skip to Main Content

Freelance Web Tasarım

Freelance Web Tasarım

Freelance web tasarım, herhangi bir şirkete bağlı olmadan home ofis şeklinde internet sitesi tasarım işinin yapılmasını ifade etmektedir. Freelance kelimesi, genel nitelikli bir kelimedir ve tüm sektörler için kullanılabilmektedir. Örneğin fotoğrafçılığı bir firmaya bağlı olarak yapanlar o firmanın fotoğrafçısı iken, kendi makinesi ile kendi müşterilerine ait çekim yapanlar Freelance fotoğrafçı olarak anılmaktadır.

Freelance olarak çalışan kişiler genellikle internet sektöründe çalışmaktadır. Bu durum internet hizmetlerinin genellikle bireysel çalışmaya uygun olması ile ilgilidir. İnternete olan ilginin artması ve internetin en büyük pazarlama aracı haline gelmesi ile internet sitelerinin dizaynları önemli hale gelmiştir. Freelance web tasarım uzmanları, anlaştıkları firmaların web sitelerini ilgi çekici ve kolay kullanılır hale getirmektedir.

Freelance Web Tasarım Neden Avantajlıdır?

Kendi kurallarına göre çalışmak herkesin hayalidir ve herkes bunu ne yazık ki gerçekleştiremez. Freelance olarak çalışanların en özenilesi yanı budur. Kendi kurallarına göre, kendi istedikleri mekânda ve kendi istedikleri saatte çalışırlar. Freelance web tasarım hizmetlerinin müşteriler bakımından da faydaları oldukça fazladır.

Öncelikle müşterileri Freelance web tasarımcıları ile çalıştıklarında işlerini en düşük düzeyde halletme imkânına sahip olurlar. Tasarım ajanslarının giderleri fazla olduğundan, hizmet fiyatları da yüksektir. Freelance olarak çalışanların ise giderleri yok denecek kadar azdır. Bu nedenle maliyet oldukça azdır.

Freelance web tasarım elemanı ile çalışmak devamlılık açısından da önemlidir. Firmalar karşısındaki muhatabı bilir ve nasıl bir iş çıkacağı konusunda önceden fikir sahibi olur. İşi yapan ile doğrudan iletişim kurulduğu için isteklerin belirtilmesi ve yetersizliklerin dile getirilmesi daha kolay olur.

Freelance web tasarım personeli için şahsi referanslar oldukça önemlidir. Çünkü onun en önemli reklamı yaptığı işlerdir. Bu nedenle bağımsız çalışan uzmanlar, işlerine dört elle sarılırlar ve hep daha iyisini amaçlarlar. Patron ve iş yükü baskısı olmadığı için hayal kurmaya ve daha iyisi nasıl olur şeklinde düşünmeye zamanları vardır.

Freelance Web Tasarım Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Web tasarım işlemlerinin ücretleri ajanslara ve bağımsız çalışanlara göre değişmektedir. Yasal bir kuralı olmasa da, sektörde fiyatlar ortalama şekilde belirlenmektedir. Freelance web tasarım uzmanları tamamen kendi ölçülerine göre fiyatlandırmaya gitmektedir. Bunlara saygı duymakla beraber, hizmet ücretlerinin belirlenmesi aşamasında fiyat ve hizmet karşılaştırması yapılmalıdır. Genellikle piyasanın çok altında ücret isteyen tasarımcılar şablon kullananlar ya da işinin arkasında durmayanlardır. Kendi yazılımlarını kullanan ve profesyonel bir şekilde işlerini yürüten freelance web tasarım uzmanları iyi ücretle istemektedir.

Freelance Web Tasarım Sözleşmesi Nedir?

Freelance web tasarım uzmanı ile iş anlaşması yapılırken mutlaka bir sözleşme imzalanmalıdır. Bu her iki tarafın ticari güvenliği ile ilgilidir. İnternet ortamından bulunacak hazır şablonlar kullanılabileceği, işin niteliğine göre özel olarak da sözleşme hazırlanabilir. Sözleşmede azami olarak, tarafların isimleri ya da unvanları, işin niteliği, işte aranan nitelikler, teslim süresi, iş ücreti bilgileri yer almalıdır.

İşin yapılması esnasında freelance web tasarım uzmanından kaynaklanan sorunlarda sözleşmedeki kriterler uyarınca işin feshi, ön ödemelerin iadesi ya da tazminat gibi hususlar devreye girecektir. İşin tesliminde müşteri tarafından ödemelerin geciktirilmesi ya da reddedilmesi gibi durumlar gerçekleşirse, web tasarımcılar sözleşme uyarınca hakkını arayabilecektir.

Freelance Web Tasarım Neden Dezavantajlıdır?

Her iş kolunda olduğu gibi web tasarım hizmetlerinin yürütülmesinde de eksiler bulunmaktadır. Özellikle Freelance web tasarım hizmeti yürüten kişilerin şahsi özellikleri bazen müşterileri çileden çıkartmaktadır. Çünkü müşterinin karşısında tek bir muhatap vardır. Onun işi savsaklaması ya da üstünkörü yapması gibi olumsuzluklar web iste sahiplerini zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca çalıntı temaların kullanılması veya başka sitelerin birebir kopyalanması gibi yasal sorumluluk içeren eylemlere de girişilmektedir. Ajanslarda işini yapmayan web tasarımcının elinden iş alınarak başka bir uzmana verilebilmekte iken Freelance çalışanlarda böyle bir çare yoktur.

Freelance web tasarım uzmanları ile çalışmanın bir dezavantajı da uzmanın kusuru olmayan ve beklenmedik olaylardır. Örneğin çok güvenilen, işlerini kesinlikle aksatmayan ve birinci sınıf bir iş çıkaran freelancer beklenmedik durumlar ile karşılaşabilir. Uzmanın kaza yapması, hastalanması, diğer özel durumların yaşanması, işlerin gecikmesi ile sonuçlanır. Ancak bu durum ajanslarda tolere edilebilir ve iş diğer uzmanların yardımı ile tamamlanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir