skip to Main Content

Detaylı E-ticaret SEO Rehberi

Detaylı E-ticaret SEO Rehberi

E-ticaret yazılımları SEO konusunda çalışmanın yapılmasının en zor olduğu site çeşididir. Çünkü normal sitelerin aksine yapılması gereken işlemler çok daha fazladır. Bu e-ticaret SEOkonusunda internet üzerinde erişebileceğiniz en kapsamlı rehberdir. Uzman tarafından yazılmış bu kılavuzda, e-ticaret SEO konusunda sitenizi optimize etmek için, anahtar kelime araştırmalarından teknik SEO ‘ya kadar, bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. E-ticaret SEO üzerinde çalışma yaparak sitenize daha fazla hit çekmez istiyorsanız bu makale hoşunuza gidecektir.

E-ticaret SEO, çevrimiçi mağazanızı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha görünür hale getirme işlemidir. İnsanlar sattığınız ürünleri aradığında, daha fazla trafik almak için olabildiğince yüksek sıralara çıkmak isteyeceksiniz. Ücretli google reklamları ile üst sıraya çıkarak (SEM) trafik alabilirsiniz, ancak SEO çok daha düşük maliyetlidir. Ayrıca, reklam engelleyicileri kullanan kullanıcılar, google’ ın gösterdiği reklamları görmeyecektir. E-ticaret SEO genellikle arama başlıkları, ürün açıklamaları, meta veriler, dahili bağlantı yapısı, arama ve kullanıcı deneyimi için site yapısını optimize eder. Sattığınız her ürün, arama motorlarından trafik çekmek için tasarlanmış özel bir sayfaya sahip olmalıdır. Kurumsal SEO için SEO Rehberi yazımızı inceleyiniz.

SEO e-ticaret için neden bu kadar önemlidir?

SEO kavramı aslında tüm siteler için önemlidir. Çünkü artık arama motorları çok daha akıllı hallere geldi ve onların gözüne girebilmeniz için parlamanız gerekiyor. Tüketiciler bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında ne yaparlar? Birçoğu Google’da arama yapar. Bilgilendirilmiş kararlar vermelerine yardımcı olacak seçenekler, ipuçları, karşılaştırmalar ve diğer bilgileri google arama motorları üzerinden elde etmeye çalışırlar. Web siteniz arama motorunda üst sıralamalarda yer almıyor ise, ürünlerinizi satmanız çok daha zor olacaktır. İşte bu noktada e-ticaret SEO devreye giriyor. Reklamlara para ödemeden hedef kitlenize ulaşmanın bir yolunu sunuyor.

Hızlıca bilinmesi gereken ilginç istatistiklere bir bakalım…

İnsanların%44’ü çevrimiçi alışveriş yolculuğuna bir Google aramasıyla başlar. E-ticaret sitelerine gelen trafiğin%37,5’u arama motorlarından gelmektedir. E-ticaret sitelerinde verilen siparişlerin %23,6’sı doğrudan organik trafiğe bağlıdır.

E-ticaret SEO için atılması gereken adımlar

* E-Ticaret SEO Anahtar Kelime Araştırması yapmak.

e ticaret seo analizi

Anahtar kelime araştırması yapmak her e-ticaret SEO sitesinin temelidir. Çünkü anahtar kelime araştırması, web sitenizde hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. (Örneğin, anahtar kelimeler olmadan, ürün ve kategori sayfalarınızı optimize etmek mümkün değildir). İster inanın ister inanmayın, ancak anahtar kelime listeniz teknik SEO’nuzu da etkiler. Bunun nedeni, site temanızın ve URL’lerin anahtar kelimeleri dikkate alıyor olmasından kaynaklanır. Bu yüzden e-ticaret SEO için en önemli adımlardan birisi doğru anahtar kelimelerin bulunmasıdır. Bunu reklam verirken yapmış olduğunuz Pazar araştırması gibi düşünebilirsiniz. Örneğin kadınlara hitap eden ürünlerin erkeklere gösterilmesini sağlarsak çok daha fazla para öderiz. Kısaca E-ticaret SEO anahtar kelime planlaması yapılmadan tam anlamı ile yapılmamaktadır. Ben bebek kıyafetleri satıyorum diyerek anahtar kelimenizi bebek kelimesi olarak seçerseniz, siteniz hit almayacaktır.

*E-ticaret SEO için uygun web sitesi teması

Site temasının mobil uyumlu ve responsive olması hit sayısında büyük bir artış getireceği gibi aynı zamanda site kategorilerinin de kendi içleri içerisinde tekrar düzenlenmeleri gerekir. Özellikle e-ticaret sitelerinde bir blog sayfasına oranla çok daha fazla kategori bulunacağı için özenli ve titiz bir çalışma gereklidir.

E-ticaret sitenizin yapısını oluştururken akılda tutulması gereken iki önemli kural vardır:

Altın Kural # 1: Her şeyi basit ve ölçeklenebilir tutun.

Altın Kural # 2: Ana sayfada bulunan kategorileri çok fazla doldurmayın.

Bir tema ne kadar basit olursa o kadar fazla takipçi kazanacaktır. Çünkü internet sitesinde aradığımızı tek seferde bulmak isteriz. Bazen öyle temalar ile karşılaşıyoruz ki, kişi kendisinin çok başarılı olduğunu göstermek için sitede bolca abartıya kaçmış. Tasarım olarak şık dursa da bu tarz temalar standart bir kullanıcının hoşuna gitmeyecektir. Ana sayfa üzerinde bir kişi en fazla 2 veya 3 tıklama ile aradığı yere ulaşabilmelidir. Onu çok fazla gezdirmeye çalışırsanız siteniz direk olarak 1 kullanıcıyı kaybedecektir. Bu yüzden iç linkleme çalışmalarına e-ticaret SEO konusunda dikkat etmeniz gereklidir.

*Kategorilerin e-ticaret SEO kuralları doğrultusunda düzenlenmesi

Artık sitenizin mimarisini ayarlamış olduğunuza göre, kategori ve ürün sayfalarınızı optimize etme zamanı. Burada en önemli olan anahtar kelime çalışmasının doğru olarak yapılmasıdır. Örneğin başlık, açıklama ve ürün etiketleri doğru olarak tercih edilmelidir. Ayrıca kesinlikle ürün açıklamalarınızı kısa tutmayın. Bazı ticaret sitelerine baktığım zaman ürün açıklamasının özgün olmadığını ve sadece kısa cümlelerden oluştuğunu görüyorum. Bu tamamen yanlıştır. Bunun için amazon sitesinde yer alan ürünleri inceleyebilirsiniz.  Kategori açıklamalarını, ürün açıklamalarını yaptıktan sonra anahtar kelimelerinizi yazınızın içerisine serpiştirmeyi unutmayın. Anahtar kelimeler sayesinde google yazınızın ne hakkında olduğunu anlayacaktır. Semantik açıklamalar yazmanız çok daha iyi olucaktır. Yani anahtar kelimelerinizin farklı öbeklerini kullanmalısınız. Bu aşamada iç linkleme yapmayı kesinlikle unutmamalısınız. Rich Snippets kullanmak google gözünde ve kullanıcıların gözünde fark edilebilir olmanıza olanak sağlayacaktır.

*Teknik e-ticaret SEO yapılandırması

Bu kısım sitenin hayata geçirilmesinin ardından çıkan sorunların bulunarak düzeltilmesini konu alır. Buna SEO uzmanları site içi SEO çalışması adını verirler. Teknik SEO’ da site hızının yükseltilmesi, kırık linklerin kontrolü, görsellerin optimizasyonu, makalelerin özgünlüğü, site kodlama hataları, tekrarlanan içerikler gibi farklı konularda gerçekleştirilebilir. Teknik SEO konusu çok geniş bir kavram olduğu için bir makaleye sığdırılması çok güçtür. Bu yüzden maalesef burada yer alan e-ticaret SEO kurallarını sizlere detaylı bir şekilde açıklayamıyoruz.

*İçerik pazarlaması

Sitemiz artık SEO kurallarına tamamen uyuyor ve artış satış yapmaya hazır. Tek yapmamız gereken içerikleri tanıtarak ürünlerimizin satışını gerçekleştirmek. İçerik pazarlaması, çok sayıda hedeflenmiş trafik ve satış elde etmenize yardımcı olabilir. Burada müşterilerinizi analiz ederek onların kullanmış olduğu kelimeler ile yeni bir içerik oluşturmanız gerekiyor.

*E-ticaret SEO Link inşaatı

Site içerisinde en uzun süren süreçlerden birisi backlink çalışması yapmaktır. Bunun içinde site dışı ve site içi linkler yer alır. Dış sitelerden ücretsiz ve ücretli olarak backlink elde edebilirsiniz. Backlink arama motorlarının sizi üst sıralara çıkartması için aldığı referanslardır. Ne kadar kaliteli sitelerden backlink alırsanız siteniz çok daha üst sıralara çıkacaktır. Ayrıca bebek ürünleri sattığınız bir siteye araba sitesinden backlink almak sizi sadece zarara uğratacaktır, ya da bir etkisini göremeyeceksiniz.

E-ticaret SEO için yapmamız gerekenlerin özeti

*Doğru anahtar kelimeleri seçin.

*Rakip araştırması yapın.

*Ana sayfaya odaklanın.

*Site temanızı basitleştirin.

*Ürün sayfalarını optimize edin.

*Duyarlı yani responsive tasarım kullanın.

*Sayfa yükleme hızını azaltın.

*Geri bağlantı yani backlink oluşturun.

Bu adımları izlerseniz, e-ticaret siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda sıralanır ve müşteri sayınız arttığı için daha fazla kazanç elde edersiniz.

E-ticaret SEO çalışmasını kim yapmalıdır?

E-ticaret SEO çalışmasını kendiniz yapabilirsiniz. Ancak yukarıda yer alan tüm konularda uzman olmanız çok zordur ve uzun süren bir bilgi depolama süreci gerektirir. Bu aşamada her bir madde için farklı kişiler ile çalışabilir veya dijital ajanslar aracılığı ile e-ticaret SEO işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Larvey üzerinde sizin e-ticaret siteleriniz için istediğiniz tüm çalışmaları e-ticaret SEO uzmanlarımız sayesinde gerçekleştiriyoruz. Her kategoride farklı uzmanlar ile çalışmış olduğumuz için herkesin alanı farklıdır. E-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarında bizi seçerek sizde bugün satışlarınızda büyük bir artışa gidebilirsiniz.

Reklama ödediğiniz fazla paralardan sıkıldıysanız e-ticaret SEO çalışması ile tek seferlik ücret ödeyerek sitenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dijital dünyaya adım atın, Harcadığınızdan fazlasını kazanın.

Bu Yazının 2 Yorumu Var
  1. Merhaba, ben SEO konusunda uzun zamandır araştırma yapıyorum. Kendimi SEO konusunda geliştirmek ve sitemin sıralamalarda yükselmesini istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki okuduğum makaleler içerisinde sıkılmadan ve anlayarak okuduğum nadir makalelerden birini yazmışsınız. Bunun için sizlere teşekkür ederim. Asıl mesele şu ki her ne kadar okusam da videolar izlesem de yaptığım çalışmaların faydasını istediğim miktarda alamıyorum ve bu nedenle bireysel olarak SEO eğitimi almak istiyorum. Firmanızdan SEO konusunda bireysel bir eğitim hizmeti alabilir miyim? Eğer böyle bir şansım varsa sizinle en kısa zamanda görüşmek istiyorum.

    1. Halil Bey merhabalar. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. SEO eğitimi veriyoruz tabi. SEO eğitimini aldıktan sonra danışmanlık hizmetine gerek kalmadığında işletmeler için e-ticaret yatırım sermayesi ve haliyle maliyetler düşüyor ancak önemli olan bu işe vakit ayırıp ayıramayacağınız! İki tür eğitimimiz var. 1.si uygulamalı SEO eğitimi. 2.si ise belli günlerde yaptığımız workshop çalışmalar. Bunlarla ilgili detaylı bilgi almak için bizi ararsanız daha detaylı içerik bilgisi de verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir