skip to Main Content

Facebook Reklam Ücretleri

Facebook Reklam Ücretleri

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması ile firmaların rekabet stratejileri de değişiyor. Geleneksel kitle iletişim araçlarından yeterince fayda sağlayamayan firmalar pazarlama enerjilerini dijital reklamlar için harcıyor. Dijital reklamların önemli bir kısmını sosyal medya platformları oluşturuyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 80 oranındaki bir kısmı sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor. Sosyal medya hesapları içerisinde 3 milyara yaklaşan kullanıcı sayısı ile Facebook başı çekiyor. Facebook reklam ücretleri ve kullanıcıya ulaşma oranları bakımından birçok platforma göre daha verimli bir sonucun ortaya çıkmasını sağlıyor.

Facebook Reklam Ücretleri Ne Kadar?

Facebook üzerinde reklam vermenin sabit bir maliyeti yoktur. Reklam verirken video izleme, marka tanınırlığını arttırma, beğeni alma, sayfanın ya da web sitesinin ziyaret edilmesini sağlama belirli kategoriler seçilir. Facebook reklam ücretleri kategorilerden hangisinin seçildiğine ve süresinin uzunluğuna göre değişir.

Reklam oluşturan firma, reklam başına ödeyeceği ücreti bilemez ancak toplamda ne kadar ücret ödeyeceğini kendisi seçer. Toplam reklam bütçesini belirleyen firma, reklamın ne kadar süre ile yayında kalacağını da belirler. Bu süre içerisinde Facebook, düzenli bir şekilde reklamları tüketicilere ulaştırır. Günlük gösterim süreleri arasında benzerlik bulunur. Böylelikle Facebook reklam ücretleri günlük olarak hesaplanabilir.

Google Adwords’de olduğu gibi Facebook reklamları oluştururken de iyi bir analiz süreci geçirilmelidir. Mümkün olduğunca az bütçe ile en fazla müşteriye ulaşabilecek bir reklam stratejisi oluşturulmalıdır.

Facebook Reklam Ücretlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Facebook reklamlarının nasıl ücretlendirileceği konusunda üç ana unsur etkili olmaktadır ve bunlar şunlardır:

 • Teklif: Google Adwords ’de bulunan minimum-maksimum tutarı andıran teklif usulü ile, reklamlar için ne kadar ücret vermek istediğinizi seçebilirsiniz. Otomatik modu seçerseniz sadece toplam tutarı belirleyebilirsiniz. Facebook reklam ücretleri için fiyatlandırmanın nasıl yapılacağını Facebook belirler. Ancak bu seçenekte Facebook en ideal reklam stratejisini uygulayacağından sonuçlar gayet güzel çıkar.
 • Reklam Kalitesi: Ürünün ya da hizmetin reklamla ilişkisi ve reklam verenin önceki performansı burada etkilidir. Reklamlardan alınan performansla birlikte işletmenin puanı yükselir ve bu da reklam maliyetlerinin düşmesi anlamına gelir. İyi bir reklam yönetimi olan firmalar Facebook reklam ücretleri karşılaştırmasında, diğer firmalara göre avantajlıdır.
 • Reklamın Dönüşümü: Diğer etkili unsur ise reklama dönüş oranıdır. Facebook kendi algoritmalarını kullanarak hangi reklama nasıl bir dönüş sağlanacağını kestirebilmektedir. Örneğin, telefon sektöründe faaliyet gösteren firmanın reklam ücreti belirlenirken, daha önce reklam veren diğer telefon işletmelerinin nasıl bir fayda sağladıklarını incelenir. Önceki tecrübeler beğeni, sayfa takibi, internet sitesi ziyareti, uygulamanın indirilmesi gibi olumlu sonuçlar vermişse Facebook reklam ücretleri
 • Hedef Kitle: Bir reklamın en iyi şekilde sonuç vermesi, o reklamın en doğru kitleye gösterilmesidir. Ehliyeti olmayan bir kişiye motosiklet kaskı göstermektense, her gün motosiklet sayfalarını takip eden bir kullanıcıya bu reklamı göstermek daha elverişlidir. Doğru kullanıcının belirlenmesine yönelik filtreleme işlemleri reklamın maliyetini arttırır.
 • Zamanlama: Hedef kitle ile beraber, reklamın zamanlaması da önemlidir. Facebook, hedef kitlenin ürüne ya da hizmete yoğunlaştığı ya da Facebook’ta zaman geçirdiği aralığı bilmektedir. Bu nedenle bu aralıklar içerisine reklamın gösterilmesini isteyen bir işletme bakımından Facebook reklam ücreti artacaktır.
 • Reklam Gösterim Alanı: Facebook ekranı sınırlı bir boyuta sahiptir. Fotoğraflar, yazılar, videolar ve ilgili sekme başlıkları sayfada yer kaplamaktadır. Buna göre reklamın gösterileceği alan sınırlıdır. Reklamın gösterileceği alana göre maliyet de değişmektedir.

Facebook Tıklama Başına Maliyet Nedir?

Facebook reklam ücretleri reklam veren tarafından belirlenen usule göre oluşur. Facebook’ta birden fazla reklam çeşidi vardır. Yazının başında belirtilen kategorilere göre ücret şekillenir.

 • Facebook tıklama başına maliyet olarak bilinen CPC, reklamlara tıklandığında ücretlendirme yapılması esasına dayanır. Facebook kullanıcıları reklama tıklamaz ise reklam verenin maliyetinde değişim olmaz.
 • Facebook reklam ücretleri belirlenirken kullanılan ikinci yöntem ise beğeni başına maliyettir ve CPL olarak adlandırılır. Burada reklamın Facebook kullanıcıları tarafından ne kadar beğenildiğine göre fiyatlandırma yapılır. Kullanıcı reklamı görüntülemiş olsa bile beğenmediği sürece maliyet artmaz.
 • En çok tercih edilen yöntemlerin başında ise CPM olarak kısaltılan “bin gösterim modeli” gelmektedir. Reklam verenin yayınladığı metin, içerik ya da videonun kullanıcılar tarafından ne kadar gösterildiği sayılır. Her 1000 gösterimde reklam verenin maliyeti ortaya çıkar. CPM değerleri ve olası Facebook reklam ücretleri, reklamın içeriğine ve gösterildiği bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Dünyanın ekonomik olarak geride kalmış ülkeleri ile ileri ekonomisi bulunan ülkelerinin arasında CPM değeri bakımından oldukça yüksek farklar bulunur.
 • Son yöntem ise CPA tekniğidir ve sadece amacın gerçekleşmesi halinde ücret alınır. Telefon satan bir firma CPA reklamını seçmişse, Facebook’tan gelen kullanıcı telefonu aldığında reklam ödemesi yapılır.

Facebook Reklam Ücretleri Nasıl Ödenir?

Facebook reklam ücretleri bakiye yüklemesi şeklinde yapılır. Facebook’ta reklamın yayınlanması için öncelikle bakiye yüklenmesi gerekmektedir. Facebook sayfasının en üst sağ kısmında bulunan ok tıklandıktan sonra “Reklamları yönet “ butonuna basılır. Daha önceden bir bakiye yüklemesi yapılmış ise burada gözükür. Yüklenen tutar ile reklamların gösterimi için kullanılan tutarlar bir arada gösterilir. Bu alanın sol üst kısmında bulunan üç çizgili sekme tıklanır. “Faturalar ve ödemeler” bölümü açılacaktır. Bu bölümde yeşil şekilde “Para Ekle” ibaresi görünecektir.

Facebook reklam ücretleri “Para Ekle” butonu üzerinden yapılır. Facebook’ta kredi kartı ve mobil ödeme seçeneklerinden birisi ile bakiye eklenebiliyor. Gerekli işlemlerden hemen sonra bakiyede artış gözleniyor.

Facebook Reklam Ücretleri 2019 Yılında Minimum Ne Kadardır?

Facebook reklamlarında tekrarlamak gerekirse bir ücret sınırlaması yoktur. En fazla ne kadar harcanacak ve reklam başına en fazla ne teklif edilecek gibi hususlar reklam verenin kararına bakar. Ancak tüm reklam ihtimalleri değerlendirilerek Facebook sayfasında olması gereken bakiyeleri açıklamaktadır. Bu rakamlar reklamına doğası gereği belirlenir. Bu rakamların altında Facebook’ta verilebilecek bir reklam yöntemi bulunmamaktadır. Facebook reklam ücretleri için belirlenen minimum tutarla şöyledir:

 • Gösterim başına ücret tekniği seçilmişse en düşük günlük bakiye 0,50 Amerikan Doları olmalıdır.
 • Reklam tıklaması, videoların izlenmesi, ilgili sayda ya da iletinin beğenilmesi gibi etkileşimler tekniği belirlenmişse, günlük bakiye en az 2,50 Amerikan Doları olmalıdır.
 • Teklif alma, ürün satma, uygulamanın indirilmesi gibi en az gerçekleşen faaliyetler düşünülerek reklam stratejisi belirlenmişse en 20 Amerikan Doları bakiye bulunmalıdır.

Facebook Reklam Planlaması Nasıl Yapılır?

En etkili dijital reklamlardan olan Facebook vasıtası ile markaların bilinirliği yüksek seviyelere çıkartılabilir ve ürün satışları arttırılabilir. Ancak, alelade reklam verenlerin bunu başarması oldukça güçtür. Hedef kitlenin belirlenmesi, reklam süresinin ve yayınlanma zamanlarının ayarlanması, kullanıcıları doğrudan etkileyecek metinlerin belirlenmesi gibi hususlarda profesyonel hizmet alımı önemlidir. Bu şekilde sosyal medya reklam danışmanlığı ile bütçenizi en düşük seviyede tutarak yatırımlarınızı doğru kişilere aktarmanız sağlanabilir. Kampanya, hedef kitle, reklam bütçesi, içerik hazırlanması gibi hususlarda yardım almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazının 2 Yorumu Var
 1. Merhaba, ben e-ticaret sitemde seo çalışmaları yapıyordum fakat seo çalışmalarından istediğim dönüşümü tam olarak alamıyorum. Sonradan dijital reklam verme fikri aklıma yattı fakat karar veremedim. Şöyle ki Facebook üzerinden mi reklam versem fiyat ve dönüşüm açısından daha iyi bir sonuç elde ederim yoksa Youtube reklam çalışmaları ile mi? kararsızım. Facebook reklam verme ücretleri, bu yazıda ‘0.5 dolar, 2.5 dolar’ gibi aşağı yukarı verilmiş fakat ‘ https://www.larvey.com/youtube-reklam-verme/ ‘ bu yazınızda Youtube reklam verme konusunda fiyat bilgisi bulunmuyor. Hangisine yönelmemi önerirsiniz acaba?

  1. Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmanızı öneriyorum size Fırat Bey. E-ticaret web siteniz için vereceğiniz reklamları deneyerek öğrenmek sizler için külfetli bir deneyim olabilir. Reklam ücretleri kullandığınız platformların açık arttırma usulü ve kurlara göre değişikliği söz konusu. Reklam platformlarının çalışma mantığını bilmeniz gereklidir. TBM, EBM gibi iki anahtar kelime bırakıyorum ve bunları araştırmanızı tavsiye ediyorum. E-ticaret için ise ürün listeleme (Google Merchant Center) reklamlarını size tavsiye edebilirim. Destek almak istiyorsanız da ofisimize bekleriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir