skip to Main Content

Google Reklam Ajansı Nedir?

Google Reklam Ajansı Nedir?

İnsanların büyük çoğunluğu sosyal medya kullanmak, araştırma yapmak, işini takip etmek gibi sebeplerle interneti kullanmaktadır. Büyük bir kitleye ulaşma ihtimalinin bulunması nedeniyle, kendisini dijital platformlarda göstermeyen firmalar rekabet açısından yetersiz kalmaktadır. İşletmeler sosyal medya çalışmaları, Google Adwords reklamları ve marka tanıtım çalışmalarını kendileri yapabilecekleri gibi Google reklam ajansı ile de anlaşabilirler.

Google Reklam Ajansı Adwords Çalışmalarını Yürütür

İnternet kullanıcılarının %90’ları geçen çoğunluğu internet işlerinde arama motoru olarak Google’ı tercih etmektedir. Ülkemizdeki kullanım oranı dünya ortalamasının da üstündedir. İşletmeler bu gerçekten yola çıkarak Google’ın reklam platformu olan Adwords’ü kullanırlar. Adwords reklamlarının yayına sokmadan önce Google reklam ajansı ile anlaşmak oldukça faydalı olacaktır. Çünkü reklam yapılandırmalarının tüm inceliklerini reklam ajansları bilmektedir. İşletmelerin kendi imkânları ile bu süreci doğru bir şekilde yürütme enerjisi yoktur. Bu kapsamda Google reklam ajansı, reklam sözleşmesi imzaladığı firmanın Adwords çalışmalarını yürütürken aşağıdaki işlemleri yürütür:

1. Firmanın sektördeki dijital rekabet gücü belirlenir.

Reklam çalışmalarından sonuç alınması doğru yerde doğru adımın atılması ile mümkündür. Güçlü rakiplerin olduğu sektörde atılacak adımlar ile öncü olunan sektörde izlenecek strateji farklıdır. Reklam ajansları sektördeki deneyimleri ile bunu hızlıca belirler ve gelişmelere karşı reaksiyon alabilir.

2.      Reklam için kullanılacak kelimeler seçilir.

Google reklamlarında görünmek için seçilecek anahtar kelimelerin önemi büyüktür. Satılan ürün ya da hizmetle ilgili en belirgin kelimeler seçilmelidir. Google reklam ajansı ile çalışan firmalar doğru kelimelerin seçileceğinden emindir. Çünkü ajanslarda kelime bulmada uzmanlaşmış personel bulunur.

3.      Sürekli yapılan analizler ile güncel kelimeler dikkate alınır.

Kullanıcıların arama istatistiklerini okuyabilmek ve çözümleyebilmek reklam verecek işletmeleri ön plana çıkarır. Ancak çoğu firmanın bununla ilgilenecek bir personeli yoktur. Standart kelimeler ile reklama devam edilirken aranan güncel kelimelerden uzaklaşılır. Bu durum reklam performansının düşmesi demektir.

4.      Rekabet gücü düşük ancak arama hacmi yüksek kelimeler bulunur.

Google Adwords çalışmalarında rekabet ileri boyutlara ulaşmaktadır. Dijital dünyanın büyüsünün farkına veren firmalar büyük bütçelerle reklamlara yoğunlaşmaktadır. Bütçesi kısıtlı olan firmalar bu nedenle bazı kelime türlerinde geride kalmaktadır. Google reklam ajansı firmaların sektörleri uyarınca özel kelimeleri çıkarır. İnternet kullanıcılarının yükselen trendleri uyarınca çok aranan ama rekabet gücü düşük olan kelimeleri tespit eder. İşletmeler özel olan bu kelimelerde reklam liderliğine ulaşır.

5.      Hedef kitlenin profili çıkarılır.

Reklamların herkese gösterilmesinin bir anlamı yoktur. Ürün ya da hizmet satılmaya en yakın kişinin reklamı görmesi önemlidir. Örneğin gençlere hitap eden bir ürünün orta yaşta bir kişiye gösterilmesi kazanç getirmeyecektir. Kimler kelimeleri arıyor ve kimler ürünlerden satın alıyor şeklinde analiz yapan Google reklam ajansı reklamlarını bunlara gösterilecek şekilde yayınlar. Google kullanıcılarının aramaları, üyelikleri, beğenileri gibi hususları dikkate alarak alakalı kişilere reklamları gösterir.

6.      Reklamlar için en doğru yayın saat dilimleri tespit edilir.

Hedef kitleye benzeyen önemli bir kriterdir. Doğru kişiye gösterilse bile yanlış zamanda gösterilen reklamın kazanca dönmesi mümkün değildir. Çünkü internet reklamı gösterilen kişi henüz almaya niyetli değildir ya da müsait değildir. Bikini reklamının kış ayında verilmesi, pizza reklamının güneş doğarken gösterilmesi, kıyafet reklamının iş ortamında görünmesi gibi durumlar etkisiz olacaktır. Çünkü kullanıcının ya ihtiyacı ya da zamanı yoktur. Google reklam ajansı bu sürecin tespitini iyi yapar ve reklamların olabildiğinde en verimli saatlerde yayınlanması sağlanır.

7.      İşletmenin reklamlarında kullanılacak etkileyici metinleri oluşturur.

Yapılan araştırmalar reklam metnin pazarlamada oldukça güçlü olduğunu göstermektedir. Ürün iyi olsa dahi reklamın metnin ilgi çekmemesi kullanıcıları başka alanlara yönlendirmektedir. İşletmeler kendi imkânları ile doğru metin ortaya çıkarabiliyor olsalar da bunu sürekli hale getirememektedir. Google reklam ajansı profesyonel bakış açısı ve eğitimli personeli ile bunu daimi kılmaktadır.

8.      Reklam bütçesi planlaması yapar.

Reklam bütçesi iki husus kapsamaktadır. Birincisi işletmenin gücünü aşan reklamların verilmesidir. İkincisi ise ayrılan bütçeye oranla reklam veriminin elde edilmesidir. Kısa sürede bütçenin tüketilmesi, reklam süresince yeterli dönüşün alınamaması gibi durumlar can sıkıcı olmaktadır. Google reklam ajansı bütçenin ve toplam sürenin hesaplamasını yapar, hangi kelimeye ne kadar bütçe ayrılacağını belirler.

Google Reklam Ajansı SEO Çalışmalarını Yürütür

Adwords reklamları ile en fazla kazanç sağlayan tanıtım çalışmalarının başında SEO optimizasyonu gelmektedir. Google’a reklam vermeden internet sitelerinin ön plana çıkarılmasını sağlayan bir dizi çalışma mevcuttur. Anahtar kelimeye uygun içeriklerin oluşturulması, site içi optimizasyonların yapılması, kullanıcı davranışlarının analizini yapılması ile bunlara uygun içerikler üretilmesi, Google bağlantılarının yapılması, sitenin teknik detaylarının gözden geçirilmesi, sitenin hızlandırılması ve tasarımının yapılması gibi hususlar da Google reklam ajansı tarafından yapılmaktadır.

Google Reklam Ajansı İle Anlaşmak Zorunda Mıyım?

Hiçbir işletme Google reklamlarının takip edilmesi ve SEO çalışmalarının yapılması için bir reklam ajansını görevlendirmek zorunda değildir. Bu alanda çalışmak için bir personel temin edebileceği gibi, mevcut personellerden bir kısmını bu alanda istihdam etmeyi de tercih edebilir. Böylelikle reklam ajansına verilecek danışmanlık ücretinden kurtulur. Ancak Google reklam ajansı olmadan yapılan çalışmalar genellikle yetersiz kalmaktadır. Firmalar gereksiz bütçeler ayırmakta ve buna rağmen hak ettiği yere ulaşamamaktadır. Ayrıca personelin enerjisini aldığından diğer işlere odaklanmaları da mümkün olmamaktadır. Bu nedenle reklam çalışmalarında Google reklam ajansı ile çalışarak birinci sınıf bir hizmet almak firmalar için oldukça doğru bir davranıştır. Uyguladığı etkili reklam stratejileri ile müşterilerini sektörün lideri haline getiren Larvey’den hizmet almak için mutlaka internet sitesini ziyaret edin ve Larvey’e danışamadan reklam vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir