skip to Main Content

Google SEO Uyumlu Web Sitesi İçin En Önemli Kurallar

Google SEO Uyumlu Web Sitesi İçin En Önemli Kurallar

Bir web sitesi sahibi olarak Google’da birinci sayfanın birinci sırasında çıkmak istiyor iseniz, web siteniz için mutlaka SEO kurallarını yerine getirmeniz gerekecektir. Google’de birinci sırada çıkmak hiç de kolay değildir fakat sırası ile sizler için yazmış olduğumuz uygulamaları yaptığınızda o kadar da internet sitenizin Google’de birinci sırada gelmesinin zor olmadığını göreceksiniz.

Bir web siteniz var fakat Google’da istemiş olduğunuz sıralarda yer almıyor, o zaman Google SEO yöntemlerini gözden geçirerek uygulamanızda büyük bir fayda var.

SEO, siz web sitesi sahiplerini hem reklamların yüklü bütçesine katlanmaktan kurtarır, hem de sitenizi arama sonuçları arasında istemiş olduğunuz sıralarda görmenize yardım eder. Peki; SEO uygulamaları için neler yapmanız gerekir? SEO’nun temel kurallarını uygulayarak web sitenizin Google gibi arama motorlarında birinci sıralarda gelmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Site

 1. Başlık Uzunluğu: Sayfanızın belirlemiş olduğunuz başlığı 70 karakterin üzerine çıkmamalıdır.
 2. Anahtar Kelime: Web siteniz ile alakalı olan en önemli temel sözcükleri anahtar kelime olarak seçmelisiniz. Web siteniz için seçmiş olduğunuz anahtar kelime uzunlukları mutlaka 260 karakterden daha az olması gereklidir. Anahtar kelimelerin 260 kelimeden fazla olması demek, web sitenizin spam şüphesi nedeni ile SEO açısından sakınca oluşturmasına neden olabilir.
 3. Açıklama Metni: Web sitenizde Meta Description uzunluğu, 160 karakterden daha az olması gereklidir. Fazla olması, Meta Description uzunluğunun fazla olması web sitenizin spam şüphesi sebebi ile SEO açısından sakınca oluşturmasına neden olur.
 4. Görseller:Sitelerde yer almakta olan resim sayısı arttığı müddetçe, sitenin toplam boyutu da resimlerin çoğalmasına bağlı olarak artmaktadır. Bu nedenden kaynak kodu / içerik boyutu oranı da artmış olur ve sitenin hızını bu uygulama olumsuz yönde etkiler. Bu nedenden dolayı web sitelerde kullanılmakta olan resim sayısı olabildiğince azaltılmalı ve kullanılması mecburi olan resimlerin boyutları da en küçük hali ile eklenmelidir. Resim sayısını ve sorgulama sayısını azaltabilmenin en ideal yolu, resimlerde css sprite tekniğinin kullanılmasıdır. Web sitenizde kullanmış olduğunuz resimlerde alt tagları ve title mutlaka bulunması gerekir. Bu taglar anahtar kelimelerinizden oluşması gerekir ve bu sonuçlar ile kullanıcıların görsel aramalarının içeriğinde sizin sitenizle karşılaşmasını olanağı bulunacaktır.
 5. Heading Etiketi: Sitenizde mutlaka heading (hr) etiketleri bulunması gereklidir. Siteniz içeriğinde maksimum. 1 adet h1 etiketi, maksimum. 4 adet h2 ve maksimum 4 adet h3 etiketi bulunması gereklidir.
 6. Dahili Link Sayısı: Site içi yapılan linklemeler SEO’nun vazgeçilmezi olan uygulamalardır. Yalnız bu konuda da mutlaka istikrarlı davranmak gereklidir. Site içerisinde bulunan dahili link sayısı 40 linki geçmemesi gerekir.
 7. Harici Link Sayısı: Web sitesi içeriğinde harici link sayısı 20 linki geçmemesi gerekir. Gereksiz olan sitelere link verilecek ise bunlar “nofollow” etiketiyle gösterilmesi gerekir.
 8. NoFollow Link Sayısı: Arama motorlarından en çok kullanılanlarından birisi olan Google, bir web sitenin mutlaka nofollow kullanmasını tavsiye etmektedir. Kalitesine güvenemediğimiz ve pagerank değerimizi paylaşmak istemediğimiz web sitelerin nofollow ile gösterilmiş olması, pagerank yahut web site kalitesi yönünden o web siteye kefil olmadığımızı bu işlem ile belirtmiş oluruz.
 9. Favicon Simgesi: Sitelerin kalite yönergesi açısından önemli olan Favicon simgeleri, özellikle web sitelerin, kullanıcıların aklında daha iyi kalabilmesi için sitenin logosu kadar etkili bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni web teknolojileri olarak ortaya çıkan favicon özellikleri, web teknolojilerinin SEO’ya etkisi açısından da kullanılması uygundur.
 10. Robots.txt: Web siteleri için kullanılması gereken Robots.txt dosyası Google’a indexlenmesi ve indexlenmemesi istenilen listenin belirtildiği bir dosyadır. Google botlarının siteniz içeriğinde hangi sınırlar kullanılarak arama yapılabileceğini belirtmiş olduğumuz dosyadır. Herhangi bir kısıtlama olmasa dahi robots.txt dosyasının kullanılıyor olması Google açısından büyük bir gerekliliktir.
 1. Style Dosyası: Sitelerde yer almakta olan stil dosyaları, eklenti ve tema kaynaklı olarak bilinmektedir. Fakat stil dosyasının hızlı yüklenerek sitenin hızlanması ve sorgu sayısının azaltılması için birden daha fazla stil dosyası tek bir dosya içeriğinde mutlaka birleştirilmelidir.
 2. Javascript Dosyası: Javascript dosyalarının kullanımı web sitelerin yavaşlamasında en önemli nedenlerden biridir. Web site içeriğinde barındırılan javascript dosyalarından kullanımı yapılmayanlar yahut çok az kullanılanlar temizlenmesi gereklidir. Aynı zamanda js optimizer siteleri aracılığı ile javascript dosyaları küçük boyutlara getirilerek çalıştırılması kolaylaştırılması gerekir.
 3. Domain Yaşı: Sitelerin yaşı SEO açısından oldukça fazla önemlidir. Sitelerin yaşı her iş kolunda olduğu gibi, Google açısından deneyim olarak algılanmaktadır ve önemli bir kriterin SEO’da olumlu bir şekilde yer almasını sağlar.
 4. Sitemap Haritası:Web sitelerin içeriğini yansıtan Sitemap.xml dosyaları yol göstericidir. Web sitede bulunan tüm sayfaların sayısı ve bu sayfaların güncelleme aralığı gibi önemli bilgileri, arama motorları tarafından sitemap sayesinde indexlenmede kullanılmasını sağlarız. Sitelerin hızlı ve tam indexlenmesi için sitemap haritası mutlaka kullanılması gerekir.
 5. W3C CSS ve W3C XHTML Hataları: Sertifikalar bir web sitenin Google üzerinde belirli bir değere kavuşabilmesi için en önemli SEO kriterleri olarak bilinir. Web sitelerinizin css ve html yapısının düzgün kodlanması için onay almak ve bu konuda daha kolay sertifika almanızı hem de düzgün tasarım kullanılması sayesinde sitelerin hızlı açılmasını sağlayan bir etken olacaktır. Dolayısıyla css ve html kodlamaları hatasız olması gereklidir.
 6. Height Ve Width Etiketleri: Web sitede gösterilen içerik resimlerinde mutlaka width ve height ölçüleri belirtilmesi gereklidir. Zira web tarayıcıları, uzunluk ölçüsü ve genişlik ölçüsü girilmemiş olan resimleri önce tam ekran açar ve daha sonra resmin kendi ölçülerini almasını sağlar, bu durum da zaman kaybına neden olmaktadır. Eğer resimlere yükseklik değerleri ve genişlik değerleri eklenir ise, resimler ilk açılma aşamasında orijinal boyutları ile açılmaktadır. Bu şekilde resimlerin daha hızlı yüklenmesi sağlanarak web sitenin de hızlanması sağlanır.
 7. Google Pagerank:Google’ın web sitenize gelen içerik ve backlink özgünlüğü gibi temel kriterlere göre verdiği bir puanlama sistemi olarak kabul görmektedir. On üzerinden belirtilen bu puanlar, SEO hususunda yasal ve dürüst çalışarak arttırılması oldukça kolay uygulamalardır.
 8. Strong ve Bold Etiketleri: Web siteler içeriğinde kullanılması mecburi olan anahtar kelimeler, sitede italik ve kalın bir şekilde gösterildiğinde, arama motoru botları tarafından daha dikkat çekici hale getirilebilir.
 9. Google Backlink:Web sitenize verilmiş olan bağlantılar Backlink olarak isimlendirilir. Backlinkler arama motorları tarafından index almanızı sağlayan uygulamalardır.
 10. Site Yüklenme Hızı: Web sitenin yüklenme hızı ne kadar çok olursa, arama motoru botları ve  kullanıcılar web sitede bulunan içeriklere o kadar daha hızlı ulaşırlar. Web sitelerin hızlı indexlenmesi ve ziyaretçilerin web siteyi ziyaret ettikleri sırada daha fazla sitede kalabilmesini sağlamak için web sitelerinin hızlı olması gerekir.
 11. Mobil Uyumluluk:Responsive yani mobil uyumluluk, siteler için vazgeçilmez bir özelliktir. Günümüz teknolojisinde mobil cihazların kullanımı artmış ve bu neden ile internette gezinme masaüstü bilgisayarlardan ve dizüstü bilgisayarlardan daha çok mobil cihazlar ile yapılmaya başlanmıştır. Web siteniz akıllı telefon ve akıllı telefon tipinde kullanılan tabletlere ne kadar uyumlu olursa ziyaretçiler tarafından Google aramaları yapıldığında da üst sıralarda çıkma ihtimali çoğalır. Google ilk sayfa ve ilk sırada  çıkabilmek için yapılması gereken SEO teknikleri bu saymış olduklarımız ile sınırlı değildir. Yazımız içeriğinde belirtmiş olduğumuz SEO teknikleri en temel ve uygulanması mecburi olan tekniklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir