skip to Main Content

Logo Tasarlama Nedir?

Logo Tasarlama Nedir?

Kurumsal kimlik oluşturmak için başlangıç noktası “logo” diyebiliriz. Logo, firmaların birbirinden ayrılması için gereken semboller ve çizgiler bütünün genel adıdır. Adı duyulmuş firmaların tamamının kendine özgü bir logosu bulunmaktadır. Bu logolar sayesinde şirketler birbirinden ayrılır. Globalleşen dünyada her gün artan firma, şirket ve marka sayısı, logo tasarlama işlemini gerekli kılmıştır.

Firmalar kendilerini tanıtmak ve insanların dikkatini çekmek amacıyla çeşitli logo tasarımlarına ihtiyaç duymaktadır. Çünkü ilgi çekici ve kaliteli logolar, firmaların bilinirliğini arttırır ve kişilerin kazançlarını arttırır.

Firmaların dikkat çekmesini sağlayan çeşitli özellikler vardır. Bu özellikler arasında firmaların url adresleri, internet siteleri ve isimleri gelebilir. Fakat en az bunlar kadar önemli olan bir nokta varsa, o da logo tasarımlarıdır. Logo tasarımları kişilerin internet sitelerinin arama motorlarında öne çıkmasını sağlayacak ve firmalar arasında elle tutulur bir farkın oluşmasına yardımcı olacaktır.

Logo tasarlama işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Logo tasarım dünyası ile ilgili ufacık bir fikri olan herkesin de bildiği gibi, logo tasarımları amblem ve logotype olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Amblem: Logo tasarımının en basit halidir. En bilindik firmalar genellikle en basit tasarımlarla bu logoyu oluşturmuştur. Örneğin bir dünya markası olan Nike’nin sembolü, biraz kalın yazılmış bir tik işaretine benzemektedir. Basit olabilir, fakat işaretin anlamı ve firmanın yaptığı iş hesaba katıldığında, logo tasarımının aslında ne kadar etkili olduğu görülür. Basit logolar daha fazla dikkat çekmektedir.
  • Logotype: Bu tip logo tasarlama işlemi, aslında amblemden çok daha basittir. Firmalar yalnızca markanın adını kullanarak tasarımlar oluşturur. Markanın adı şekilli yazılarak veya bir sembolün içerisine alınarak güzel bir logo ortaya çıkarılabilir. Aslında amblemden çok daha etkilidir, çünkü kişi bu tip logo tasarımını görür görmez, logonun kime ait olduğunu anlayacaktır. Beğendikleri tasarımlar ile yakından ilgilenecek olan kişiler için bu, harika bir reklam aracıdır.

Logo Tasarlama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Logo tasarlama işlemini gerçekleştiren çeşitli firmalar bulunmaktadır. Bu işlem esasında kolay bir şekilde halledilebilir. Fakat kişilerin logo tasarlama hizmetini, bu işi gerçekten hakkını vererek yapan bir firmadan almaları gerekmektedir. Çünkü logo tasarımları kopya olan ve neredeyse rakip firmalar ile birebir aynı olan firmalar, diğerlerini taklit ettiği düşünülerek öne çıkamamaktadır.

İyi bir logo tasarlama işlemi için, firmaların öncelikle çalıştıkları markanın rakipleri hakkında detaylı bilgiye sahip olması ve onların logo tasarımlarını dikkatle incelemesi gerekir. Kopya logo oluşmasını engellemek ve çalışılan marka için üretilecek en iyi logoyu üretebilmek için bu gereklidir. Ayrıca bunun dışında, firmaların çalıştığı marka ile ilgili de detaylı bilgiye sahip olması gerekir. Bu etkili bir logo tasarlama işlemi sunmak açısından önemlidir.

Logo tasarlama işlemi denilince, genellikle akla karışık semboller gelmektedir. Oysa en dikkat çekici logo tasarımları, şüphesiz ki pek uğraş verilmeden tasarlanmış olan basit tasarımlardır. Bazen ufacık bir işaret, birçok şeyi anlatabilir. Etkin bir tasarımın illa bir yuvarlağın içerisine yerleştirilmiş kalabalık çizgiler olması gerekmediği gibi, bazı tasarım firmaları yalnızca markanın adını kullanarak bile etkili tasarımlar hazırlayabilir. İyi bir logo tasarlama işlemi, şüphesiz en zeki kişiler tarafından gerçekleştirilecektir.

İyi bir logo tasarlama işlemi için, markayla bütünleşecek renkler seçilmeli ve logo mutlaka firmayı temsil etmelidir. Saçma sembolleri birleştirerek oluşturulan logolar, kişiler için ilgi çekici değildir. İyi bir logo tasarımı, kişilerin hayal dünyasında o markayı temsil eder. Yani kişi gördüğü anda, markayı bilebilmelidir. Ayrıca tasarım içerisine yerleştirilen harfler karışık olmamalı, karmaşa yaratmamalıdır. Özgün ve ayırt edici bir logo olması çok önemlidir.

Kısacası iyi bir logo tasarlama işlemi için, iyi bir logo tasarım firmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle logo tasarım firması seçilirken son derece dikkatli olunmalı ve daha önce iyi işler yapmış olan firmalar ile çalışılmalıdır. Kişiler firma seçerken mutlaka referans değerlendirmesi yapmalı ve daha önce o firma tarafından tasarlanmış logoları dikkate almalıdır.

Logo Tasarlama İşleminin Önemi Nedir?

Logo tasarımları yukarıda açıklanan detaylarda da görüldüğü gibi, şirketlerin ulusal ve evrensel kimliğini yansıtmakta, onların tanınmasını kolaylaştırmakta ve onları rakiplerinden ayırmaktadır. Logo tasarımı olmayan bir marka düşünülemez. Bu hem markanın öne çıkmasını engeller hem de onu rakiplerinin karşısında alt tabakalara düşürür.

Markanın ürünleri ne kadar temiz ve kaliteli olursa olsun, bu markanın iç yüzünü yansıtmaktadır. Fakat markanın iç yüzü kadar önem taşıyan dış yüzü, artık kişilerin daha çok dikkatini çekmektedir. Bu da logo tasarlama işleminin önemini birebir ortaya çıkarmaktadır.

Logo tasarımı bir şirketin adeta imzası görevini üstlenmektedir. O şirkete ait bir kimliktir ve ne kadar çok bilinirse, o kadar çok satışlara etki edecektir. Şirketin o andan itibaren yaptığı her iş, o kimliğin altına imzasını atacaktır. Kişinin logosu ne kadar iyiyse, görüntüsü ve imajı o kadar iddialı olacak, kişi kendine ait logo üzerinden adeta reklam yapacaktır.

Logo Tasarlama İşlemi Bireysel Olarak Gerçekleştirilebilir Mi?

Logo tasarlama işlemi yapmak üzere kurulmuş olan çeşitli şirketler bulunmaktadır. Fakat bu şirketler, kişilerden yüksek maliyetler talep etmektedir. Yaptıkları iş doğrultusunda, ücret talepleri esasında çok yüksek olmasa da kişiler bazen bu ücretleri karşılayamayabilir. Bu durumda kişiler logo tasarlama işlemlerini bireysel yapıp yapamayacaklarını merak etmektedir.

Logo tasarlama işlemi elbette bireysel olarak gerçekleştirilebilir. Fakat bu çok fazla tavsiye edilen bir durum değildir. Bu işi bireysel gerçekleştirmek, ücret ödemeden veya çok cüzi ücretler ödeyerek oluşturmak için üretilmiş bazı programlar vardır. Fakat ne kadar çok program olursa olsun, kişilerin bu iş için yeterli donanımının olmadığı aşikardır. Bu tarz tasarımlar çok fazla özgün olmayacaktır. Bir yerlerden taklite kaçacağından, markanın imajının zedelenmesine neden olabilir.

Her gün artan şirket ve marka sayısı, kişilerin logo tasarımı konusunda olan özgünlüğünü sınırlamıştır. Çok yüksek bir hayal gücüne sahip olunsa dahi, bireysel tasarımlar muhtemelen herhangi bir markanın sembolü ile çakışacaktır. Kişilerin bu konuda özenle çalışması ve her bir markanın her bir sembolünü detaylı incelemesi gerekir. Programlar tasarım için ne kadar özgünlük kontrolü yapsalar da ufacık bir çizgi bile onları özgün gösterebilir. Bu durumda kişinin logosu, başka bir kişinin logosunun yalnızca bir çizgi fazlası haline gelecektir.

Bireysel logo tasarımları, kurumsal kimliğinizi yansıtmaz. Hiçbiri tam olarak özgün olmadığı gibi, maalesef tam olarak profesyonel de değildir. Logo tasarımı birkaç dakika içerisinde kolayca halledilebilecek bir iş değildir. Hele bir de çalışma bireysel ise, özgün bir tasarım oluşturmak aylar sürebilir. Çünkü kişilerin her marka ile ilgili ufak tefek bilgisinin olması gerekmektedir. Bu işin kurumsal kimlik oluşturmak, özgün tasarımlara sahip olmak ve en önemlisi öne çıkmak için kurumlara bırakılması çok daha iyi olacaktır.

Tüm bunlar dışında, bir şekilde tasarımda özgünlük sağlansa bile, ilerleyen zamanlarda, marka öne çıktığı ve bilinirliği arttığı takdirde, sahip olduğu logosunun profesyonel bir logo olmaması onun imajını karalayabilir. Çünkü firma ulusal ve belki evrensel bir kimlik kazanırsa, profesyonel olmayan bir logo tasarımı onu rakipleri karşısında küçük düşürecektir.

Şirketler İçin Logo Tasarımı

Şirket logoları bireysel logolar ve kurum logolarına göre daha farklı olmalıdır. Şirketlerde kurumsallığı yansıtan ve sektörel renkler ile kişiler çağrışım yapmalıdır. Karmaşıklıktan uzak olmalı dolayısıyla akılda kalıcı bir dizayn ortaya koyulmalıdır. Ayrıca logonun kullanım alanları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi için şirket logo tasarımı başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir