skip to Main Content

Seo Danışmanlığı Nedir?

Seo Danışmanlığı Nedir?

Globalleşen dünyada artan internet kullanımı, seo danışmanlığı gibi bazı konuları da beraberinde getirmiştir. İnsanlar gelir ve ek gelir elde edebilmek için açtıkları web sitelerinde para kazanabilmek için çeşitli yollar aramakta ve seo danışmanlığı gibi şirketlere başvurarak öne çıkmayı amaçlamaktadırlar.

İnternet siteleri özellikle rekabetin yoğun olduğu anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, öne çıkma konusunda bazı problemler yaşamaktadırlar. Artan site sayısı ve olanların var olan namı, sitelerin öne çıkmasını zorlaştırmaktadır. Bunun için çeşitli yollarla reklam yapmayı deneseler de, siteler istedikleri başarıyı ancak seo danışmanlığı şirketleri ile anlaşarak kazanabilmektedir.

Bir sitenin gerçekten iyi satışlar yapabilmesi veya tıklanabilmesi için, internet sitesinin mümkünse ilk sırada fakat değilse de yine de ilk üç sırada yer alması gerekmektedir. Bunu da site sahibi çok derin bir SEO bilgisine sahip değilse, ancak SEO danışmanları gerçekleştirebilir. Kısaca seo danışmanlığı, sitelerin öne çıkmasını ve istenilen kazançların sağlanmasını sağlayan seo uzmanı kişilerdir.

Seo Danışmanları Ne İş Yapar?

Seo danışmanları ilk olarak sitenin o zamana kadar edindiği kariyeri ve rakip sitelerin o zamana kadar yaptıklarını araştırır. Sitedeki tıklanma oranını, günden güne değişimini, eğer site bir satış sayfası ile sitenin o zamana kadar sattığı ürünleri ve satışların günden güne analizini detaylı bir şekilde yapar. Sitenin tıklanma veya satış yapma oranı düşükse, seo danışmanı site sahibine değiştirmesi gereken şeyler hakkında bilgi verir.

Örneğin bir seo danışmanının ilk analiz edip düzenleme isteyeceği şey, başlıklar, başlıkların çekiciliği ve sayfa url sinin yapısıdır. Bunlar haricinde site içeriği hakkında çeşitli seo uyumlu makaleler sitenin öne çıkması için gereklidir. Bir sayfanın en iyi tıklanmalara ulaşması ve ilk üç sırada yer alması için tüm bu gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sayfanın daha çok tıklanma alması için gerekli diğer bir faktör sayfanın mobil uyumlu olmasıdır. Mobil uyumlu olmayan sayfalar, yalnızca bilgisayar ekranlarında açılacaktır. Mobil uygulamadan tıklamaya uygun olmayacağı için, sayfa bu eksiklik nedeniyle çok fazla tıklanma kaybetmek durumunda kalır.

Seo danışmanının önereceği diğer bir konu ise backlink satın alma konusudur. Bu konuya dikkat edilmeli ve esasları araştırılmalıdır. Çünkü bir sayfanın öne çıkmasına en çok yardımcı olan faktör backlinktir.

Seo danışmanlığının yaptığı işler detaylandırılmak üzere üçe ayrılabilir.

  • Seo Hizmetleri

Seo hizmetleri aslında sınırsız bir alanı kapsamaktadır. Fakat bu hizmetin verilme şekli de, satış yapan siteler ve bilgilendirme amacı taşıyan siteler olarak ikiye  ayrılır. Bilgilendirme amacı taşıyan siteler, içerdiği bilgiler ile öne çıkmakta ve site sahipleri tıklama başına para kazanmaktadır. Bunun için de sitelerin belirli anahtar kelimeler aratıldığında ön sıralarda yer alması gerekir. Bir sitenin ön planda yer alabilmesi için, seo uyumlu olması gerekmektedir.

Seo uyumlu bir sitede yer alan yazılar, farklı yazılım alt yapılarına sahip olabilir. Yazılarda belirli miktarlarda anahtar kelime geçirilmesi gerekir. Yazılan yazının kelime sayısının yaklaşık yüzde 3’lük bir kısmı bu anahtar kelimelerden oluşmalıdır. Bunun haricinde cümlelerde bulunan kelime sayıları 17-18 i kesinlikle geçmemeli, bol bol başlıklandırma yapılmalı ve yan anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Tüm bunların nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgilendirme sunan seo danışmanları, birkaç kullanıcı veya şirket önererek içeriklerin en doğru şekilde oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Satış yapan sitelerde ise, satışı yapılan ürünün adı anahtar kelime olarak seçilir. Buna ek olarak, o ürünün adına benzeyen ve eş anlamları bulunan kelimeler de birer anahtar kelimedir. O ürünün adıyla aranabilecek olan tüm kelimeler de yan anahtar kelime olarak seçilmeli ve doğru sayıda kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde kişi o ürünü arattığında, arama motoru onu ön plana çıkaracak ve daha çok satış yapmasına katkıda bulunacaktır.

Bunun haricinde satış yapılan ürünler için oluşturulan açıklamalar da önem taşımaktadır. Ürünün en iyi şekilde açıklanması, müşterinin siteye olan güvenini arttırırken, açıklamanın seo uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi de, siteyi öne çıkarmaktadır.

  • Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medya danışmanlığı her ne kadar SEO danışmanlığı ile farklı bir hizmet dalı olsa da bazı durumlarda ilişkilendirilmesi gerekmektedir. SEO danışmanı, sayfanın öne çıkması ve daha çok kişiye ulaşması için sayfanın reklamının sosyal medyada yapılmasını önerecektir. Bu iki şekilde yapılabilir. Kişi isterse sosyal medyada direkt olarak sayfasının reklamını yaptırabilir. İsterse de çok beğenisi ve takipçisi olan biri ile para karşılığı anlaşarak sayfasının reklamını yaptırabilir. İki reklam çeşidi de tıklama sayısını arttıracaktır.

Bunun haricinde kişi sayfası için bir sosyal medya sayfası kurabilir. İyi bir takipçi sayısına ulaştığı takdirde, özellikle satış sayfaları olumlu geri dönüşler alacaktır. Sayfada bulunan ürünlerin fotoğrafları kaliteli bir şekilde çekilip, etrafı da süslendiği sürece müşteriler fotoğraf kalitesine bayılacak ve ürünleri almak için sayfayla iletişime geçeceklerdir. Sosyal medya özellikle satış yapan sayfalar için iyi bir alternatiftir.

  • Link İnşası

Bir sayfanın arama motorlarında öne çıkmasını sağlayan en kolay yollardan bir tanesi de, link inşasıdır. Tıpkı kullanıcı adları gibi, site linkleri de tek tek inşa edilmektedir. Yani aynı linki iki site birden kullanamamaktadır. Bu nedenle linklerin çok fazla karmaşık olmaması gerekmektedir.

Seo Danışmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiler seo danışmanı seçerken, mümkünse daha önce aynı danışmandan hizmet almış birinin önerisi ile seçmelidir. Çünkü birçok seo danışmanı, yukarıda anlatılanların büyük bir kısmını yapmamakta, sadece küçük küçük örnekler vererek geçiştirmekte ve aldığı parayı kesinlikle hak etmemektedir. İyi şirketlerin çalıştıkları seo danışmanları, her zaman diğerlerinden daha kesin ve daha iyi başarı vermektedir.

İyi bir seo danışmanı, daha önce çalıştığı kullanıcıları referans olarak önerecek kadar kendine güvenir. Ayrıca kişilerle tek tek ilgilenir, onlara genel geçer bilgiler vermez. İyi bir seo danışmanı mutlaka tecrübeli biri olmalıdır. Tecrübesiz kişiler henüz sektörü tam olarak tanıyamazlar, yaptıkları işlerde çok fazla başarılı olamamaktadır.

İyi bir seo danışmanı, yapacağı işi tek tek açıklamaktadır. Ayrıca ücret konusunda ne çok aşırıya kaçmakta, ne de çok düşük bir mevla istemektedir. Kişilerin seo danışmanlarını internet üzerinden iyice araştırıp seçmeleri ve varsa hakkında olan şikayetleri değerlendirmeleri önemlidir. Fiyat olarak diğerlerinden daha düşük bir ücret talep ediyor diye bir kişiye bağlı kalmak yersiz olabilir. Düşük bir ücret dahi alsa, yaptığı işi iyi yapamadığı ve kişinin sitesini arzu ettiği başarıya ulaştıramadığı sürece, o verilen ücret boşa gidecek ve kişi zor durumda kalacaktır.

İyi bir seo danışmanı siteler hakkında az çok bilgi sahibi olacağından, kişilere vereceği hizmetten alacakları olumlu sonuçlar hakkında bilgi verecektir. Yani yaptığı iş sonucunda, kişiye şu kadar başarılı olacaksın cümlesini kurabilen ve iş sonunda gerçekten o başarıya ulaştırabilen kişi, gerçekten başarılı seo danışmanıdır. Ve bu kimseler ile uzun süre çalışılırsa, site gerçekten büyük başarılara imza atacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir