skip to Main Content

Responsive Web Tasarım Nedir

Responsive Web Tasarım Nedir

Web tasarım denildiğinde günümüzde responsive web tasarım yani duyarlı tasarım popüler hale gelmiştir. Web sitelerinde kullanımının olmazsa olmazlarındandır denilecek kadar büyük bir önem kazanmıştır. Bunun sebebi ise günümüz teknolojisinde mobil cihazların yani mobil çözünürlüklü cihaz kullanımının oldukça fazla artış göstermesi ve insanların aramalarını masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazların üzerinden yapmaya başlamalarıdır.

Responsive (Esnek) Web Tasarım Nedir?

Responsive dizayn kullanımı ile şekillendirilmiş olan tasarımlara uygun kodlama yapısı her tür mobil cihaz üzerinden görüntüleme çözünürlükleri içinde sorunsuzca okunaklı bir şekilde görüntülenmesini sağlar, buna bağlı olarak da bu uygulama diğerlerine nazaran daha kullanışlıdır. Responsive tasarım ve bu dizayna uyumlu kodlamalar tarzı ile üretilen web sitelerinin kullanıcı deneyimi açısından da kullanıcılar için büyük bir memnuniyet sağlamaktadır. Responsive web sitelerinin yapımında her çözünürlük için farklı css kodlamaları uygulamalarının yapılabileceği gibi framework gibi bootstrap yapıları da kullanılabilir hale getirilebilmektedir. Kodlama yapıldıktan sonra bütün düşük ve yüksek çözünürlükler web sayfasının test edildikten sonra doğru görüntülendiği de sonrasında teyit edilmelidir. Bu testi basitçe yapmak isteyenler Google mobil uyumluluk testi sayfasını kullanabilir.

Responsive Tasarım Bütün Ekran Çözünürlüklerine Uyum Sağlama Özelliğine Sahiptir

Responsive design uygulamaları kullanılarak hazırlanan ve yayına alınan web sitesi; yüksek çözünürlüklü dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlarda görüntülendiği ve bu özelliklerinin yanı sıra okunaklı olduğu gibi; mobil telefonlar,  tablet bilgisayarlar ve mobil cihazlarda da okunaklı biçimde görüntülenecek ve bu uygulamanın yapılmış olduğu web sitesini ziyaret eden kullanıcı açısından kullanım memnuniyetine de yüksek oranda katkı sağlayarak web sayfasında uzun zaman geçirmesini de sağlayacaktır. Bütün bunların sonucunda web site sahipleri kullanıcılarına kendini daha iyi tanıtma imkanına sahip olacaktır. Responsive tasarımlı bir web sitesinin yapılandırılma sürecinde; doğru tasarım ile beraber doğru kodlama yapısı ile bir bütünlük sağlayarak web sitelerine giriş yapan kullanıcıların devamlılığını ve sempatisini kazanmakta web site sahipleri zorlanmayacaklardır. Sonuç olarak web site sahibi internet sitesini ziyaret etmekte olan bir kullanıcının web sitesi sayfasında gezinti yaparken okumak istediği tüm yazıları zorlanarak okumasını ve ilgisini çeken fotoğrafları görmek için zorlu çabalar sarf etmesini istemez. Bu da tasarım konusunda (responsive design) olarak şekillenebilen bir web sitenin sahibi olmayı gerektirmektedir.

Responsive Web Tasarım Kurgusu İhmal Edilmemelidir

Responsive web sitesi hazırlama aşamasında güncel web yazılımının gerekliliği haline gelmiş olan CSS3, HTML5 kodlamalarının önemi gibi grid tasarım kullanılması hususu da önemlidir. Grid yapıda hazırlanmış olan web tasarımın mobile duyarlı olarak kodlanması aşamasında hazır framework sistemleri de kolaylıkla kullanılabilir. Bootstrap olarak bilinen bu güncel framework yapısı, kodlama aşamasında kodlama yapanlara kolaylık sağlamasının yanı sıra internet ziyaretçilerine uyumlu ve duyarlı bir mobil web görüntülenmesini de sağlar. Bu yazılım ve tasarım bilgilerine hakim olmak, web sitesinin oluşturulma aşamasında bunların birlikte harmanlanması ve çalışmanın bitiminde oluşturulmuş olan iş için de en verimli performansı sağlar ve iş yükünü hafifleterek doğru sonuca ulaşılmasını sağlar. İlk etapta web sitesinin uygulamasını yapan kişiler için ekstra iş yükü getirmesi dezavantaj olarak görünse de web sitelerini ziyaret eden kişilerin kullanmış oldukları farklı aygıtların bir birinden farklı çözünürlükleri üzerinde en sağlıklı görüntüleme responsive web sitesinin en dikkat çeken tarafıdır olarak bilinmektedir. Daha iyi bir şekilde hizmet verecek ve daha aktif bir web sayfasına sahip olmak için responsive tasarım çok daha kullanışlı bir alternatif olarak web sitesi tasarımlarında ve uygulamalarında kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir