skip to Main Content

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google da üst sıralara çıkmak pazarlama tekniklerinin en önemlisi haline geliyor. Arka arkaya açılan online ticaret sitelerinin yanı sıra, mağazaları bulunan firmalar da internetin nimetlerinden yararlanmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra pazarlama dışında internet sitesi olarak faaliyet gösteren ve ziyaretçi trafiklerinden para kazanan siteler de gün geçtikçe çoğalıyor.

Ziyaretçilere ulaşmak ve dolayısı ile amaçları gerçekleştirmek için firmaların arama motorlarında ilk sayfalarda görünmesi gerekiyor. En büyük arama motoru Google da üst sıralara çıkmak tüm işletmelerin en büyük gayesini oluşturuyor. İlk sayfada bulunmak ve hatta ilk sayfanın da üst sıralarında yer almak hem prestij hem de karlılık ifade ediyor. Dünya genelinde firmalar, Google sıralamalarında üst sıralara ilerlemek için çeşitli yollar sergiliyor.

Google Adwords Kullanımı ile Üst Sıralara Çıkmak

Google da üst sıralara çıkmak için kullanılacak ilk yöntem Google reklamlarıdır. Google Adwords sistemine dâhil olarak reklam bütçesi doğrultusunda işletmenizi üst sıralarda görebilirsiniz. Adwords bütçesinin tutarı, reklam verilecek anahtar kelimelerin rekabet gücü, reklamın süresi gibi durumlar üst sıralarda bulunacağınız zamanı etkiler. Ancak çok yeni bir internet sitesi ya da ticaret platformu dahi olsa, reklam ücretlerinin ödenmesi ile üst sıralarda yer alınacaktır. Ancak bu durumun geçici olduğunu bilmek gerekir. Google da üst sıralara çıkmak kadar sürekli orada kalmak da önemlidir.

Google Adwords reklamlarına sürekli şekilde bütçe ayırmak istemeyen ya da rekabet gücü yüksek firmaların gerisinde kalma potansiyeli olan işletmelerin daha doğal yollara yönelmesi gerekir. Bu ancak SEO çalışmaları ile mümkündür. Google da üst sıralara çıkmak için SEO ve Adwords karşılaştırılması yanlıştır. Çünkü her ikisi aynı amaca hizmet eder ve birlikte kullanılmaları ile daha iyi sonuçlar elde edilir.

SEO Çalışmaları ile Üst Sıralara Çıkmak

SEO, web sitelerinin Google da üst sıralara çıkmak ve böylelikle kullanıcılara daha kolay ulaşmak amaçları doğrultusunda yapılan bir dizi teknik çalışmayı ifade eder. Site içeriklerinin düzenlenmesini ve arama motoru tarafından ilgili anahtar kelimeler ile daha kolay eşleştirilmesini sağlar. SEO çalışmaları süreklilik arz eden, ara verilmeyen ve sürekli teknikleri değiştirilen işlemleri kapsar. Ayrıca SEO her arama motoru için farklıdır.

Web Sitesi Ziyaretçi Davranışlarını Yönetme

Google da üst sıralara çıkmak için yapılacak işlemlerden birisi Google’ın gözüne girmektir. Google, ziyaretçilerin davranışlarını sürekli analiz eder ve sonraki adımlarını kullanıcılarına göre atar. Bu nedenle ziyaretçilerin değer verdiği sayfalara Google da değer verir. Örneğin, bir haber sitesine giren kullanıcılar burada uzun süreli vakit geçiriyorlarsa Google bu sitenin ilk sayfada olması gerektiğini düşünür.

Bunun sağlanması daha çok özgün ve kaliteli içeriklerle mümkündür. İçeriğin kopya olması halinde ziyaretçiler siteyi sevse dahi Google bunu hoş karşılamaz ve cezalandırır. Ancak kaliteli, yaratıcı içerikleri olan siteler Google tarafından ödüllendirilir. Bir diğer işlem de sitenin sürekli şekilde yenilenmesi ve popüler ihtiyaçlara cevap verebilmesidir. Bir uygulamanın yenilenen ayarını araştıran kullanıcı, eski ayarları anlatan bir siteye bir daha bakmayacaktır.

Aslında anlattığımız ve anlatacağımız tüm bilgileri bir Google reklam ajansı ile iş ortaklığı yaparak daha düşük bütçelere çözmenizde mümkün. Bu ajanslar Google’dan ekstra ücret almaz. Sizlere danışmanlık ücretlendirmesi yada reklam bütçesinden komisyon alma teklifi yaparlar. Ancak tecrübe ile oluşturulan reklamlar sayesinde maliyetleriniz düşecektir. Larvey’de Google reklam ajansı olarak birçok markaya hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Anahtar Kelime Analizi Yapma

Google tarafından yayınlanan anahtar kelimelere bakarak site içeriklerini değiştirmek ya da yeni içerikleri bunlara göre oluşturmak Google da üst sıralara çıkmak için faydalıdır. Google, aramaya en yakın sonucu veren siteleri üst sıralarda gösterecektir. Anahtar kelime yöntemi ile üst sıralara çıkmak için faaliyet gösterilen alandaki tüm kelimelere yönelik çalışmalar yürütülmelidir. Aksi halde bazı kelimelerde ön plana çıkan site, diğer kelimelerde aşağı sıralarda listelenecektir.

Site İçi Optimizasyon İşlemlerini Tamamlama

Tamamen teknik olan ve Google da üst sıralara çıkmak için gerekli olan unsurlardan birisidir. İnternet sitesinin hızı, site URL yapısı, sitenin güvenlik derecesi, site başlık etiketi, alt başlık etiketleri, mobil kullanım verimliliği, özgün içerik, Google News kaydı, Google haritalar kaydı ve site içinde aradığını bulabilmek gibi kriterler site içi optimizasyon kapsamındadır.

SEO’da Rakip Analizi Yapma

Rakiplerin davranışlarını izlemek onların önüne geçmek için önemlidir. Her anahtar kelime için yapılan araştırmalarda farklı rakiplerin ön plana çıktığı görülecektir. SEO puanları ile yapılan araştırmalar ve kıyaslamalar sonunda taktik geliştirilmeli ve o alana yoğunluk verilmelidir.

Sosyal Medya SEO Taktikleri Kullanma

Web sitesi ne kadar iyi olursa olsun, bazen Google da üst sıralara çıkmak gecikebilmektedir. Bu süreci hızlandırmanın yollarından birisi de milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya hesaplarını aktif şekilde kullanmaktır. Hem sitenin tanıtılması hem de trafik çekilmesi bakımından oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Google sadece sosyal medya hesaplarına dayalı olarak trafik çeken siteleri geri plana atmaktadır. Ancak normal trafiğin yanında sosyal medyadan ekstra trafik alan web sitelerini desteklemektedir.

Profesyonel SEO Hizmeti

Eğer bir işletme sahibi iseniz illaki konuya hakim olmanızda fayda var. Ancak SEO çalışması sürekli ilgi isteyen ve ilginin karşılığında sabır isteyen bir iştir. Uzun vadede tatmin edici dönüşümler alacağınız aşikar ancak tecrübeye dayalı bir çalışma stili oluşturmak oldukça önemli. Profesyonel SEO hizmeti alarak kesim çözümler alabilirsiniz. Peki SEO hizmeti neleri kapsamaktadır. Bu konuyu detaylıca anlattığımız profesyonel SEO hizmeti yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. site hızının seoya etkili olduğunu söylemişsiniz peki nasıl yükseltebilirim sitemin hızını?

    1. SEO için önemli kriterlerden biri site hızıdır. Site hızını yükseltmek için destek aldığınız webmaster ile görüşebilirsiniz. Sizin yapabileceğiniz tek şey medya dosyalarında boyut küçültmek olabilir. Yeni bir yazılım yaptıracak olursanız stil dosyalarının sıkıştırılması ve düzensiz yapılan kodlamalardan uzak durmanızda fayda var. Teknik olarak bilginiz yoksa profesyonel SEO ve web tasarım hizmeti veren firmalarla iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir