skip to Main Content

Mobil Uyumlu Web Site

Mobil Uyumlu Web Site

Mobil uyumlu web sitesi nasıl yapılır, mobil uyum ne işe yarar, mobil uyumlu cihazlar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizde yalnızca mobil uyumlu internet siteleri değil, tüm cihazlara uyumlu responsive web tasarım nedir gibi konulardan bahsedeceğiz. Bu arada küçük bir hatırlatma, responsive kelime anlamı olarak duyarlı anlamına gelmektedir. Responsive bir site internetin açılabildiği tüm cihazlara özel olarak tasarlanmakta ve ona göre boyutlandırılmaktadır. Daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmek ve potansiyel hedef kitlemize erişebilmek için günümüz teknolojisinde responsive tasarımlar sunmak önemlidir. En iyi müşteri deneyimi, en iyi dönüşüm anlamına gelir. İnternet sitenizde çok sayıda ziyaretçi ancak doğru dizayn edilmiş web siteleri ile mümkün olacaktır. Çünkü kalitesiz ve özensiz bir şekilde hazırlanmış web sitesinde ziyaretçiler durmak istemeyecektir. Bir web sitesi ne kadar stabil bir şekilde çalışır ise insanların sitede durma süreside bir o kadar artacaktır. Mobil uyumlu bir site özellikle e-ticaret ile uğraşan kişilerin en büyük gereksinimidir. Zaman kaybetmeden makalemizin içeriğine bir göz atalım ve mobil uyumlu web sitesi hakkında detaylı incelemelerde bulunalım.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Günümüz teknolojilerinin ulaştığı boyut yazılım sektöründe bir takım ihtiyaçları gün yüzüne çıkardı. Akıllı telefonların gelişimi ve kullanım kolaylığı sayesinde kişisel araştırmalar ve aktiviteler için bilgisayar kullanımına %70 oranlarında ihtiyaç kalmadı. Haliyle internet kullanıcıları tamamıyla telefonlara yöneldi.
Akıllı telefonların hayatımıza dahil olmasıyla global olarak web aramaları yükseldi. Rekabet yükselmiş ve kullanıcı deneyimi analizleri değişmiştir. Öncellerde bir web sitesine gelen ziyaretçi analizlerinde kullanılan cihaz yoğunluğu bilgisayarken, günümüzde mobil cihazlar ciddi bir farkla ziyaretçi trafiği sağlamaktadır.

Mobil cihazlara olan talep bu kadar yüksek olunca bir uygulamaya olan ihtiyaç ve mobil uyumlu web siteye olan ihtiyaç artıyor. Bu aşamada siteler mobil uyumlu web sitesi yaptırmak yerine uygulama yaptırmayı da tercih edebiliyorlar. Çünkü Google Play Store, APP Store gibi mağazalarında kendilerine özel hit sayıları bulunduğu için uygulama sayesinde hit sayımızda büyük bir artış gözleniyor. Ancak kesinlikle responsive yani mobil uyumlu web sitesi yaptırmak günümüzde bir zorunluluktur. Zaten yeni tema tasarımlarına baktığımız zaman birçok sitenin mobil uyumlu olduğunu görebilmekteyiz. Responsive olmayan temalarda mobil görüntü çok daha kötü duracak ve kullanıcılara hitap etmeyecektir. Birçok kişi sitenizde sırf bu tasarım yüzünden uzun süre durmadan çıkacaktır. Bu gibi durumlarda sitede kalma süreside büyük ölçüde değişebilmektedir. Güncel olarak kullanmış olduğunuz siteniz mobil web tasarım değilse sizin için tekrar tasarlayarak mobil uyumlu web sitesi haline getirebiliriz.

responsive web tasarım

Responsive Web Yazılımlar

Web sunucuları üzerinde yer alacak projeler için öncelikle projenin bir hedef kitlesi olmalıdır. Özellikle kullanıcılara yönelik web projeleri responsive olmak zorunda. Responsive kelimesinin İngilizce karşılığı “duyarlı” dır. Anlaşılacağı üzere projenin tüm ekran çözünürlüklerine uygun olarak kodlanması responsive olduğu anlamına gelmektedir.
Web projenizin işletmenizi, ürünlerinizi ve markanızı çok iyi şekilde yansıtan bir tasarıma sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak projenizde hedef kitlenizin büyük kısmının akıllı telefonlar ile internette var olduğunu ön görelim. Öyleyse, projenizde mobil uyumluluk önemlidir. Trafik aldığınız küçük bir kısım ise tablet kullanıcıları ve bilgisayar kullanıcıları. Dolayısıyla web projenizde tüm ekran çözünürlüklerine duyarlı halde oluşturulmalı ve kullanıcı deneyimini arttırarak dönüşümlerinizi yükseltmelisiniz.

Özellikle e-ticaret, ajans gibi sitelerin kesinlikle responsive tema kullanması gerekiyor. Bu tarz siteler için her ziyaretçi potansiyel müşteri anlamına gelir. En küçük bir hata bile müşteri kaybının oluşmasına sebep olabilir. Bunun gibi küçük hatalar ile müşteri kayıplarının olmaması için sitenin direk mobil uyumlu olarak düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün çok daha hızlı bir mobil uyumlu siteye geçmek size gelecekte çok daha fazla kazanç sağlayacaktır. Web sektöründe yapılan tüm masraflarız size fazlası ile geri dönüş sağlayacaktır.

hızlandırılmış web sayfaları AMPHızlandırılmış Mobil Sayfalar – AMP

İnternetin dev şirketlerinden olan Google’ın SEO kriterleri arasında olmazsa olmaz AMP sayfalar… SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO çalışmaları ise, sektörünüzde yapılacak web aramalarında web sitenizin ön sıralarda yer almasını sağlayan stratejik aksiyonlardır. SEO çalışmaları, Google ve benzeri arama motorlarında web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için yapılır. Haliyle Google’ın, Yandex’in, Bing’in ve benzeri arama motorlarının kriterleri vardır. AMP ise Google tarafından web sitenizin ayrıcalıklı tutulması için bir kriterdir.

AMP Sayfası Nedir?

Mobil cihazlardan web sitenize gelen kullanıcıları karşılayan, Google tarafından ön belleğe alınan ve web sitenizin açılış hızını maksimum seviyede etkileyen dinamik sayfalardır. Tek sayfa web sitelerinde statik olarak kullanımı gerçekleştirilebilir. SEO çalışması yapılan web siteleri için dinamik bir AMP yapısı oluşturulmalıdır.

AMP Sitesinin Önemi  Ve Firmanıza Getirileri

Şimdi sizlerle AMP sitenin önemi ve firmalara getirilerine bakalım. Aklınıza takılan konuları açıklığa kavuşturalım. AMP türkçesi ile  “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”, Google tarafından geliştirilen  ziyaretçilerin sitenin açılmasını sıkılarak beklemesini ortadan kaldıran mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan kodlama yöntemidir. Google AMP ile  doğrulanmış sayfalar Google ön belleğinde saklanırlar ve arama sorgularında daha hızlı yüklenerek mobil kullanıcı deneyimini artırırlar zamandan kazandırır site yüklenmesini bekleme sorunlarını ortadan kaldırır. Her site için amp kullanma zorunluluğu bulunmuyor fakat bunu kullanarak sitenizi her zaman bir adım önde tutar ve karlı çıkarsınız. AMP ile sitenizi zirveye taşımak kaliteli çalışmalar öne çıkarmak isterseniz bunun için önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında tasarım, erişilebilirlik kodlama, yerleşim ,içerik ve  veriler ile sayfanızın içeriğini zenginleştirme gibi unsurlar başta gelir. HTML kodlarını kullanarak sayfayı oluşturabilir ve sayfanın Google ve diğer siteler için erişebilirliğini kontrol edebilirsiniz. Sayfanızı daha ilgi çekici hale getirebilir bunun için birçok çalışma yapabilirsiniz. Sayfanızda ki hataları kontrol edip bu hataları gidererek daha çok hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. Sizlerde AMP siteniz ile her zaman en iyi yerlere gelerek kazancınızı arttırır ilk sıralarda olmanın avantajlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Web Siteniz Niçin Mobil Uyumlu Olmalıdır?

Teknolojinin geldiği noktaya baktığımız zaman günümüzde tüm kullanıcılarda mobil cihaz bulunuyor. Bu doğrultuda insanlar bilgisayarı açmak ile uğraşmak yerine aradıklarını telefonlarından yazarak ulaşmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca mobil uyumlu olmayan bir site, kullanım kolaylığı sağlamadığı için direk olarak kullanıcı kaybı yaşıyor. Ancak mobil uyumlu web sitesi sahibi olan kişiler kullanıcılar daha fazla ziyaret edip, keyif aldıkları için sektörün ekmeğini yiyorlar. Geçmiş zamanlarda mobil, akıllı ürünlerin kullanımı bu kadar sık olmadığı için geçmiş zamanlarda üretilmiş olan temalarda mobil uyumluluk bulunmuyor. Bu gibi durumlarda web sitenizi mobil uyumlu web sitesi haline getirmeniz gerekiyor.

Neden mobil uyumlu web sitesi kullanmalıyım? Sorusunun en kısa cevabı, daha fazla müşteri çekmek ve daha fazla satış yapmak olarak verilebilir. Kullanıcı sayısı, tıklama sayısını, görüntülenmeyi ve satacağınız ürün sayısını arttıracağı için sizin elde edeceğiniz kazançlar büyük oranda artış gösterecektir. Bugün firmamız ile iletişime geçerek sizlerde mobil uyumlu web sitesi elde edebilirsiniz. Elinizde bulunan sitenin temasını değiştirmeden responsive, mobil uyumlu web sitesi haline getirme imkânımız bulunmaktadır.

Mobil Uyumlu Web Sitelerinin Etkilerimobil uyumlu site

Web sitenizin mobil uyumluluğu içeriklerinizin paylaşım olasılığını arttıracaktır. Larvey, yazılımlarının tümünde sosyal medya etkileşimine uygun dizaynlar sunar. Web sitenize gelen trafiğin yükselmesi için sosyal paylaşımlar oldukça önemlidir. Marka değerinizin yükselmesi ve ürünlerinizin/hizmetlerinizin daha geniş kitlelere yayılması için ziyaretçileri paylaşıma teşvik edici görüntü sunmak gerekir. Akıllı telefonu ile web sitenize gelen ziyaretçinin web sitenizde ilgisini çeken bir içeriği facebook, twitter, whatsapp vb. sosyal medya platformlarında arkadaşları ile paylaşması için mobil uyumluluk şarttır.
Web sitelerinin kullanıcıya karışık gelmesi, yavaş açılması durumunda hemen çıkma oranı yükselecek ve arama motorları tarafından sitenizin kalite puanı düşecektir.Arama sonuçlarında web sitenizin çok gerilerde olması, içeriklerinizin arama sonuçlarında yer almaması, ziyaretçi alamaması gibi nedenlerin başında mobil uyumlu web tasarım olmaması yer alabilir.

Web Sitesinin Mobil Uyumlu Olmaması Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı telefonunuzdan web sitenizi inceleyin. Web sitenizin mobil görüntüsü ile masaüstü görüntüsü farklı olacaktır. Kullanıcıların yerine kendinizi koyarak web sitenizin font büyüklüklerini görsellerin netliğini ölçün. Kararınızı verin. Mobil uyumlu olmayan bir sitenin bilgisayar ile mobil görünümü tamamen aynı olacaktır. Görüntü, reklamların yerleşimi, yazı boyutu, kategorilerin yerleştirilme şekli gibi tüm özellikler web sitesi ile aynı gözükecektir. Mobil cihazlarda web sitenizin bilgisayar ile aynı olarak gözükmesi rahatsızlık vereceğinden dolayı çok büyük kayıp yaşayacaksınız. Müşteri ve ziyaretçi kaybı yaşamamak için şimdi mobil uyumlu site kullanmaya başlayın. Profesyonel bir web sitesine sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web Sitemi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirim?

Günümüzde web sitelerinin bir çoğu mobil cihazlara göre tasarım değişikliğini otomatik olarak gerçekleştirir. Bootstrap ile düzenlenmiş web siteleri buna örnek gösterilebilir. Web siteleri cihazlara göre boyut değiştiriyor diye mobil uyumlu olduğu anlamına gelmez. Ancak tüm web siteleri mobil uyumlu hale getirilebilir. AMP sayfalarına sahip web sitelerini statik olarak oluşturmak mümkündür. Buradaki problem çok sayıda sayfaya sahip web siteleridir. Onca sayfanın AMP sayfasını oluşturmak statik olarak oldukça uzun iş olmakla beraber maliyetli de olabilir. Bu gibi durumlar için aynı veri tabanı üzerine yeni bir web yazılımı üretmek daha mantıklı ve maliyet açısından daha minimum düzeylerde olabilir. Zaten yazılım teknolojilerinin gelişimi ve tasarım duygularının dünya genelinde değişimi sebebi ile web siteleri 2-3 yılda bir tasarım, 5 yılda bir de yazılım değişikliğine ihtiyaç duyabilir. Larvey Yazılım Teknolojileri tarafından üretilen yazılımlar güncel teknolojilere göre derlendiği için siz farketmeden her yıl teknolojiye uygun olarak güncellenir. 5 yıl sonrasında yeni bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız. Sonuç olarak eski yazılımlar için tam anlamıyla web sitesinin mobil uyumlu olması için yazılım değişikliği gerekmektedir. Yeni yazılımlar ve sayfa sayısı az olan web siteleri için bizimle iletişime geçin. Ücretsiz olarak web sitenizin mobil uyumunu inceleyelim ve en düşük maliyet ile mobil uyumlu web sitesi fiyatını verelim.

Bu Yazının 1 Yorumu Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir