skip to Main Content

E-ticaret Danışmanı İle Pazara Sağlam Bir Giriş Yapın

E-ticaret Danışmanı İle Pazara Sağlam Bir Giriş Yapın

E-ticaret sitesi kurarak ürünlerinizi internetten pazarlamaya karar verdiniz. Ancak bundan sonraki adımlar sandığınız gibi ürünleri web sitesine yükleyerek müşterilerin sipariş vermesini beklemekten ibaret değil. E-ticaret danışmanı ise tam da bu sebep dolayısıyla profesyonel anlamda e-ticaret yapmak isteyenler için olmazsa olmaz hizmetler arasındadır. Yerel bir işletmenin bile onca zorlukla açıldığını düşünürsek, dünya çapında bir pazar hacmine sahip ticaret olan e-ticaretin kuruluşunun çok kolay olduğunu düşünmek sizi yanıltabilir. Gelin birlikte birkaç e-ticaret adımını gözlemleyelim. Daha ayrıntılı bilgiler için Larvey Yazılım Teknolojileri ile görüşmekten çekinmeyin.

E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son 10 yıldır istikrarlı bir şekilde büyüyen E-Ticaret dünya genelinde geçen yıl yaklaşık olarak %15’lik bir artış gösterdi. Bu artışın gelecek senelerde de devam edeceği gözlemlenebiliyor. Bir ürün veya hizmet satıyor iseniz, hızlı bir şekilde büyümeden faydalanabilmek için aktif olarak çalışan bir e-ticaret sitesine mutlaka ihtiyacınız bulunmaktadır.

Kurmuş olduğunuz E-Ticaret sitesi için bir web geliştiricisi tabi ki de kiralayabilirsiniz, fakat maliyetlerin yüksek olması bu durumda büyüme hızınızı etkileyebilmektedir. Buna göre geliştirilmiş olan bir e-ticaret platformunun sizin tarafınızdan tercih edilmesi sizi hem para hem de zaman konusunda faydalandırabilir. Bunun olumsuz yanı ise ilerleyen süreçte hazır bir e-ticaret altyapısının taleplerinizi karşılamadığını görebilirsiniz. Doğrusu e-ticarete ilk adım attığınızda sermayenizin bir kısmını yazılıma aktarmak olacaktır.

Kaleme almış olduğumuz bu makale, işletmenizin geleceği için en gerekli e-ticaret platformu arayışında iken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli bilgileri içererek size destek olacaktır.

E-ticaret Fiyatlandırma Ve Ödeme

Her hangi bir ticarete alanına giriş yaparken veya bir e-ticaret platformu düzenlerken düşünülmesi gereken ilk şey tabi ki de fiyattır. Hangi ticaret dalı üzerinde çalışırsanız çalışın e-ticaret altyapısı için giderlerinizin ne kadar olacağını mutlaka bilmeniz gerekir.

Tüm dünyada e-ticaret platformlarının ücretlendirilme aşaması aylık olarak yapılır iken, ülkemizde bu ödeme şekli yıllık olarak yapılmaktadır. Alınan platformun türüne göre maliyetlerde değişim görülebilir. (Eklentiler,  Sunucu Masrafları, vs.) Platformla alakalı olan işlem ücretleri de ilk aşamada daha kazanç almaya başlamadan mutlaka düşünerek adım atılmalıdır. Kesinlikle daha uygun bir fiyata bu işe başlamak için ihtiyaç duyacak olduğunuz şeylerden vazgeçmeyin. İşinizin ileriki aşamalarında en iyi sonucu elde edebilmek için her bir platformun eksi ve artılarını tartarak yola devam edin.

E-ticaret Entegrasyonlar

Entegrasyon ve eklentileri E-ticaret altyapısı sağlayıcılarına bakarken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör olarak karşınıza çıkmaktadır. Eklentiler ve entegrasyon bir  çok platform içinde işinizi yürütmeniz için size birçok araç bulmaktadır. İşletmenizin ihtiyaçları, konuma en uygun olan eklentilere karar verme aşamasında karar verici bir faktör olarak yol gösterecektir. Hangi araçlara ihtiyaç duyacağınızı Farklı platformlara bakarken mutlaka düşünün. İşte size en popüler ve dikkat etmeniz gereken eklentiler;

 • Vergi, gelir, satış ve kârlara destek olacak muhasebe eklentileri ve entegrasyonları
 • E-posta pazarlama araçları (müşterilerinizle iletişim kurmak için)
 • Müşterilerini için ödül tanımı yapabileceğiniz bir platform
 • Ürünlerinizin alışverişi yapıldıktan sonra gönderilmesine yardımcı olacak uygulamalar
 • SEO Dostu
 • Pazar yeri entegrasyonları (Amazon, Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor vb.)
 • Kargo yönetimi eklentileri

SEO çalışmalarından E-ticaret işletmeleri muaf değillerdir.  E-ticaret sitenizin arama sonuçlarında sıralamasının yüksek olması oldukça faydalı olabilir. Sıralamalar uygun olarak yapıldığında ziyaretçilerin ürünleri ararken öncelikli olarak sizi bulmasını istemez misiniz?

SEO dostu olan bir platform için en önemli etkenlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • SEO dostu URL yapısı
 • Sayfa ve site hızı
 • AMP
 • Mobil Dostu
 • Mobil uyumluluk
 • Benzersiz başlık ve sayfa açıklamaları
 • Web sitenize bir blog ekleme olanağı

İnternet üzerinden yapılmakta olan aramaların yaklaşık olarak %60’ının mobil cihazlardan yapıldığını biliyor musunuz? Kıyafet odaklı e-ticaret siteleri için yapılan bu aramaların oranı %80 civarında olarak istatistiklerde yerini almış durumda. Yani; mobil kullanımında e-ticaret oldukça fazla önemli. Her tarayıcıdan ve aygıttan erişilebilir olan ve kullanılabilir olan bir mobil web sitesinde dönüşümler çok daha fazla iyi olacaktır. “Kurmuş olduğum web sitem mobil dostu olacak mı yoksa olmayacak mı?” E-ticaret altyapısı almak istediğiniz firmaya bu soruyu mutlaka sorarak çalışmaya başlamalısınız.

E-ticaret Müşteri Hizmetleri

E-ticaret alanı olsun olmasın herhangi bir işin kilit noktasının müşteri hizmetleri olduğu unutulmamalıdır. E-ticaret alanında müşteriler tarafından erişebilirlilik sitenin erişiminin daha iyi olduğunun müşteriler tarafından bilinmesini sağlamaktadır ve siteye erişim sağlanamaması site sahibinin her zaman imajının etkilenmesine neden olur.

E-ticaret platformlarına baktığınız zaman çalışmalarınız aksadığında destek alacak birisine sahip olmak büyük bir avantajdır. Her altyapı sağlayıcısının müşteri hizmetlerine göz atarak 7/24 erişebilir olduklarına göz atabilirsiniz. Bu desteğin ne kadar sürede alınabileceği ve maliyetinin ne olduğu da önemlidir.

E-ticaret İçin Güvenlik

Hiçbir internet kullanıcısı, taslak halinde yeni yapılandırılmış olan bir web sitesine kredi kartı bilgilerini girerek işlem yapmak istemez. Bu nedenden dolayı güvenlik, tüketiciler arasında en büyük endişelerden biridir. Günümüzdeki kullanılan yazılımların bir çoğu sağlam bir güvenlik ortamına sahip olsalar da, altyapınızın müşterileriniz için en güvenli satış hali (HTTPS / SSL’i) desteklediğinden emin olmalısınız.

E-ticaret Danışmanı Olarak Sektör Deneyimlerimiz

E-ticaret danışmanı için her zaman çalışma sisteminde tecrübe en önemli deneyimdir. Müşterilerinizi sizinle tutmak için rakiplerinizi deneyim konusunda sizinle yarıştırabilmemiz için bizden destek alabilirsiniz. Uzman ekibimiz her zaman ucuz, hızlı ve iyi çözümler ile karşınıza çıkmaktadır. E-ticaret ve internet pazarlamacılığı konusunda genel olarak bir şeyler bilmek her zaman yeterli değildir. Uzman ekibimiz siz değerli danışanlarımıza çoğu sektör için destek olabilir. Karşılaşmış olduğunuz zorlukları yenebilmek için bilgi paylaşımlarımıza ihtiyacınız varsa sizleri bekliyoruz.

Uzman ekibimiz müşterilerine çeşitli sektörlerde yardımcı olabilir. Bu sektörler; emlak, ilaç ve tıbbi ürünler, franchise, ek servisler, perakende ve tüketim ürünleri, yüksek öğretim, finansal servisler, lüks ürünler ve servisler, yazarlık, teknik proje danışmanlığı ve proje yönetim servisleri, teknoloji ve yazılım geliştirme, otelcilik, seyahat ve turizm, konuşmacı ve standart servislere ek olarak uzman ekibimiz çeşitli özel servisler de sunabilmektedir. SEO uyumlu web sitelerine sahip olmak ve daha iyi internet sistemleri ve sosyal medya üzerinden kazanç edinebilmek için bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz. Larvey iletişim >

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir