skip to Main Content

Reklam Çekimi Nedir?

Reklam Çekimi Nedir?

Konu başlığında da yazdığı gibi “reklam çekimi nedir?” sorusuyla konumuza giriş yapalım. Daha önceden bilinirliği olan, olmayan veya yeni çıkan firmaların, ürünlerinin kalitesini anlatmak, halka tanıtmak ve bilinirliğini arttırarak satış yapmak amacıyla oluşturmak istedikleri tanıtımlara reklam çekimi adı verilir. Firmalar ister yeni çıkardıkları ürünler olsun, isterse de artık satış yapmayan ürünleri olsun, ürünlerinin büyük bir kısmına reklam filmi çekerek satışlarını arttırmaktadır.

Çoğu insanın reklam izlemeyi sevmediği bu günlerde, çekilen reklam filmleri ürünlere aşinalık oluşturur. Kişi daha önce adını hiç duymadığı bir ürünü almak yerine, adını sık sık duyduğu bir ürünü almayı tercih edecektir. İşte reklam çekimleri, kişilerde bu aşinalığı oluşturmaktadır.

Reklam çekimindeki asıl amaç, kısa bir sürede etkili bir sloganı halka yaymak ve ürünlerin sahip oldukları nitelikleri reklam oyuncuları tarafından halka açıklamaktır. Verilmek istenen mesaj en doğru ve en etkin şekilde verilmelidir. Reklam filmi ancak bu şekilde istenilen başarıya ulaşabilecektir.

Reklam çekimi aslında göründüğünden çok daha zorlu bir iştir. Çünkü en fazla 30-45 saniyede, kişilere istenen mesajın en etkili şekilde verilmesi gerekir. Bu sebeple kişiler reklam ajansları ile anlaşırlarken, ilk olarak vermek istedikleri mesajın ne olduğunu belirlemeli, ardından reklam ajansları iyi bir senaryo oluşturup, oyuncuları belirlemelidir.

Reklam Çekimi Nasıl Yapılır?

Reklam çekimi yapılmadan önce, reklam çekimine ön hazırlık aşaması dediğimiz pre-production yapılmalıdır. Ön hazırlık aşaması reklamların kilit noktasıdır. İyi bir ön hazırlığa sahip olan reklam çekimi, etkili sonuçlar vermektedir.

Ön hazırlık aşamasınının belirli aşamaları bulunmaktadır. Ve bu aşamaların her biri detaylandırılmalı, film çekimine ondan sonra başlanmalıdır.

  • Pre-production aşamasının ilk adımı müşteri ve reklam ajansı toplantısıdır. Bu toplantıdan önce müşterinin de kendi başına iyi bir ön hazırlık yapmış olması gerekmektedir. Bu toplantıda müşteri istediği reklam filmini en iyi şekilde açıklamalı, kişilere vermek istediği mesajı belirtmelidir. Reklam filmi ile ilgili varsa önerileri de mutlaka dinlenmeli ve yine eğer varsa, örnek aldığı bir reklam filmi belirtilmelidir.
  • İkinci aşama hedef kitle ve pazar değerlendirilmelidir. Kişi belirlediği ürün hakkında detaylı bilgiler vermeli, ürünün içinde kullanılan malzemeler ve ürün kalitesi belirlenmeli, ardından hitap ettiği kitleyi belirtmelidir. Örneğin bir çubuk kraker reklamı için belirlenen kitle yaşlılar olmamalıdır. Hedef kitlenin belirlenmesi, kanal seçiminde de kişinin işine yarayacaktır.

Ayrıca reklam filmleri çeşitli yerlerde yayınlanır. Kişi hitap ettiği kitleye göre reklamının yayınlanacağı yer hakkında bilgi almalı ve bir tercih yapmalıdır. Örneğin bir film reklamının televizyonda çıkmasındansa sinemada çıkması çok daha etkili bir pazar yeri seçimidir.

Reklam Çekimi

  • Üçüncü aşama temel reklam filminin öne çıkması aşamasıdır. Bu aşamada kişiler artık vermek istediği mesajdan emin olmalı ve bu fikri öne çıkarmalıdır. Bu noktada reklam ajansı çeşitli önerilerde bulunacak ve kişinin işini kolaylaştıracaktır.
  • Dördüncü aşama temel fikir üzerinden alternatifli kurgu çalışmalarıdır. Bu noktada müşterinin çok fazla yapabileceği bir şey yoktur. Sadece kurgu seçeneklerini değerlendirecek ve ihtiyaç varsa alternatifler isteyecek ve bu süreci bu şekilde tamamlayacaktır.
  • Beşinci aşama alternatiflerden birinin beğenilmesi ve artık senaryonun yazılması aşamasıdır. Senaryo oluşturulduktan sonra müşterinin beğenisine sunulacak, en ince noktalar değerlendirilecek ve istenilen düzenlemeler tamamlanacaktır.
  • Altıncı aşama jingle-müzik ve efekt çalışmalarıdır. Bu esnada şirket çeşitli müzik ve efekt önerilerinde bulunarak müşteriyi bilgilendirecek ve doğru müzik ve efektin seçilmesi aşaması böylece tamamlanacaktır.
  • Yedinci aşama çekim için yaratıcı ekibin belirlenmesi aşamasıdır. Bu aşamada filmde oynayabilecek oyuncuların dış görünüşü belirlenecek ve bir sonraki aşamaya ortam hazırlanacaktır.
  • Sekizinci aşama cast seçimi aşamasıdır. Bu aşamada filmde oynaması düşünülen oyuncular belirlenmektedir. Doğru oyuncuların belirlenmesi ve mümkünse bilinir kişilerin seçilmesi, reklam filminin etkisini ciddi anlamda arttıracaktır.
  • Dokuzuncu aşama reklam filmi seçilmeden önceki hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada provalar yapılır ve reklam filmi için hazırlıklar tamamlanır. Oyuncuların giyecekleri kıyafetlerden yapacakları makyaj ve saça kadar her nokta tek tek belirlenir.

Bu aşamalarla birlikte pre-production aşaması tamamlanmış olur ve artık production adı verilen çekim sürecine girilir. En etkili reklam filmi çekilene kadar, production aşaması devam eder.

Reklam filmi çekiminin son aşamasına post production adı verilir. Bu aşamada reklam filmi gösterime girer ve daha önceden belirlenmiş olan yerde yayınlanmaya başlar. Eğer kişi isterse bu reklam filmi ile ilgili posterler hazırlanır ve reklam filminin içeriği ve sloganı outdoor olarak ekranlarda ve çeşitli alanlarda gösterilmeye başlar.

İyi Bir Reklam Çekimi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir reklam çekimi yapabilmek için, müşterilerin öncelikle iyi bir reklam ajansı seçmeleri gerekmektedir. Çünkü reklam ajansları iyi çalışmadıkları ve yukarıda belirtilen aşamalardan en az birini atladıkları takdirde, ortaya iyi bir reklam filmi çıkmayacaktır. Bunun haricinde reklam çekimi sırasında kullanılan kameralar, senaryoyu oluşturan senaristler, kurgu hazırlayıcılarının tamamının en iyi şekilde seçilmesi gerekir. Doğru seçilmediği takdirde ortaya iyi işler çıkmayacağından dolayı, kişiler istedikleri kadar mutlu olmayacaklardır.

İyi bir reklam çekiminin gerçekleşmesi için, bu filmi en iyi şekilde yapacak oyuncuların seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca tanınmış yüzlerin tercih edilmesi, reklam filminin istenilen başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır. En iyi reklam ajansları, bilindik kişilerle anlaşmalar yaparak reklam filminin başarı yüzdesini arttırmaktadır.

Reklam Çekimi Fiyatları

Reklam çekimi fiyatları firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. En iyi firmalar ile çalışan reklam ajansları elbette diğerlerinden daha yüksek ücretler talep edecektir. Çünkü bir ajansın en iyi firmalarla çalışacak kadar büyük bir başarı yakalayabilmesi için, iyi reklam çekimleri oluşturmuş ve istenilen başarıları elde etmiş olması gerekmektedir.

Reklam çekimi doğası itibariyle zaten pahalı olan bir iştir. Bunun sebebi reklam çekimi sırasında kullanılan kameraların, seçilen oyuncuların ve yönetilen filmin ön hazırlık aşamasında görev alanların tamamına ödenmesi gereken bir ücrettir. Bunların hiçbiri ucuza gelmemektedir. Kaldı ki ajansın kendinin de yapılan bu işlerden alması gereken bir ücret vardır.

Bunlar dışında reklam çekimi fiyatları konusunda belirleyici faktörlerden bir tanesi de cast seçimidir. Ünlü oyuncularla çalışmak, diğerlerinden daha maliyetlidir. Hatta diğerlerinin iki üç katı ücret talep edilebilir. Ajansların çalıştıkları cast ajanslarının talep ettikleri ücretler, reklam çekimi yaptırmak isteyen kişilerin ödeyeceği bütçeyi etkilemektedir. Fakat unutulmamalıdır ki, reklam filminde oynayacak olan kişi ne kadar popüler bir kişiyse ve o reklamda ne kadar iyi oynarsa, o kadar iyi gelirler sağlanacaktır. Kişiler önemlidir çünkü, aynı kişiler o reklam için hazırlanan posterlerde de yer almaktadır.

Reklam filminin türü de reklam çekimi fiyatları konusunda bir belirleyicidir. Kişilerin çekilecek film ve tanıtılacak ürün ile ilgili en iyi reklam türünü tercih etmesi gerekir. Filme verilecek efekt, kullanılacak müziklerle ilgili oluşan telif hakları hep ücretleri değiştirir. Kişi reklam filmi çektirme işlemine kalkışmadan önce, internet üzerinde sitesi bulunan çeşitli firmalardan fiyat teklifi alabilir. Bu şekilde hem ücreti tamamlayacak hem de fiyatları karşılaştırma imkanı bulacaktır. Ücret ödenmeden önce mutlaka, ajans hakkında yapılmış olan yorumlar okunmalı ve kişi buna göre bir tercih yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir