenemez. Bazı kurallar sadece Google aittir kesinlikle kullanıcılar tarafından öğrenilemez. Bu kuralların tek bir öğrenilme yolu test ederek kurallar üzerinde zaman harcayarak öğrenme yoluna gitmektir. Kısaca; Google arama sonuçlarına etki etmekte olan faktörlerin oldukça geniş bir yer kapsadığı, bazı uç noktada olan etkilerin bile Google aramalarında etki ettiği ve sosyal medyanın aramalar açısından büyük bir etki oluşturulduğu gözlemlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir