skip to Main Content

Bir sosyal medya yöneticisinin ne olduğunu veya bir sosyal medya yöneticisinin ne yaptığını hiç merak ettiniz mi? Sosyal medya optimizasyonu herkes tarafından yapılabilecek bir iş değildir. Telefondan resim paylaşıyorsun oldu bitti gibi bir şey kesinlikle doğru değildir. Sosyal medya yönetimi sadece bir işletmenin sosyal medya kanallarında içerik paylaşmak ile ilgili değildir.  Sosyal medya yönetimi, bir işletmenin en üst düzey hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için çalışan karmaşık, çok yönlü bir iş haline gelmiştir. Yaratıcı bir yeteneğiniz varsa ve multimedya içeriğinin pazarlamada nasıl kullanılabileceğini biliyorsanız, sosyal medya yöneticisi olarak bir kariyer tercihi yapabilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisi, bir markanın, ürünün, bireyin veya bir şirketin sosyal medya varlığını izlemeye, katkıda bulunmaya, filtrelemeye, ölçmeye ve yönlendirmeye yardım eden kuruluştaki veya kuruluş dışındaki bireydir. Sosyal medya yöneticisi tercihi yaparken bazı şirketler doğrudan tam zamanlı olarak alım yapıyorlar. Ancak gelen olarak sosyal medya yöneticisi uzaktan kontrol sağlayarak raporlama sunmaktadır. Geleceğe ayak uydurmak ve hızlı olmak açısından uzaktan hizmet verebilme imkânı çok daha fazla tercih edilen bir özelliktir. Sosyal medya yöneticisi internet üzerinde bulunan tüm sosyal medya platformlarında uzman olmalı ve yeni çıkan sosyal medya platformlarını yakından takip ederek her gün kendisini geliştirmelidir.

Sosyal medya yöneticisi olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler

*İnsanları doğru analiz edebilmeli

Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya üzerinde her karakterden insanlar ile tanışacaktır. Bu yüzden buna göre karşısındaki kişiyi analiz edebilmelidir. Bir sosyal medya yöneticisi müşterilerin analizini doğru bir şekilde yaparak hedef kitleye ulaşmayı bilmelidir. Her sosyal medya üzerinde insanların bulunma amaçları birbirinden farklıdır. Bu yüzden sosyal medyalara göre farklı bir iletişim dili kullanmalıdır.

*Sosyal ve insanlar ile iletişim kurmayı sevmelidir

En iyi sosyal medya yöneticileri, sosyal medyadan tamamen zevk alan ve sosyal medyaya kişisel olarakta içerik yükleyen kişilerdir.

*Yaratıcılık

Sosyal medya yöneticisi kesinlikle yaratıcı olmalıdır. Standart içerikler ve cümleler kurarak hiçbir şirkete yardımcı olamazsınız. Sosyal medya yöneticisi’ nin maaşını etkileyen en önemli faktör yaratıcılıktır. Sosyal medya yöneticisi geçmişte ne kadar başarılı işler başardıysa maaşı bunun doğrultusunda büyük bir artış gösterecektir.

*Raporlama yapabilmelidir

Yapacağı çalışmaları ve yaptığı çalışmaları rapor edebilme becerisine sahip olmalıdır. Bunun için orta seviye bir exel bilgisi yeterli olarak görülmektedir.

*Kalemleri güçlü olmalıdır

Bir sosyal medya yöneticisinin yazım kabiliyeti güçlü olmalıdır. Devrik cümleler kuran bir sosyal medya yöneticisi doğru seçenek olmayacaktır.

*Pazarlama bilgisine sahip olmalıdır

Sosyal medya yöneticisi pazarlama ruhuna sahip olması gereken insanlardır. Yeri geldiğinde ürün satışı yapan bir firmanın sosyal medya hesaplarınızı yönetmeniz gerekecek. Sosyal medya yöneticisi olarak bu platformlardan gelen mesajlara pazarlamacı gözü ile cevap verebilmeli ve bu kişileri ürünü almaya teşvik edebilmelisiniz.

Sosyal medya hesaplarınızın doğru şekilde analiz yapılarak yönetilmesini istiyor iseniz iletişim bölümünden bize yazarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya, online olarak her türlü haber, spor, yaşantılardan kesitler, fotoğraflar, videoların ve aynı zamanda makale ve argümanların paylaşıldığı sosyal mecradır. Günümüz teknolojileri düşünüldüğünde her tülü hızlı erişimin sağlandığı potansiyel bir ekonomik pazardır. Şu an Dünya üzerinde en büyük gelir…

Devamını görüntüle...
Creative Reklam Ajansları

Creative Reklam Ajansları

Hiç kimse oturduğu yerde keşfedilmez! Neden creative reklam ajansları ile çalışmaya ihtiyaç duyulur diyerek yazımıza başlayalım... Firmaların veya bireysel kişilerin müşteri kazanabilmeleri için ilk olarak tanıtılmaları gerekir. Oturduğunuz yerde onlar sizi bulsun diye beklerseniz maalesef daha çok beklersiniz. Müşterilerin firmaları…

Devamını görüntüle...
Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu

SMO - Sosyal medya optimizasyonu nedir? Ticarete katkısı nasıl gerçekleşir? Sosyal medya uzmanları ne iş yapar? Markalaşmada sosyal medyanın önemi başlıklarını inceleyeceğimiz bu yazıda ciddi bilgilere sahip olabilirsiniz. SMO ile işletmenizin itibarını yükseltmeye hazır olun. Her işletmenin amacı, ticari faaliyetlerini…

Devamını görüntüle...