skip to Main Content

E-ticaret Uzmanı

E-ticaret Uzmanı

E-ticaret uzmanı nedir? E-ticaret uzmanı ne yapar? Gibi sorulara yanıt vermeden önce sizlere kısaca e-ticaret kavramından söz etmek istiyorum.

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal alımı, hizmet alımı ve satımı gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi amacı ile yapılan web sitelerine verilen isimdir. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.

Kısaca, e-ticaret, mobil uygulamalar ve internet gibi elektronik yollarla ürün alma ve satma işlemidir. E-ticaret hem online mağaza hem de elektronik işlemleri ifade eder. E-ticaret, son on yılda popülaritesini büyük ölçüde arttırdı. Sektörün ve müşterinin internet sektörüne kaydığını fark eden firmalar günümüzde mağazalarını internet ortamına taşıyorlar.

E-ticaret uzmanı nedir?

Biz açıklama yapmadan sizlere sormak istiyoruz. Sizce e-ticaret uzmanı kimdir? Ve e-ticaret uzmanı hangi işleri yapar? Bu sormamızdaki en büyük neden bazı kişiler e-ticaret uzmanı olanları sadece web sitesi açmaktan sorumlu oldukları düşüncesindeler. Bakalım aşağıda yazanlar sizin tahminleriniz veya istekleriniz ile aynı mı?

Bir E-ticaret uzmanı, işletme ürünlerinde satış bilgisine sahip olan bir bilgisayar ve web meraklısı profesyonel kişilere verilen isimdir. İşletmeler arası ve işletmeden tüketiciye e-ticaret modelleri için standartlara, teknolojilere ve uygulamalara yardımcı olurlar. İşletmenizin internet sektöründe yer alan müşterilere ulaşarak satış yapmanızı sağlayacağınız e- ticaret sitelerinin kurulumunda rol oynarlar. E-ticaret uzmanı, site kurulumunda usta olan kişilerdir. Günlük yaşamda işlettiğiniz dükkânı internet sektöründe açarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca bunların dışında e-ticaret uzmanı ürünlerin satışının yapılması, stokların yönetilerek kontrol edilmesi, markanın isminin tanınırlığının artması gibi farklı işlerde de rol oynamaktadır. Kısaca E-ticaret uzmanı web sektöründe yer alan birçok konuya hâkim olmasının yanı sıra pazarlama konusunda da kendisini geliştirmiş olmalıdır. Birçok çalışan kişinin aksine kendisine çok daha fazla sorumluluk yüklenir. E-ticaret siteniz için bireysel olarak SEO çalışması yapmak istiyorsanız detaylı e-ticaret SEO rehberi başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

E-ticaret uzmanı ne yapar?

Bir e-ticaret uzmanı, müşterilerinizin oturdukları yerden mağazanıza erişmelerini sağlar. Mağazacılık gereklilikleri, web sitesi yönetimi ve eklenti geliştirme ile ilgili destek sağlarlar. Ayrıca, e-ticaret web sitesinin günlük faaliyetlerini izlerler. Yalnızca daha iyi bir kullanıcı deneyimi için değil, aynı zamanda daha yüksek bir satış oranı sağlamak için web sitenizi geliştirmeye devam ederler. E-ticaret uzmanı sayesinde satışlarınız büyük oranda artış gösterir. Çünkü e-ticaret uzmanı ile çalışarak düşük masraflar ile çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. E-ticaret uzmanları birçok alanda uzmanlığa sahip oldukları için sizlere istediğiniz birçok konu üzerinde destek verebilirler.

* E-ticaret uzmanı ürünlerin girişini yaparak müşterilerin karşısına ürünlerin listelenmesini sağlar. Ürünlerin girişinde açıklama, görsel seçimi gibi olan kısımlarda e-ticaret uzmanı tarafından yapılır.

* Müşteri ihtiyaçlarını karşılayan proje başarısı ile kaliteli hizmet sağlar.

* Müşterileri ve satış ekiplerini destekleyerek, problemlerinin çözümünde yardımcı olur.

* Geliştirme ve optimizasyon fırsatlarını araştırmanın yanı sıra programlar ve ürünler için stratejik kararlar almak için web analitiklerini, satış ve müşteri geri bildirimlerini almak için kullanır.

*Yönetmiş olduğunuz firmanın dijital pazarlama görevleri ve iletişim kanallarının oluşturulmasını sağlar.

*E-ticaret uzmanı sürekli gündemi takip ederek yeni teknolojiye hâkim olmalıdır. Bunun yanında analizler doğrultusunda yeni stratejilerin geliştirilmesinde rol oynar.

*E-ticaret sitesinde gelen verileri inceleyerek analiz eder ve sonuçların daha iyi hale getirilmesi için çalışmalar gerçekleştirir.

*Rakip analizi yaparak buna göre bir yol haritası belirler.

*Ayrıca e-ticaret uzmanı SEO konusunda bilgi sahibi olarak arama motoru optimizasyonunu gerçekleştirebilmelidir.

E-ticaret uzmanı hangi özelliklere sahiptir?

*E-ticaret uzmanı gün boyunca farklı karakterlere sahip insanlar ile iletişim kurmaktadır. Bu yüzden sabırlı ve kibar olmalıdır. Kendisini karşıdaki kişinin yerine koyarak yani empati yaparak sorununa çözüm aramalıdır. Pazarlama ve ticaret dünyasında müşteri her zaman haklıdır. Bu yüzden e-ticaret uzmanı iletişim becerileri kuvvetli insanlardır.

*Planlama, raporlama ve analiz etme becerilerine sahiptir.

*Yeni teknolojiyi ve haberleri takip eder, sürekli kendisini geliştirir.

*Standart yapılan çalışmalardan ziyade yaratıcılığını kullanarak kendisi yeni yöntemler ve tasarımlar geliştirebilir.

*Zaman yönetimi konusunda ustadır. Bu yüzden tamamlanacak olan tüm projeler ve çalışmalar zamanında teslim edilir.

Bir e-ticaret uzmanını nasıl bulurum?

Larvey olarak biz e-ticaret uzmanı konusunda sizlere yardımcı olmaktayız. Uzman çalışanlarımız ile istediğiniz tüm istekleri gerçekleştirebilmekteyiz. E-ticaret uzmanı ücretleri yapılan işe göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden yaptırmak istediğiniz işlemler doğrultusunda fiyat artışı veya fiyat düşüşü gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir