skip to Main Content

Mobil web tasarım

Mobil Web Tasarım

Günümüzde artık web sitelerin kullanıcı odağı bilgisayarlardan çok mobil cihazlara kaydığı için mobil web tasarım‘a ilgi daha da artmıştır. Açılan birçok web sitenin artık mobil uyumluluğu olmazsa olmaz diyebiliriz. Çünkü mobil cihazların her geçen gün gelişmesi ve bilgisayarların yapabildiği birçok görevi yerine getirebilmesi gibi faktörler etkilidir. Dolayısıyla web site tasarımı yaparken webmasterlar bu faktörleri göz önünde bulundurarak tasarımlarını ona göre yapmak zorundadırlar.

Responsive site nasıl yapılmaktadır?

Web site kurulurken yapılan bütün tasarım ve ayarlamalar bilgisayarlar baz alınarak yapılmaktadır çünkü kurulum işlemleri bilgisayardan yapılabilmektedir. Bu noktada profesyonel web tasarım işlemlerinde öncelik olarak bilgisayar görünümü başta tutulur sonrasında mobil ve tablet cihazlar için tasarım işlemi yapılır. Fakat sanılanın aksine mobil web tasarım öyle her şeyin baştan yapıldığı ayrı bir web site kurulumu değildir. Bu algı çok yanlıştır. Web site tasarımları yani site içerisindeki şablon, reklam bölümü vs. hepsi çözünürlüğe göre şekillenebilen materyallerdir. Web site tasarımı esnasında bu materyalleri çeşitli çözünürlükler için düzenleyebilir, her cihazda profesyonel ve mükemmel bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yani kısaca mobil tasarımlar sadece görünüm özellikleri diyebiliriz öyle ayrı bir web site kurulumu gibi bir şey değildir.

Neden mobil web kullanmalısınız?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi teknoloji ilerledikçe yeni çıkan cihazlar da artık bilgisayarların yapabildiği bütün işlevleri yerine getirebilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir kullanıcı bilgisayardan yaptığı çoğu işi telefondan da yapabilmekte ve büyük bir cihaz kullanmaktansa mobil cihaz kullanmayı daha mantıklı görmektedir. Tabi ki sosyal medyanın da bunda çok büyük etkisi vardır. Eğer sosyal medya odaklı bir pazarlama ve reklam çalışması yapacak iseniz mobil web tasarım yapmanız şarttır. Kullanıcıların rahatça kullanabileceği, sizin yapmış olduğunuz pazarlama ve reklam çalışmalarına dahil olabileceği profesyonel web tasarım, sizin daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bunların yanında Google gibi arama motorların da artık mobil uyumlu web sitelerini daha üst sıralarda göstermesi etkeni de vardır. Web sitenizi Google’da daha üst sıralarda görmek istiyorsanız web site tasarımı yaparken mobil uyumluluğu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu şekilde daha üst sıralarda bulunabilir sitenize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Mobil web siteler ne gibi artılar kazandırır?

Profesyonel web tasarım ve mobil uyumluluğa sahip bir web siteniz sizin her kullanıcıya hitap etmenizi sağlar. Böylece hem bilgisayardan hem de mobilden rahatlıkla ziyaretçi çekebilirsiniz. Eğer web siteniz mobil platformlara uyumlu değilse gelen ziyaretçinin web site içerisinde gezinebilmesi bir hayli zahmetli olacaktır. Web site tasarımı bu yüzden çok önemlidir. Gelen ziyaretçi web site içerisinde rahatlıkla dolaşabilmeli, istediği içeriği kolayca okuyabilmeli ya da kullanabilmelidir.

Mobil web site web sitenizden gelecek olan kazançlarınızı da etkilemektedir. Eğer kullanıcı web sitenin kullanılabilirliğinde herhangi bir zorluk yaşar ise bir daha gelmeyecektir ve muhtemelen çevresindeki insanlara da bundan bahsedecektir. Bu şekilde 1 ziyaretçi değil birçok ziyaretçiyi kaybetmiş olacaksınız. O yüzden web site tasarımı yaparken mutlaka mobil platformlarda da kolayca kullanılabilecek, görünümü esnek olan bir mobil tasarım da yapmayı unutmayın.

Mobil web site için danışmanlık ve ajanslar

Eğer kurmak istediğiniz web sitenin teknik detaylarından ve web tasarımından anlamıyorsanız sakın endişelenmeyin. İnternette sizler için bu detay konuları ve tasarım işlerini halledecek birçok ajans ve danışmanlık şirketleri bulunmaktadır. Yapılmasını istediğiniz profesyonel web tasarım işini bu şirketlere danışarak yaptırabilirsiniz. Uygun ve makul fiyatlar ile mükemmel bir web site kurulumu yaptırabilirsiniz. Alanında uzman birçok dijital ajans bu işleri sık sık almakta ve paketler halinde hizmet sunmaktadır. Web site tasarımı da yapan bu ajanslar her türlü web işlerini yapmaktadırlar.

Örneğin bir e ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz ancak hiçbir teknik bilginiz yok ise bu ajanslardan yardım alabilirsiniz. Web sitenize yaptıracağınız mobil web tasarım ile de kazancınızı ve web site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Artık herkesin elinde mobil bir cihaz bulunduğu için alışveriş gibi birçok şeyi ellerinin altındaki telefonlardan yapabilmektedirler. Profesyonel web tasarıma sahip web siteniz ile her cihazdan kolay kullanılabilirlik sağlayabilir sorunsuz bir şekilde kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Web sitemin mobil web tasarıma sahip olup olmadığını nasıl test edebilirim?

Web sitenizin mobil uyumluluk testini kolayca yapabileceğiniz bir Google test sitesi bulunmaktadır. Bu test sitesine “Google mobil uyumluluk testi” diye arama yaparak ulaşabilirsiniz. Web sitenizin url bağlantısını ilgili bölüme girerek mobil uyumluluk testini kolayca yapabilirsiniz. Eğer web siteniz mobil uyumluluğa sahip değil ise hemen bir danışmanlık ajansına ulaşabilir mobil uyumlu web site tasarımı yaptırabilirsiniz.

Web sitenize gelen ziyaretçilerin kaliteli bir deneyim yaşaması için mobil web tasarım bahsettiğimiz üzere gerçekten çok önemlidir. Hatta web sitenizin ziyaretçi raporuna bakarak sitenize gelen ziyaretçilerin hangi platformlardan ağırlıklı olarak geldiğini analiz edebilir buna bağlı olarak o platformlara ağırlık verebilirsiniz. Yapacağınız mobil uyumlu profesyonel web tasarımın yanında gelen ziyaretçilere bağlı olarak web sitenizdeki eklentileri de analiz sonucuna göre düzenlemelisiniz. Çünkü hangi platforma hitap ettiğiniz çok önemlidir ve bu belki de sizin devamlılığınızı bile derinden etkileyebilir. Mobil cihazlara hitap ediyorsanız bilgisayar odaklı bir düzenleme hiç etik olmayacaktır. Web sitenize mobil web tasarımı yapmalı ve ona göre de eklenti ve içeriklerinizi hazırlamalısınız.

Bahsettiğimiz üzere web site tasarımında mobil uyumluluk çok önemlidir Siz de bu faktörü göz önüne alarak web sitenizi kurmalısınız. Eğer web sitenizde hâlâ mobil uyumluluk yok ise en kısa sürede bunu halletmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir