skip to Main Content

Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

Dünya nüfusunun yarısı interneti aktif olarak kullanıyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu daha çok sosyal medya için vaktini harcıyor. Geri kalan kısımda ise iş, eğitim, bilgi taraması gibi etkinlikle ön sıralarda geliyor. İnsanlar, online olarak araştırma yaparken arama motorlarını kullanıyor. Dünyadaki internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 90’ı arama motoru olarak Google platformunu kullanıyor. Google Adwords nedir sorusunun cevabı burada ortaya çıkıyor. Google; Adwords uygulaması ile reklam verenleri, reklamın gösterildiğini internet sitesi sahiplerini ve de son tüketicileri biraraya getiriyor.

Adwords, Google tarafından arama motorundaki verilere dayalı olarak geliştirilen, reklam içeriğine dayalı bir tanıtım platformudur. Ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak isteyen firmalar Adwords sistemine kayıt olarak kendi reklam metinlerini belirliyor. Bu reklam metninde genellikle sitenin adı,  tanıtımı yazısı ve müşterilerin dikkatini çekecek bir başlık bulunuyor. İnternette gezinen kullanıcılar, reklam metnini görüp üzerine tıkladıklarında, reklam veren tarafından Adwords sistemine ücret ödeniyor. Ülkemizde işletmelerin büyük çoğunluğu Google Adwords nedir, nasıl kullanılır, ne kadar bütçe ayrılır gibi konularda yeterli bilgi düzeyinde bulunmuyor.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords nedir konusunda aydınlanan kişiler sistemin nasıl çalıştığını merak ediyor. Google Ads, en basit tanımıyla, internet kullanıcılarına ulaşarak onların kendi sitelerini ziyaret etmesini sağlamak isteyen işletmelere dönük yeni nesil reklam aracıdır. İşletmeler, hedefledikleri kitlelere ulaşmak için Adwords sistemine dâhil oluyor. Kendi sektörleri ile ilgili en çok aranan kelimeleri Adwords aracılığı ile öğreniyor ve kelime belirterek reklam veriyor. Google kullanıcıları ilgili kelimeyi yazarak arama yaptıklarında ilk olarak reklam verenin sitesi görünüyor.

Telefon tamiratı konusunda İstanbul’da faaliyet gösteren bir işletmeci Adwords sistemine dâhil olarak kendisini tanıtmayı amaçlıyor. Google Adwords nedir ve nasıl reklam oluşturulur konusunda yardım almıyorsa analizlerini yapıyor. Kendi faaliyetleriyle bağlantılı olarak hangi kelimelerin aranacağını belirliyor ve bunları sisteme girerek ücretini ödüyor. İstanbul telefon tamiratı şeklinde arama yapan kullanıcılar, Google ekranında ilk olarak reklam veren telefoncunun sitesi ya da bilgileri ile karşılaşıyor.

Google Adwords Girişi Nasıl Yapılır?

Google Adwords hesabı oluşturmak için öncelikle ads.google.com adresine giriş yapılıyor. İşletmelerin reklam yayınlamaları için mail hesabı gerekiyor. Daha önceden var olan ve kullanılan bir mail hesabı ile de hızlıca üyelik oluşturulabiliyor. Asıl mesele buradan sonra başlıyor. İşletmelerin reklamlarının yayınlanması için aşağıdaki aşamaları izlemesi gerekiyor.

  1. Sektöre ve firmaya özel anahtar kelimelerin seçilmesi
  2. Kampanya reklam ayarlarının yapılması
  3. İlgi çekici reklam içeriğinin hazırlanması
  4. Dönüşüm ayarlarının düzenlenmesi
  5. Fatura seçeneklerinin belirlenmesi

Google Adwords Anahtar Kelime Ayarları

Google Adwords’de başarılı olmanın en önemli sırlarından birisi doğru anahtar kelimenin belirlenmesidir. Çünkü Google, tüm faaliyetlerini müşterilerinin ihtiyaçlarına göre şekillendirir. Buna göre Adwords, müşterilerin aradığı kelimelerden ilham alır. Bu nedenle işletmenin kendisine ulaşılabilecek en doğru kelimeleri bulması gerekmektedir. Dijital reklama adım atacak olan firmaların mutlaka Google Ads nedir şeklinde kapsamlı bir araştırma yapması faydalıdır.

Anahtar kelimelerin seçilebilmesi için anahtar kelime analizi programlarından yararlanılır. Google Adwords anahtar planlayıcı en çok kullanılan araçtır. Burada araştırılan kelimelerin yanında ne kadar arandıkları ve reklam verene muhtemel maliyetleri görülecektir. Bisiklet satan bir firma satan firmayı ele alırsak kelime planlayıcısında bisiklet ile alakalı olan tüm kelimeler çıkarılır. İlk akla gelen kelimelerine araması çok ve maliyeti düşüktür. Daha özel nitelikli kelimelerde ise arama sayısı düşmesine rağmen maliyet yüksektir. Bunun ana sebebi, kullanıcının satın almaya ne kadar yakın olduğudur. Görüldüğü üzere Google Adwords nedir diyerek kapsamlı bir analiz süreci geçirmek önemlidir.

“Bisiklet al” şeklindeki bir anahtar kelimeyi yazan kullanıcı sayısı fazla olmasına rağmen işletmeye getirisi çok daha az olacaktır. Çünkü kullanıcı genel nitelikli bir araştırma yapmaktadır ve kafasında bisiklet modellerine, markalarına, özelliklerine göre bir sınırlama yoktur. Ancak ”Bianchi Snap 26 Jant Çift Amortisör” şeklinde arama yapan kullanıcının kafasında birçok şey netleşmiştir ve almaya çok yakındır. İşletmenin bu kullanıcıya ürün satma ihtimali diğerinden oldukça fazladır. Google Adwords nedir araştırmasını tamamlayarak profesyonel bir süreç yürüten firmalar, müşteriye en hızlı ulaşılacak kelimeleri seçebilmektedir.

Anahtar kelimenin belirlenmesi ile beraber özellikle reklam kampanyasının oluşturulması esnasında eşleme türlerinde çok iyi bir strateji izlemesi gerekiyor. Eşleme türlerinin yanlış planlanması, işletmelerin reklam bütçelerinin ziyan olması ve hiçbir verim alamaması ile sonuçlanıyor.

·         Geniş Eşleme

Google Adwords nedir bilgisi olmadan sürece dâhil olan birçok firmanın en çok hataya düştüğü eşleme türüdür. Bu eşleme türünde işletmeler anahtar kelimeyi genel olarak reklam kampanyasına ekliyor. Herhangi bir özellik belirtilmiyor. Örneğin beyaz tshirt olarak anahtar kelime belirleniyor. Geniş eşlemede bununla alakalı olabilecek tüm aramalarda reklam gösteriliyor. Thsirt almak istemeyen ve çok farklı bir arama yapan kullanıcılara da gösterilme riski bulunuyor. Geniş eşleme türü, genellikle yeni reklam stratejisi belirlemeden önce fikir edinilmesi amacıyla uygulanıyor.

·         Geniş Eşleme Düzenleyici

Burada anahtar kelimeler arasında + işareti konuluyor. +beyaz +tshirt şeklinde oluşturulan anahtar kelimelerin sıra gözetmeksizin aramada kullanılması gerekiyor. Beyaz en iyi tshirt, thsirt beyaz en ucuz gibi sırala önemi olmaksızın başına artı konulan kelimelerin kullanılması yeterli oluyor.

·         Sıralı Eşleme

Anahtar kelime öbeğinin başına ve sonun tırnak işareti ekleniyor. “beyaz tshirt” olarak reklam kampanyası belirleniyor. Anahtar kelimede sıra önemli hale geliyor. Öbeğin başındaki ve sonundaki eklerin ise önemi bulunmuyor. “En ucuz beyaz tshirt” şeklinde arama yapıldığında sıraya uyulduğu için reklam gösteriliyor. Ancak “sade tshirt beyaz renkli” araması yapılırsa reklam gösterilmiyor.

·         Tam Eşleme

En etkili olanıdır ve sadece anahtar kelime yazıldığında reklamlar gösterilir. Kampanyanın oluşturulması için anahtar kelime, kampanyaya [beyaz thsirt] şeklinde reklama eklenir. Google Adwords nedir konusunda araştırma yapabilmek için yeterli vakti olmayan firmalar eşleme türlerinde hata yapmamak için kurumsal firmalardan danışmanlık alıyor.

Google Adwords Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Google Adwords firmaların reklamlarının çeşitli şekilde görünmelerini sağlar. Google Adwords nedir sorusunun işletmeler bakımından en sevilen yeri reklam çeşitleridir. Çünkü firmalar, her yerde görünebilir olmanın heyecanını yaşar. Google Adwords, işletmeler için üç çeşit gösterim sunmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılması için çiçekçi dükkânı üzerinden örnek verilecektir.

Adwords, ilk olarak Google’da işletmenin faaliyetlerini ilgilendiren bir arama yapıldığında arama sayfasının başında firmaya ait web sitesinin ya da isminin görünmesini sağlar. İnternet dünyasında aynı konuda iş yapan binlerce site bulunmaktadır. Bunların hepsinin ilk sayfada olması mümkün değildir. Çeşitli kriterlere göre bu sıralama belirlenmektedir. Adwords reklamı veren bir firma, reklam dışı kriterlere takılmadan ilk sayfadaki yerini alacaktır. Google Adwords nedir diyenleri en çok cezbeden de budur.

Adwords reklamlarının ikincisi ise başka siteler üzerinde işletmenin web sitesi reklamı göstermek istemesi amacıyla oluşturulabilir.. İnternete bir haber sitesinde günlük haberleri okuyan kullanıcıya çiçekçinin Adwords reklamları gösterilir. Reklam, haberlerin arasında dikkat çekecek şekilde sergilenir ve kullanıcının görmesi sağlanır.

Yerel firmaların dahi Google Adwords nedir ve nasıl dahil olurum demesine sebep olan üçüncü reklam türü yerel reklamlardır. Özellikle yerel düzeyde ve fiziki olarak faaliyet gösteren firmalar için oldukça avantajlıdır. Bu seçenekte firmanın faaliyet gösterdiği şehir işaretlenir ve sadece oradaki kişilere gösterilir. Çiçekçinin Ankara’da olduğunu kabul edersek, Google kullanarak çiçek aramasını yapan kullanıcılar reklam veren çiçekçiyi görecektir. Bu reklam sadece Ankara lokasyonundan yapılan aramalarda gösterilerek hedef kitleye ulaşılacaktır.

Google Adwords Reklam Ayarları Nasıl Yapılır?

Google Adwords, reklam alanında çağ değiştiren yenilikler içermektedir. Reklam verenlere tanıdığı özgürlük ve imkânlar bakımından Google Adwords nedir ve hangi işlemler yapılabilir:

  • Reklam Yayın Saatleri: Yapılan reklam analizleri doğrultusunda müşterilerin internette dolaştığı ve ilgili aramayı yaptıkları saatler tespit edilebilmektedir. Örneğin pizza satan bir firma öğlen ve akşam saatlerinde çok yoğun bir şekilde sipariş almakta iken sabah saatlerinde sipariş almamaktadır. Hatta firma sabahın erken saatlerinde çoğunlukla kapalıdır. Bu nedenle, firmanın reklamlarının sabah saatlerinde gösterilmesi çok uygun değildir. Reklam yayın saatlerini müşteri ve sektöre göre yapılandırarak daha verimli reklam süreci izlenebilir. Google Adwords nedir hususunda uzman olan kişilerin analizlerine bu nedenle ihtiyaç vardır.
  • Konum ve Dil Hedefleri: Özellikle yerel düzeydeki firmaların reklamlarının başka illerde gösterilmesine gerek yoktur. İstanbul’daki bir pizzacının İstanbul’daki kullanıcıya gösterilmesinin pratik bir yanı yoktur. Bu nedenle konum ayarları yapılarak reklamlar, sadece hizmet ya da ürün alabilecek kişilere gösterilir. Farklı ülkelerde şubesi olan firmalar, konuma göre dil seçeneklerini belirleyebilmektedir. Adwords kullanan ve birden fazla lokasyonda faaliyet gösteren firmalar, reklamlarını lokasyonlara bölebilmektedir. Örneğin, hem İstanbul hem de Ankara’da satış yapan pizzacı reklam bütçesini yarı yarıya bölme hakkına sahiptir.

Google Adwords Faturalandırma Ayarları

Kelime ve kampanya ayarlarından sonra ödeme ayarları da belirlenerek reklam yayına sokulabilir. Google Adwords nedir diyerek yola çıkan işletmelerin bu alanda titiz bir çalışma yürütmesi gereklidir. Firmalar için bütçe oldukça önemlidir. Çünkü bütçeyi aşan reklamlar istenmez. En ideal ücretlerle en verimli reklam kampanyasının yürütülmesi amaçlanır. Faturalandırma ile ilgili işletmelerin bilmesi gereken durumlar aşağıda açıklanmıştır.

Google Adwords Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Google Adwords nedir diyenlerin büyük bir kısmı fiyatların nasıl oluşturulduğunu sorguluyor. Google Adwords reklam ücretleri sabit bir şekilde seyretmiyor. İşletmenin reklam vermek istediği alanda rekabet düzeyinin nasıl olduğu ve işletme tarafından belirlenen kelimelerin arama hacimleri fiyatın değişmesine sebep oluyor.

Google Adwords Maksimum Tutar Nedir?

Google Adwords’e reklam vermek isteyen işletme sahiplerinin reklamlara ayırdıkları bütçeler farklıdır. Bu nedenle Google, işletmelere kendi bütçeleri kadar reklam verebilme imkânı tanımaktadır. Bu durumda kaç günlük reklam verileceği ve günlük reklam bütçesinin ne olduğu belirlenir. Reklamlar bu bütçeye ulaştığı anda Google tarafından durdurulur. Google Adwords nedir ve ücretlendirmesi nasıldır demeden reklam verenler, gereksiz reklam ücretleri ödemektedir.

Maksimum tutara örnek vermek gerekirse, bir çiçekçi dükkanı işletiyorsunuz ve Google’da reklamların görünmesini istiyorsunuz. Bu reklam için toplam bütçeyi ve zamanı belirliyorsunuz. Reklamlara 1000 TL ayırırsanız ve 10 gün gösterilsin isterseniz günlük maksimum tutarınız 100 TL olarak belirlenecektir. Günlük reklam tıklamaları 100 TL’ye ulaştığı an, reklamlar durdurulacak ve ekstra bir ücretlendirme yapılmayacaktır. Eğer ki, reklam tıklamaları 100 TL altında kalırsa, kalan tutarlar diğer güne aktarılacaktır.

Google Adwords Tıklama Başına Ödeme Nedir?

Google Adwords’e reklam vermek isteyen işletmeler her reklam için sabit bir ücret ödemezler. Reklamlar Google sayfalarında ve diğer internet sitelerinde görünmeye başlar. Kullanıcılar tarafından reklamlara tıklandığında ücretlendirme başlar. Tıklama başında ödeme sistemi, Google Adwords nedir ve fiyatlar nasıldır şeklindeki bilgi sürecinde işletmeler tarafından oldukça mantıklı görülen bir husustur. Böylelikle işletmeler tıklanmayan reklamlara para vermekten kurtulur.

Google Adwords Geçersiz Tıklama Neyi İfade Eder?

Google reklamları konusunda yeni olan firmaların Google Adwords nedir diyerek yaptıkları araştırmalarda dikkat çektikleri bir durumdur. Aslında tıklama başına ödeme özelliğinin bir parçasıdır. uygulamasında reklam verenler tıklama başı ücret ödüyor. Ancak Google, tüm tıklamalarda ücret yansıtmıyor. Çünkü Google reklam tıklamalarında çok ince kriterler gözetiyor ve şüphe uyandıran işlemleri dikkatle izliyor. Geçersiz tıklama olarak düşündüğü durumlarda o tıklamayı hiç olmamış gibi kabul ediyor. Kullanıcının yanlışlıkla birkaç kez reklama tıklaması ya da Adwords ’ten para kazanmak için yaptırılan kötü niyetli tıklamalar ücretlere yansımıyor. Google, reklamlara doğru tüketicilerin doğru zamanda tıklamasını önemsiyor ve bundan kesinlikle taviz vermiyor.

Google Adwords Tıklama Başına Maliyet Nedir?

Reklam verenler, tıklama başında ödeme yaparlar. Ancak her tıklamada verecekleri ücret aynı değildir. Belirlenen anahtar kelimelerin maliyetleri değişmektedir. Bazı kelimelerde 10 kuruş olan tıklama maliyeti, bazı kelimelerde 4 TL olabilmektedir. Adwords kelimelerin minimum ve maksimum maliyetlerini belirttiğinden reklam veren, o kelimeye vereceği en yüksek teklifi belirtmelidir. Google Adwords nedir konusunda bilgilenen firmaların kendi bütçeleri doğrultusunda en mantıklı teklifi vermesi gerekir. Bazı kelimeler için minimum tutar yeterli iken, dönüşümünün iyi olacağı düşünülen kelimelerde maksimum tutara yakınlaşılmalıdır.

Google Adwords Reklam Sıralaması Nasıl Belirlenir?

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi reklam vermekle hemen sonuç alınacağını düşünmektir. Çünkü aynı taktiği kullanan birçok işletme vardır. Bu yanılsama Google Adwords nedir, nasıl kullanılır, reklamlar nasıl sıralanır konusunda bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanmaktır. Çünkü aynı anahtar kelime için birden fazla işletme tarafından reklam verilmiş olabilir. Teklifleri aynı olan firmalardan hangisini önce gösterileceği hususu reklam sıralaması kriterlerine göre belirlenir. Reklam sıralamasında kalite puanı dikkate alınır. İşletmelerin kalite puanı, kullanıcılar tarafından ne kadar tıklandığı ve reklam metinlerinin ne kadar ilgili olduğuyla ölçülür.

Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir?

İşletmeler yukarıda yazılı sıralamaları izleyerek reklamlarını kendileri oluşturabilirler. Ancak, Adwords işlemleri titizlik isteyen ve sürekli yeni gelişmelerin takip edilmesi gereken bir uygulamadır. Tüketicilerin ilgileri değişmektedir. İşletmelerin arama analizlerini yapmaları ve değişimleri takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Google tarafından da reklam işlemlerinde değişiklikler yapılmaktadır. Firmaların bunu takip etmeleri bazen zorlaşmaktadır. Anahtar kelime analizi, eşleme türleri, lokasyon ve saat belirlenmesi, reklam içeriğinin üretilmesi, uzantıların belirlenmesi gibi birçok inceliğe dikkat edilmesi zorunludur. Tüm bu süreçlere enerji harcamak yerine, https://www.larvey.com sitesini ziyaret ederek Google Adwords nedir ve süreçler nasıl yürütülür konusunda uzman olan profesyonel ekipten yardım alabilirsiniz.

 

 

 

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. 10 günlük 1000 lira belirlediğimiz takdirde diyelim ki hiç bir gün 100 tl tutarında tıklama olmadı totalde artan miktar ile yeniden reklama çıkılabilir mi? ya da reklam süresini uzatabilir miyiz?

    1. Bu analizi aldığınız reklamın başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Günlük harcama limitiniz Tavan=1000 TL olarak belirlendi ancak 100 TL harcandı ise; reklam hesabınızdaki bütçeden 100 TL eksilme olacaktır. 900 TL ile yeni kampanya oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir