skip to Main Content

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Duyarlı tasarım veya responsive tasarım; mobil uyumlu web tasarım kavramlarını günümüz internet kullanıcıları ve her web sitesi sahibi hayatında bir kez de olsa duymuştur.

Responsive web tasarım yani  mobil uyumlu  web tasarımın bir çok avantajı bulunmaktadır. Mobil uyumlu siteler, kolay yönetilebilir, uygun maliyetli, kullanıcı deneyimini arttıran ve SEO dostu web siteleri olarak çalışmalarını sürdürürler.

Sorulacak olan soru; responsive web tasarımının diğer web tasarımları ile arasında hangi özelliklerin farklı olduğudur? Neden responsive web tasarım yaptırılması gerekir? Gibi sorulan soru Türlerine verilecek olan cevaplarda her zaman; kullanıcı deneyimleri, pazarlama ve arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları gibi web siteleri için büyük önem taşımakta olan cevaplar yer almaktadır.

Responisive Tasarımların Avantajları Nelerdir?

Responsive tasarım web siteleri yani mobil uyumlu web siteleri diğer web sitelere göre daha kullanışlıdır. Responsive web tasarımı olan web sitelerinde kullanıcılar mobil cihazlar ile de kolay bir şekilde web sitelerde gezinebilirler. Buna bağlı olarak ziyaretçi sayısında da artış gözlenebilir.

Mobil uyumlu web siteler uygun maliyetli olarak tasarlanabilir. Mobil site veya mobil uygulamalara bakılacak olursa maliyeti düşük ve daha kullanışlı olduğundan dolayı günümüzde web tasarım ajansları ve web site sahipleri neredeyse tüm web sitelerini mobil uyumlu web site tasarım olarak tercih etmektedirler. Responsive tasarım web sitelerin iyi bir şekilde hazırlanma aşaması geçirildikten sonra çok istisnai durumlar hariç mobil siteye ihtiyaç duyulmadan bu web siteler ile işlem görülebilir.

Responsive tasarım web siteler arama motorları tarafından da şiddetle tavsiye edilen web siteleri olarak bilinmektedir. Arama motorlarından en çok kullanılanlarından birisi olan Google başta olmak üzere tüm internet ağında kullanılan arama motorları responsive tasarımları daha iyi bir kullanıcı deneyimi gösterdikleri için arama motoru sayfa sonuçlarını (SERP) güncel olarak daha yukarılara taşımaktadır.

Responsive tasarım web siteleri yani mobil cihazlara duyarlı web tasarım cihazın boyutlarına göre duyarlı olup şekil değiştirildiğinde mobil cihazlara adapte olan tasarımlar olduğu için aynı url kullanımı tek site olarak kullanılabilir. Tek site olması web site sahiplerinin web sitenin yönetimi ve güncelleme işlemlerini tek bir yönetim paneli üzerinden yaparak kişinin iş gücünü daha iyi kullanmasını sağladığı için paradan ve zamandan ciddi tasarruf etmesini de sağlamaktadır.

Mobil Uyumlu Web Tasarımın İncelikleri Nelerdir?

Responsive tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de tasarımın uyum sağlaması gereken ekran çeşitliliği olarak bilinir. Bazı kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılan bu işlemde her ekran için o ekrana özel bir tasarım yapılmadığı bilinmelidir. Mobil tasarım uygulamaları özel uygulamalar kullanılarak hazırlanan tasarımlardır. Web site içeriğinde kullanılan görseller ve içerikler de bu uygulamalara göre hazırlanmış olan tasarımlar olsa da responsive tasarımın her ekran içeriğinde kullanıcı odaklı performans göstererek öne çıkması gereklidir.

Responsive tasarım yeni bir web sitesi yapmak manası taşımamaktadır. Mobil site yapmak ile tasarım yapmak arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Mobil site yaptırıldığı zaman bu sitenin sıfırdan yapılması gereklidir. Mobil sitelerin sunucu ihtiyacının bulunması, özgün fakat web sitesiyle uyumlu bir tasarım yapılmış olması ve bu site için uygulanan SEO ve pazarlama çalışmalarının da olması gibi farklılıkları bulunmaktadır. Responsive tasarım web sitelerinin çalışmalarıysa sadece sitenin ön yüzü için yapılan uygulamalardır.

Sosyal Medya Dönüşümleri Nasıl Artırılabilir?

Sosyal medya üzerinden yürütülen reklam kampanyaları çoklukla mobil kullanıcılara hitap edecek olduğundan mobil uyumlu web tasarıma sahip olmak web sitesi sahiplerinin daha çok dönüşüm almasını sağlayabilmektedir.

Responsive tasarım web siteleri kullanıcıların kullanım kolaylığının deneyimini iyi bir şekilde sağlayabildikleri için web siteniz üzerinden satın alma, sipariş talep formu gönderme işlemleri veya müşterilerin web sitesi sahiplerini araması gibi kritik öneme sahip dönüşümleri de bu sayede artabilmektedir.

Responsive Tasarım Web Site Sahiplerine Neler Kazandırır?

Responsive web tasarımı kullanıcı deneyimlerinin olumlu yönde etkilenmesini sağlamaktadır. Uyumluluğu mobil uygulama olarak yapılmayan bir web site mobil cihaz üzerinden ziyaret eden kullanıcılar tarafından sitede yer almakta olan yazıların ve görsellerin oldukça karmaşık bir şekilde görülerek verim alınamaması anlamını taşımaktadır. Bu durum maalesef sitenin kalitesine olan bakış açısını doğrudan değiştirir.

Mobil cihazdan web siteye gelen kullanıcıların memnuniyetsiz bir şekilde siteden uzaklaşması web site sahiplerine ek bir reklam maliyetiyle birlikte SEO açısından olumsuz bir veri bırakmaktadır. Bir web sitenin arama sonuçlarındaki sahip olduğu hemen çıkma oranı sıralamasına da bu işlem doğrudan etki etmektedir.

Mobil uyumlu bir web sitede gezinmek ve bilgi alışverişi yapmak kullanıcılar için kaliteli bir deneyim sunmaktadır. Bu deneyimi yaşayan internet kullanıcıları için siteler daimi olarak ziyaret edilebilir olarak işaretlenerek her zaman ziyaretlerin bir tekrarı olur. Bir web siteye gelen kullanıcılar ve kullanmış oldukları cihazlar incelendiği vakit mobil cihazdan erişim görülüyor ise web site için değişiklik yapma zamanın geldiği bilinmelidir.

İnternet dünyası gün geçtikçe daha da yoğun rekabet içeren bir ortam halini aldığından dolayı web sitelerin bu rekabette her detayı da ayrıntılı bir şekilde düşünmesi gerekir. Duyarlı tasarımların uygulanmış olduğu web siteler için vazgeçilmez olan internet kullanıcılarını etkilemenin en önemli unsurları olduğudur.

 

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. Peki, responsive web tasarım kullanılan sitelerin seo çalışması yapılırken daha etkili olması amacıyla mobil tasarım için ayrı bir seo çalışması var mı acaba? Daha düzgün bir şekilde sormam gerekirse web sitesi için seo çalışmaları yürütüyoruz, bu çalışmalar mobil aramalar için de yeterli mi? Yoksa mobil aramalar için ayrıca yapılan çalışmalar mevcut mu? Bu konuda bir bilgi veren bir yazı yazarsanız sevinirim 🙂

    1. Tüm web sitelerin arama motorlarından daha fazla kitleye ulaşması için mobil tasarıma ihtiyaçları vardır. Çok çeşitli kriterler var tabi Mobil SEO için. Web sitemizde çeşitli makaleler de yazdık bu konuyla alakalı. Aşağıdaki linkten daha detaylı bilgi alabilirsiniz konuyla ilgili.
      https://www.larvey.com/seo-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir