skip to Main Content

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlamanın son on yıl içerisinde gösterdiği yükseliş nedeniyle, dijital pazarlama teknikleri oluşturulmuştur. Hal böyle olunca dijital dünyada kendilerini ön plana çıkartmak isteyen şirketler dijital pazarlama uzmanları ile çalışmaya başladı. Dijital pazarlama uzmanları günümüzde dijital pazarlama teknikleri ile işlerini yürütmektedir.

Çok fazla sayıda dijital pazarlama teknikleri ve buna bağlı olarak dijital medya stratejileri bulunuyor. Hangi dijital pazarlama tekniğine öncelik verileceğine karar vermeye çalışırken bazen çok vaktinizi harcamış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Nihai dijital pazarlama stratejisi arayan pazarlamacılar, ihtiyaçları için etkili olacak bir dijital pazarlama tekniğini seçmeden önce verilen işi, ürünü ve yapılması gerekenleri tam olarak anlamalı ve analiz etmelidir.

Dijital pazarlama uzmanlarının ve kendisini bireysel olarak geliştirmeye çalışan şirketlerin kesinlikle dijital pazarlama tekniklerini bilmeleri gerekiyor. Dijital pazarlama teknikleri hakkında sizlere detaylı bir bilgi vermeden önce, dijital pazarlama kavramını bilmeyen okurlar için dijital pazarlama nedir? Kısaca bundan söz etmek istiyoruz.

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, elektronik bir cihaz veya interneti kullanan tüm cihazlarda kullanıcılara ulaşarak içeriği pazarlamaya verilen isimdir. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Bu platformların tümü dijital pazarlamayı kapsar. Pazarlama, hedef kitle ile doğru zamanda ve doğru yerde iletişim kurmak olarakta tanımlanabilir. Geçmişte bir pazarlamacı ürünleri müşterinin ayağına kadar giderek satmaya çalışırdı. Ancak artık pazarlamacı oturduğu yerden müşterilere ulaşıp çok daha rahat bir şekilde işlerini gerçekleştirebiliyor. Burada rahat kelimesi sadece konfor açısından kullandığımız bir kelime. Aslında artık pazarlamacıların görevleri çok daha zordur. Çünkü önceden müşterinin karşısına 2 pazarlamacı çıkarken, günümüzde müşteri 100’lerce seçeneğe erişebilme olanaklarına sahip. Bu yüzden eski pazarlama bilgilerinizi, pazarlama tekniklerinizi tamamen unutun. Eski bilgilerinizi unuttuğunuza göre artık günümüzün dijital pazarlama teknikleri ile sizi baş başa bırakabilirim.

Pazarlamaya yeni bakış: Dijital pazarlama teknikleri

İnkâr edilemez bir şekilde dijital pazarlama, çağdaş pazarlama yaklaşımlarını ortadan kaldırarak modern dünyada zirve noktasına ulaştı. Ancak, sınırsız erişim olan bu kütüphanede, çevrimiçi materyallerin ortasında, doğru dijital pazarlama tekniklerini bularak uygulamak çok daha zordur.

Bugün markaların yaklaşık%46’sı bir dijital pazarlama teknikleri olmadan çalışmaktadır. Ayrıca, markaların%16’sı dijital bir pazarlama stratejisi planlar, ancak dijital pazarlama tekniklerini dahil etmez. Buradaki önemli bir nokta, eğer bir markanın iyi planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi yoksa, nasıl böyle rekabetçi dijital pazarda hayatta kalıp başarılı olabileceğidir.

A’dan Z’ye dijital pazarlama teknikleri:

*Yeni trendleri takip ederek ayak uydurmak

Dijital dünyadaki konu değişimleri ile ilgili eğilimler, çevrimiçi olarak büyük yeni bir kitle edinmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, piyasada mevcut olan trendleri tanımlamanıza yardımcı olacak çeşitli araçlar vardır. Bu sayede güncel trendleri takip edebilir ve yeni sisteme daha çabuk adapte olabilirsiniz. Doğru araçlar, yeterli bilgi ve yükselme tutkusuyla, rakipler arasında ilerleyebilir ve her şeyden önce ayakta durabilirsiniz.dijital pazarlama

*Veri bankaları

Dijital pazarlama teknikleri içinde takip edilmesi gereken en önemli madde kesinlikle veri bankalarıdır. Veri bankaları bilgileri toplu olarak saklayan alanlardır. Big Data uygulamaları, müşterilerin içgörüleri ve tahmine dayalı analizleriyle oluşturulmuş özel veri bankası olarak hizmet vermektedir. Ayrıca, Big Data uygulamaları potansiyel müşterileri, dönüşümleri ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, Big Data müşterilerin eğilimlerini öğrenmemize yardımcı olmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, big data daha fazla kullanıcıyı müşteriye dönüştürmenize yardımcı olabilir.

*Otomasyon uygulamaları

Bize göre dijital pazarlama teknikleri arasında en çok kullanılması gereken günümüzde otomasyon uygulamalarıdır. Otomasyon, insan gücü olmadan işlerin otomatik olarak yapılabilme işine verilen isimdir. Pazarlama uygulamaları e-posta pazarlama, sosyal medya hesaplarının otomatikleştirilmesi gibi maddeleri içermektedir.

*Mobil uyumlu web siteleri ve uygulamalar

Telefonların akıllı olması ve internetin cep telefonlarında geçmiş zamanlara göre çok daha uygun fiyatlı olması gibi sebeplerden dolayı günümüzde web sitelerinin kitlesinin büyük çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden gelmektedir. Web sitenizi mobil ekranlara uygun hale getirmek dijital pazarlamanın en önemli parçalarından biridir. Bu çalışmayı başarılı bir şekilde yapabilmenin tek yolu responsive web tasarımıdır.

Responsive programlama ile, web sitenizi otomatik olarak tüm mobil ekranlara uygun hale getirebilirsiniz. Bu, tabletler ve akıllı saatler dahil olmak üzere birden fazla görüntü formatı anlamına gelecektir. Google mobil uyumlu temaya sahip olan sitelere öncelik vermektedir.

*Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, markanıza büyük bir kitle çekmek için önemli olan dijital pazarlama teknikleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok şirket sadece sosyal medya hesaplarının yönetilmesi için sosyal medya uzmanlarını işe almaktadır. Eski pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, internet şimdiye dek hayal edilmeyen yeni müşteri ufuklarına ulaşmak için çok büyük fırsat.

* Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Dijital pazarlama için SEO’dan daha önemli bir şey yoktur. Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru sonuç sayfalarında (ödeme yapmadan) marka görünürlüğünü genişletmeye odaklanan sistematik bir işlemdir. SEO sıralamaları artırmak, trafik elde etmek ve arama motorlarında marka bilinirliğini artırmak için hem teknik bilgi hem de beceri gerektirir. En zorlayıcı dijital pazarlama teknikleri arasında SEO yer almaktadır. Çünkü diğer dijital pazarlama teknikleri ile karşılaştığında çok daha uzun süre içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca Google amcamız sağ olsun SEO için yapılması gerekenler her gün artmaya ve değişiklik göstermeye devam etmektedir. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, SEO’yu sizin için yönetecek bir uzmana sahip olmak her zaman daha iyidir.

*Arama motoru pazarlaması

Arama motoru pazarlaması sayesinde SEO ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Para ödeyerek google üzerinde bulunan reklamlar sayesinde ilk sırada yer alabilirsiniz. Ancak SEO çalışmasına göre size çok daha maliyetli olucaktır. Arama motoru pazarlaması konusunda yeniyseniz, genellikle SEM olarak kısaltılır. SERP’lerinizi ücretli reklamcılık yöntemleriyle artıracağınız bir İnternet pazarlama şeklidir. Ücretli reklamlar, arama motorlarının en üstünde reklam etiketi ile gözükür. Google’ın, AdWords uygulaması sayesinde reklam vererek üst sıralarda yer alabilirsiniz. Ancak AdWords kullanımı içinde bir uzmana ihtiyacınız olduğunu belirtmek isteriz. Google AdWords üzerinde bilgisi az olan birisi çok daha yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalacaktır. Google AdWords grafik görüntülü reklamlar, youtube video reklamları, metin tabanlı arama reklamları veya uygulama içi mobil reklamlar isteyip istemediğinizi seçmenize izin verir. Bunların hepsi rapor ve analizler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

* İçerik optimizasyonu

Aslında dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan içerik optimizasyonu, arama motoru optimizasyonunun içinde yer alır. Ancak ayrı bir iş kolu olduğu ve ayrı bir beceri gerektirdiği için farklı bir dijital pazarlama teknikleri arasına koymak istedik.

Genelde Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılan içerik optimizasyonu, içeriğinize internette daha fazla görünürlük kazandırmak için kullanılır. Google gibi arama motorları, SEO uyumlu bir şekilde yazılan içerikleri üst sıralara taşımaktadır. Kaliteli yazılan içerikler sıralamanızı arttırır ve daha fazla kitleye hitap etmenize olanak sağlarlar. Dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan içerik optimizasyonu genellikle SEO uyumlu makale yazan kişiler ve SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

*E-posta pazarlaması

Dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan son maddemize gelmiş bulunuyoruz. Aslında yukarıda vermiş olduğumuz dijital pazarlama teknikleri kendi içlerinde birçok başlığa ayrılıyor. Ama onları burada detaylı olarak anlatmaya kalkarsak roman olur.

E-posta pazarlaması son yirmi yıldır aktif olarak kullanılıyor. Bugün bile, hedef kitlenize ulaşmanın en iyi ve sorunsuz yöntemlerinden biridir. İstatistiklere göre, açık e-posta oranları 2014’ten bu yana mobil cihazlarda yüzde 180 arttı ve tüm insanların yarısından fazlası e-postalarına bir masaüstü yerine telefonlarından erişmeyi tercih ediyor. E-posta pazarlaması diğer pazarlama yöntemleriyle mümkün olandan daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için mükemmel bir araçtır. Ayrıca satış ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. Ancak dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan e-posta pazarlaması uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü kitlenin belirlenmesi, mail listesinin toplanması, kaliteli ilgi çekici bir mail oluşturulması gibi işlemler bilgi sahibi olmayan birisi tarafından yapıldığı takdirde etkili olmayacaktır.

Dijital pazarlama teknikleri için yazmış olduğumuz makalenin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dijital pazarlama teknikleri başlığı altında görmüş olduğunuz tüm maddelerde Larvey.com olarak sizlere hizmet sağlamaktayız. Dijital pazarlama teknikleri ile alakalı aklınıza takılan herhangi bir soruyu Larvey.com üzerinden bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir