skip to Main Content

Logo Tasarımı Nedir?

Logo Tasarımı Nedir?

Globalleşen dünyada her gün artan internet kullanımı, yeni kuruluşların, şirketlerin ve markaların oluşmasına ortam hazırlamıştır. Önceleri ufak butikler, restoranlar veya küçük çaplı kuruluşlar olarak iş hayatına atılan ve sonradan hızla gelişen markalar, artık internet üzerinde yayılım bulabilmekte ve satışlar yapabilmektedir. Bu da kuruluşların kendilerini internet dünyasına adapte etmesine ve bu şekilde markalaşmasına ortam hazırlamıştır.

İster internet dünyasında, isterse de sosyal yaşamda yer bulsun, markaların başka markalardan ayrılmaları gerekmektedir. İnternet kullanımı kurumsallaşmayı arttırdığı gibi, kurumların birbirinden ayrılmasını sağlayacak şeyleri de arttırmaya başlamıştır. Bu gerekliliklerin başında gelen logo tasarımları, kurumların attıkları birer imza niteliği taşımış ve kurumların kimliği haline gelerek insanlar tarafından tanınmasını sağlamıştır.

Logo tasarımı kuruluş ne amaçla çalışıyor olursa olsun, bir kurumun ulusallaşması, kurumsallaşması ve ilerleyen zamanlarda globalleşmesi için gerekli olan bir özelliktir. Logo bir amblem ya da logotype dediğimiz içerisinde markanın isminin geçtiği şekillerde yapılabilir. Bu logosu oluşacak olan şirketin isteğine ve logo tasarım firmasının yeteneğine göre değişiklik göstermektedir.

  • Amblem: Bu tip logo tasarımında genellikle şekiller bulunmaktadır. Kişiler şeklin içerisine markanın baş harflerini veya tamamını yazarak logo oluşturabilir.
  • Logotype: Bu tip logo tasarımında markanın ismi kullanılır. Markanın ismi üzerinde çeşitli oynamalar yapılabilir. Ve ayrıca marka adı çeşitli şekillerde, değişik harfler kullanılarak yazılabilir. Ambleme kıyasla daha özgün tasarımlar ortaya çıkar. Fakat yine de kullanılacak harf şeklini iyi seçmekte fayda vardır.

İdeal Bir Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde logo tasarımı yapan çeşitli firmalar bulunmaktadır. Fakat maalesef çoğu firma, yapması gereken işi tam olarak yapamamakta ve kişilerin ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak logo tasarımlarını oluşturamamaktadır. Gerek özgünlük, gerekse de profesyonellik nedenleriyle yetersiz kalan firmalar, bu işi daha uygun fiyata verdiklerini söyleyerek insanları kandırmakta ve kişilerin mağdur olmasına neden olmaktadır.

İdeal bir logo tasarımına sahip olmak için, ideal bir logo tasarım firması seçmek gerekir. Kişiler kimse yoğurdum ekşidir demeyeceği için, firmaların vaatlerini göz önüne alarak firmalar tarafından kandırılabilir. Bunun önüne geçmek için yapılabilecek tek şey, firmanın referanslarını incelemektir. Daha önce hangi firmalarla çalıştığını test etmek, firmaların memnuniyetini öğrenmek ve daha önce yapılan tasarımlara göz gezdirmek, kişilerin gerçekten iyi firmalar ile çalışmasına ortam hazırlayacaktır. Fakat yalancı yorumların olabileceği gerçeği göz önünde bulundurulmalı, kişilerin tercih yaparken yorum yapan ve referans olarak gösterilen kişilerin gerçek olup olmadıklarını teyit etmeleri gerekmektedir.

Gerçekten ideal bir logo tasarım şirketi, ideal bir logo tasarımı oluşturmak için, öncelikle rakip firmaların tasarımlarına göz gezdirecek ve firmanın ne iş yaptığını detaylı bir şekilde öğrenecektir. Bu üretilen logonun özgün olması ve firmaya uygun olması için gerekli bir şarttır.

İdeal bir logo tasarımı özgün olmalıdır. Aynı zamanda basit bir tasarım olmalı ve kafa karıştırmamalıdır. Tasarımda yer alacak şekil sayısı fazla olmamalı, harfler çok sayıda ve karışık şekillerde olmamalı, üst üste dizilmemelidir. Göründüğünde gayet sade bir tasarımı olan ve kişilerin aklında kolayca yer edebilen bir tasarım olmalıdır. Hayal gücüne hitap etmeli, soyut ve somut olarak firmayı temsil etmeli, gören herkes o logonun o firmaya ait olduğunu anlayabilmelidir.

Logo tasarımı firmanın ne iş yaptığını açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Simit satan bir firmanın tasarımı inşaat sektörü ile ilgili bir terim olursa kafa karıştıracaktır. Ayrıca o firmaya o tasarım yakışmayacaktır. Kişilerin firmalarına verecekleri ismi de bunu göz önünde bulundurarak oluşturmaları ve daha sonra logo tasarlama işlemine geçmeleri gerekir. Yanlış isimle doğru logo tasarımı yapmak pek mümkün değildir.

Logo tasarımı profesyonel olmalı ve oluşturulan tasarımlar küçülüp büyürken bulanıklaşmamalıdır. Her zaman netliğini korumalı, üst düzey çözünürlükte olmalı ve yapılacak işlemler de bu şekilde yapılmalıdır. Logoların konulacağı yerlere uygun küçüklük ve büyüklük ayarlanırken en kaliteli siteler kullanılmalıdır.

Amblem Tasarımı İle Logo Tasarımı Arasındaki Farklar

Amblem ve Logo çoğu insan tarafından aynı şey sanılıyor. Ancak sizde o insanlardan biriyseniz çok farklı olduklarını anlayacaksınız. Genellikle firmamız ile irtibata geçen müşterilerimiz logo taleplerini “ambleme ihtiyacım var” diyerek belirtiyorlar. Genellikle logoların amblem olduğu düşünüyorlar diyebiliriz.

Logoyu amblemden ayıran birinci fark, logonun marka adını yansıtmasıdır. Amblemler ise logodan ayrı olarak şekillerle tasarlanmış ve markanın simgesi olarak oluşturulan grafiklerdir. Şöyle diyebiliriz: Logo yazılardan oluşur amblemler ise şekillerde. Bazı sektörel tasarımlara göre amblemler maskot içerebilir yada amblem yerine maskot tasarımı oluşturulabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için amblem tasarımı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bireysel Logo Tasarımı Oluşturmak Mümkün Mü?

Bireysel logo tasarımı oluşturmak elbetteki mümkündür. Fakat bu tasarımlar genellikle özgünlükten ve profesyonellikten yoksun tasarımlardır. Bu nedenle firmaların öne çıkmasını engellerler. Kişilerin logo tasarımı için ayırdıkları herhangi bir bütçe yoksa, bazı programlar kullanarak bireysel tasarım oluşturmaları mümkün olabilir. Fakat ilerleyen zamanlarda bu tasarımlar değişmeyeceği için, ancak geliştirilebilir. Bir kişi, o firmayı o tasarımla tanıyıp hatırlayacaktır. Bu nedenle esasında baştan bir profesyonel tasarım yapmak daha mantıklıdır.

Bireysel logo tasarımı yapan kişiler, özgün bir logo tasarımı oluşturmak için aylarca çalışmak zorundadır. Bir kere rakip firmaların logo tasarımları hakkında mutlaka fikir sahibi olmaları gerekir. Tamamına hakim olmak gibi bir zorunlulukları vardır, çünkü aksi takdirde özgün tasarımlar oluşturmayacaklardır. Öncelikle rakip firmalar hakkında detaylı araştırmalar yapılmalıdır.

Daha sonra kişi yaptığı işe hakim olmalı ve yaptığı işi en iyi temsil edecek şekli bulmalıdır. Veya logotype bir tasarım da oluşturabilir ki, bu diğerine göre daha mantıklı olabilir. Çünkü logotype tasarımlar, marka adı başka bir marka adı ile çakışmıyorsa, genel olarak özgünlük konusunda herhangi bir sıkıntıya neden olmazlar. Zaten firmanın adı üzerine bir düzenleme yapılacaktır. Harf şekilleri ile ilgili bir benzerlik olmaması gibi konulara dikkat edilebilir ama bu da çok fazla sorun yaratmaz. Ayrıca değişik bir şekil aramaya da gerek yoktur, çünkü firmanın isminin olduğu logolar görüldüğü anda kişiyi o firmaya yöneltecektir.

Bireysel logo tasarımları ne kadar özgün olurlarsa olsunlar, maalesef profesyonellikten yoksun olacaklardır. Çünkü bu işin ehli firmaların kullandığı sistemlerin ve kurulumların hiçbiri eve taşınamamaktadır. Kişiler bu işi yalnızca logo tasarımı için gerekli parayı bulana kadar geçerli kılmalıdır. Aksi takdirde bu logolar firmaların kurumsallaşması ve ulusallaşması için yetersiz kalır. Firma ilerleyip güzel bir imaja da sahip olsa, evrenselleşmeyecektir. Her ne kadar kendi adını taşıyan bir logoya sahip olsa da, o logoda bulunan isim o ülkenin dilini temsil edeceğinden başka ülkelerde yaşayanların aklında kalmayacaktır. İnsanlar yalnızca profesyonel bir şekilde hazırlanmış logoları akıllarında tutabilir. Çünkü bu logolar her kesimden insana hitap etmektedir.

Logo tasarımı birkaç program kullanılarak birkaç dakika içerisinde yapılamaz. Bazen günler, bazen haftalar, bazen de aylarca üzerinde uğraşılması gerekir. Firmalar için bu süre en fazla 1 hafta ile sınırlı olacaktır. Çünkü logo tasarım firmalarında çalışan birden çok kişi bulunmaktadır ve onların farklı işleri aynı anda yapmaları çok zor olmayacaktır. Bu nedenle bir kişi bir gününü tüm araştırmalara yapıp, diğer kişi de alternatif üretmeye başlasa bu işin sürüp süreceği en fazla 3 gündür. Fakat bazı yoğunluklar dolayısıyla, bazı firmalar ileri tarihlere de randevu verebilir.

Kişiler için bu süre çok daha uzundur. Çünkü araştırmaları yapmak, firmalar kadar sistematik bir şekilde olmayacaktır. Her ne kadar programların özgünlük kontrol edicileri olsa da, bazen tek bir çizgi bile logoyu özgün gösterebilmektedir. Yani kişi aslında tamamen farklı ve özgün bir logo oluşturduğunu zannederken, kopyaya takılmış olabilmektedir. Çok benzer logolar hem telif hakkına tabidir hem de firmaların öne çıkmasını engelleyecektir. Yani kişi logo tasarım firmasına bedel ödemeyeceğim derken hem markasından hem de telif hakkı dolayısıyla yüklü miktar parasında olabilir.

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. merhaba logomun marka tescilini almak istiyorum sizin bu konuda hizmetiniz var mı ya da beni bu konuda yönlendirme şansınız var mı? birkaç arkadaşımdan duyduğuma göre reklam verip insanları dolandırmaya çalışanlar varmış bu nedenle kendi başıma iş yapmak istemiyorum

    1. Marka, logo patent ve tescil hizmetimiz yok malesef. Aracılık hizmeti veren kurumsal firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir