skip to Main Content

Online mağaza – E ticaret

Online Mağaza – E Ticaret

Online mağaza günümüzün en çok tercih edilen alışveriş modellerinden biridir. Bildiğimiz ve ürünlerini kullandığımız birçok marka internet pazarına da katılmak için kendi online alışveriş sitelerini kurmuşlardır. Böylelikle evden dışarı çıkmadan bir alışveriş hizmeti sunmaktadırlar. Müşteriler için de bu alışveriş modeli gerçekten pratik ve kolaydır. Siparişi verilen ürünün birkaç gün içinde kapılarına kadar geldiği günümüz teknolojisinde bu hizmet insanlar tarafından oldukça kullanılmaktadır.

Sanal mağaza fikirleri bundan 15 yıl öncesine kadar o kadar yaygın bir konu değildi. Çünkü insanların evlerinde doğru düzgün bilgisayar bile yoktu. Yani interneti bırakın bilgisayar bile bulmak güç bir durumdu. Daha sonraları bilgisayarlar markalarının da oldukça artması ve fiyat olarak da uygun seviyeye geldiklerinde insanların evlerine bilgisayarlar girmiş oldu. Böylelikle de online mağaza projelerinin artık yavaş yavaş hayata geçmesi başladı. İlk başlarda çeşitli televizyon programlarındaki dolandırıcılık olaylarından ötürü insanlar internete karşı güvensiz yaklaştılar. Dolayısıyla online alışveriş siteleri insanlara göre güvensiz bir ortamdan başka bir şey değildi. Zaman içerisinde internetteki güvenlik sistemlerinin artması ve insanların bu ortamlara daha çok alışması sanal mağazaların daha çok kullanılmasını sağladı.

Online mağazanın avantajları nelerdir?

Öncelikle bir müşteri gözüyle konuşacak olursak kuşkusuz ki büyük bir kolaylıktır. Çünkü müşteriye istediği yerden alışveriş yapma imkânını sağlıyor. Hatta şöyle ki istatistiklere bakacak olursak alışveriş oranlarının büyük bir çoğunluğunu online alışveriş kapsıyor. Dolayısıyla online alışveriş siteleri müşterilerin bir numaralı tercihlerindendir.

Şimdi de bir iş sahibi olarak konuşacak olursak sanal mağaza fikri her açıdan daha az maliyetlidir. Normal şartlar altında bir dükkan açacak olsanız dükkan kirası, depo ve daha birçok masrafa bir sürü para harcamak zorunda kalacaksınız. Fakat online mağazada böyle bir yüklü masraf yoktur. Bir alan adı ve hosting alarak kolayca kendi online alışveriş sitenizi kurabilirsiniz. Bu hizmetler de sandığınız kadar pahalı değildir. Biraz araştırma yapacak olursanız gerçekten normal bir dükkana göre daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Online alışveriş sitelerinin bu kadar yaygın olmasındaki etken de budur. Az maliyet ile yine aynı işlevi gören bir mağazaya sahip olmak daha avantajlıdır. Eğer biraz da seo hakkında bilginiz var ise kurduğunuz sanal mağazayı Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Online mağaza nasıl açılır?

Kendinize ait bir online alışveriş sitesine sahip olmak istiyorsanız öncelikle bir alan adı ve hostinge sahip olmalısınız. Bunları dükkan ve adı olarak düşünebilirsiniz. Bu gerekli şeyleri aldıktan sonra artık önünüzde kendi sanal mağazanızı açmanız için hiçbir engel kalmıyor. Fakat şunu söylemeliyiz ki bu iş modeli de sanıldığı kadar çok kolay bir şey değildir. Evet az maliyet ile daha kullanışlı bir mağazaya sahip olabilirsiniz ancak kuracağınız online mağazayı doğru bir şekilde tasarlamalısınız. Sizin için bu kurulum işlerini yerine getirebilecek birçok dijital ajanslar vardır. Dilerseniz internetten ufak bir arama yaparak bu dijital ajanslardan birine başvurabilirsiniz. Ama tabi ki kendiniz de bu kurulum işlemlerini yapabilirsiniz.

Bilirsiniz ki online alışveriş sitelerinin belirli bir site tasarımı vardır. Bir üye paneli, hatırlatma mail sistemi, çeşitli kampanya bölümü ve ürün kategorilerinin olduğu bölümler. Kuracağınız sanal mağazanın da bu gibi benzer tasarıma sahip olması gerekmektedir. İnternette bazı ücretsiz web site tasarımları bulunmaktadır ancak ücretli satılanlara göre daha işlevsizdirler. Zaten verilen tasarımdaki bazı ayarları değiştirebilmeniz için de belirli miktarda ücret talep etmektedirler. Bizim tavsiyemiz ise kuracağınız online mağaza için özel bir web site tasarımı yapmanızdır. Bu tasarım sizin mağazanızın bir özgünlüğünü ve diğer mağazalardan farklılığını gösterir.

Sanal mağazanın tanınması için neler yapılmalı?

Kendinize ait online mağazanızı kurdunuz ve artık satış yapmaya hazırsınız fakat bir sorununuz var, müşteri yani ziyaretçi yok. Bu durumda yapacağınız iki şey vardır. Birincisi seo çalışması diğeri ise sosyal medya. Öncelikle seodan bahsedelim. Seo web ortamında her mecranın yapması gereken şeydir. Eğer bir web sitesinden bahsediyorsak web sitenin Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması için seo çalışması yapılmalıdır. Aynı şekilde sanal mağazalar için de bu şarttır. Çünkü yeni açılan bir web sitenin tanınması için öncelikle insanların sizi bilmesi gerekmektedir. Bilmeleri için de sizi bir şekilde keşfetmeleri gerekmektedir. Bu yüzden seo çok önemli bir konudur. İnternette seo çalışması yapan birçok dijital ajans mevcuttur. Ufak maliyetler ile kurduğunuz online mağazanın Google’da daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bahsedeceğimiz bir diğer şey ise sosyal medyadır. Sosyal medya bildiğiniz üzere günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. İnsanların güne uyandıkları vakit baktıkları ilk şey olma konumundadır. Peki bu sosyal medyadan nasıl faydalanacağız ondan söz edelim. Sanal mağazanız için buralarda reklam yapabilirsiniz. Dilerseniz bazı fenomenlere belirli ücret karşılığında reklam verebilirsiniz. Dilerseniz de kendiniz o sosyal medyanın içerisine reklam verebilirsiniz. Bu konuda net olarak pek bir şey söylenemez çünkü sahip olduğunuz online mağazanın kategorisine göre en uygun yöntemi siz kendiniz bilebilirsiniz.

Sosyal medyada sanal mağaza kurmak

Az önce belirttiğimiz gibi sosyal medya çok önemli bir konudur ve es geçilmemelidir. Sosyal medyada reklam işlemleri yapabileceğiniz gibi direkt buralarda kendi online mağazanızı da açabilirsiniz. Hatta sosyal medyada mağaza açmak daha az maliyetlidir ve kullanışlıdır. Ancak bu konu tercihinize kalmıştır. İşinizi daha büyütmek istiyorsanız mağazanızı direkt web site olarak açabilirsiniz. Bu sizin şirketleşme ve büyümeniz açısından daha işlevsel görünebilir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye sosyal medya e-ticaret başlıklı makalemizi okuyarak sahip olabilirsiniz.

Kısaca özetleyecek olursak internet üzerinde mağaza kurmak çok daha avantajlıdır. Online alışveriş siteleri insanlara kolay bir alışveriş sunmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir