skip to Main Content

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama Stratejisi

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin üzerine oluşturulur ve uygulanır; dijital ortamın sunmuş olduğu zorlukları ve fırsatları kullanarak kişiler kendilerinin markalarını diğer markalardan ayırarak yüksek konuma getirir ve tanınmasını sağlayabilir. Dijital pazarlama stratejisinin ele aldığı noktalar nelerdir?

  • Pazarlanan ürünlerin çok daha kişiye tanıtımının ulaştırılabildiği
  • İnternetin nasıl güçlü bir sistem ile marka bilinirliliğini artırdığı
  • Dijital araçlar ile etkili pazarlama stratejilerinin uygulanabildiği
  • Dijital pazarlama stratejisi sürekli yenilenen ve gelişen bir sektör olduğu

Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi uygularken, tüm kararların başlangıcında yer alan kullanıcı merkezli düşünerek geliştirme hayati önem taşımaktadır. Dijital pazarlama stratejisi, seçilen taktiklerin ve stratejilerin etkililiğini ölçebilmek için daha önceden görülmemiş yollar sunabilmektedir.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Kelime manası olarak bakıldığında, dijital pazarlama stratejisi; Belirli bir sonuca varabilmek için tasarlanmış bir eylem planı anlamı taşımaktadır. Etkili bir pazarlama stratejisi, ürünün,  hizmetin veya markanın nasıl yükseltileceği hususunda iyi değerlendirilmiş kararlar dizisi anlamına gelir. Kendine özgün, belirgin çizgilerle keskin bir strateji belirleyemeyen markalar, farklı stratejileri aynı zamanda denediklerinde markalarının kullanıcı tarafından değer kaybetme riskini taşımaktadırlar. Stratejiler net bir şekilde belirlendiğinde kişilerin kendi işletmeleri adına etkilenebilecekleri ve etkileyebilecekleri alanlar belirlemek kolaydır. Markaların faaliyet göstermiş olduğu sektörlerde, işletmeleri etkileyen bir takım faktörler vardır. Bu faktörler dört başlık altında toplanılabilir.

  • Çevresel Faktörler
  • İş Dünyası
  • Müşteri Faktörleri
  • Rakipler
  • Çevresel Faktörler

Çevre faktörü, işin içinde bulunduğunda konu tamamen genel bağlam veya “dış dünya” olarak belirlenir. İş dünyasında marka ortamının analizi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken faktörler ise çevreci, siyasi, yasal, teknolojik, ekonomik ve sosyal olarak belirlenir.

İş Dünyası

İş dünyasında bulunan temel amaçlar, satılmak istenilen servis veya ürünlerin benzersiz satış noktasını anlamaktır. (USP) yani bir marka veya ürünün benzersiz satış noktası, ürünlerin veya hizmetlerin rakiplerinden olduğunu kanıtlayan bir sistemdir. Sunulan benzersin değerler nelerdir? Yani pazarlama yapılan üründe olup da diğer benzer ürünlerde olmayan nedir veya nelerdir? Pazarlaması yapılan ürün aynı türde olan bir ürünün yapamadığı bir sorunu çözümleyebiliyor mu?

Müşteri Faktörleri

Müşterileri iyi bir şekilde dinleyerek anlamak, müşteriyi yakından tanımak, ihtiyaçları analiz etmek ve pazar araştırmasının yapılması müşteri faktörleri arasında bulunmaktadır. İnsanlar bir markada neleri sevip, bu markaya neden sahip oldukları hakkında bilgi vermek marka hakkında kısıtlama anlamına gelir. kişiler kendi fikirlerine dayanarak bir markayı benimsemeli ve beğenmelidir. Tüketici hareketleri dizisinde müşterilerin işletmelerden alışveriş yapmadan önce kararlar dizisi bulunmaktadır.

Rakipler

Potansiyel müşterilere başka pazarlama firmaları neler sunuyor, müşteriler daha çok rakip firmalar tarafından sunulan ürünlerin hangilerine rağbet ediyor bunun öğrenilmesi önemlidir. Rakiplerden neler öğrenilebilir, bunun ile müşterilere neler sunulabilir. Bir başka kurumun rakip olup olmadığına karar vermek için ortada bir satış olmasına bile bazı zamanlarda gerek yoktur. Ne kadar çok farklı içerik sunulur ise o kadar rakiplerin önüne geçebilmek mümkündür. İşletmeler için rakip analizi oldukça önemlidir. Bir web sitesinin arama motorlarında birinci sıralara gelmesini rakipler engelleyebilir ve rakipler bir web sitenin ön sayfalarda çıkmasını sağlayabilir. Bunun için iyi çalışmaların yapılması her web siteye etki eden etkenlerdir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Elektronik ortamlar üzerinde markaların ürün ve hizmetlerini tanıtmış olduğu, hedef kitleye ulaşım sağlayabilmek için iletişimlerini dijital kanallar üzerinden yürütmüş olduğu sisteme dijital pazarlama ismi verilmektedir. Bir pazarlama yöntemi olan dijital pazarlama internet üzerinden web sitesi kaynaklı olarak yapılmaktadır.

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya bakarak en büyük avantajı, yapılan çalışmaların performansının daha doğru bir şekilde ölçülebilmesidir. Ayrıca dijital pazarlama mekan, zaman ve bütçe kavramaları kullanımında daha esnek yönetim fırsatlarını kullanıcılarına sunar. Teknolojinin gelişmesi, mobil ve internet kullanımın yaygınlaşmasıyla firma ve markaların dijital pazarlama teknikleri üzerine yoğun olarak çalışılmasını gerektirmiştir.

Dijital ajanslar, firmalara birçok farklı avantajı bir arada sunmaktadır. İnternet üzerinden müşteri ve hizmet veren arasında anlık iletişim fırsatı sunan dijital pazarlama yöntemleri aynı zamanda geleneksel ticaret yöntemlerinden daha az maliyettedir. Ölçümleme yapılırken doğruluğu, yanlışı, eksikliği kolay bir şekilde fark edilebilir. Ayrıca ölçümler sonrasında dijital pazarlamada harcanan maliyetlerin verilen emeğin karşılığında elde edilen dönüşlerin hedefe kullanıcıları ne kadar hızlı yaklaştırdığı görülebilir. Dijital pazarlama tekniklerinin kullanıcılarına sunduğu bir diğer önemli avantaj, yapılan çalışmaların anlık olarak internet üzerinden takip edilebilmesidir.

Satış Odaklı Web Sitesi

Dijital pazarlama denildiğinde en önemli faktörlerinden birisi de kullanıcıların satış odaklı bir web sitesine sahip olmasıdır. Açılış sayfalarında verilen hizmetler ile alakalı izlenimleri yansıtan kullanıcı odaklı satış siteleri çok büyük kazanç sağlayabilmektedir.

Kullanıcı deneyimlerini arttırarak ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek bir dijital pazarlama uzmanının işidir. Bu işlem hızlı açılan bir web sitesi, kullanıcı dostu bir tasarım, reponsive site yapısı, içerikleri düzgün organize etmek gibi adımlar ile oluşturulur. Günümüz işlemlerinde web sitesi oluşturulma aşamasında hedef kitlenin ihtiyaçlarını iyi bir şekilde anlamak ve ona göre hareket etmek kullanıcılara büyük bir kazanç sağlayabilir. Hizmet ve Ürün yelpazesine göre akılda oluşturulan müşteri profiline uygun bir web sitesi ortaya çıkarılması hedefe daha kolay varılmasını sağlayabilir. Bunun içinde hedef kitlenin tam olarak ne istediği önemlidir.

 Site İçi Kampanya, Promosyon Planlamaları

Promosyonlar ve kampanyalar bu alanda pazarlamanın odak noktasını oluşturur. Dijital pazarlama çalışmalarında bu durum oldukça önemli bir kıstas olarak belirlenir. Hedef kitleyi tetikleyen ve hedef kitlenin harekete geçmesini, alışveriş yapmasını sağlayan bir takım promosyon ve kampanyalar iyi bir dijital pazarlama stratejisi olarak bilinir.

Siteler aracılığı ile hedef kitleye, potansiyel müşterilere sunulacak olan promosyonlarla satışlar kolay bir şekilde artırılabilir. Ayrıca hem kişiye özel hem de genel kampanyalarla müşteri ziyaretlerini, satışa dönüştürmek daha kolay yapılan bir uygulama olacaktır. Site içi promosyon ve kampanya faaliyetleri yapılması gereken oluşturulmuş kampanyaların kullanıcılarının dikkatini çekebilir. Yani nasıl bir kampanya çalışması, hangi zamanda, hangi ürün grubunda olmalıdır sorularının yanıtı alındığı an itibari ile bu yolda başarı yakalanabilir.

Google Adwords Reklamları

Dijital pazarlama faaliyetleri içerisinde Google AdWords Reklamları  büyük bir paya sahiptir. Dijital reklam uygulamaları konusunda firma ve markalara oldukça geniş bir çeşitlilik sunan Google, çeşitli reklam türüyle dijital pazarlama çalışmalarına geniş bir zemin hazırlamaktadır. Bu reklamlar sayesinde markalar ve firmalar hedef kitleye ulaşılmasını sağladığı gibi, potansiyel müşterilere de daha kolay ulaşılmasını sağlar. Ayrıca Google reklamları kullanıcılarına birçok avantajı da çalışmalarda birlikte sunmaktadır. Google AdWords görüntülü reklam ağı reklamları, Google AdWords arama ağı reklamları, Google Merchant Center reklamları ve Google Remarketing reklamları firmaların dijital pazarlama çalışma faaliyetlerinde faydalanabilecekleri Google reklam çeşitleridir. Google AdWords reklamlarının bir diğer avantajı ise işletmelerin kolay bulunmasını sağlamak, markanın müşterilere daha kolay ulaşmasına yardımcı olmaktır. Dijital pazarlama ile birlikte Google reklamlarından faydalanmanın en büyük faydalarından birisi de yapılacak olan doğru optimizasyonlar ile düşük maliyet avantajı elde etmektir. Direkt satış yapmaya yönelik reklam oluşturmak Google reklamlarında maliyetleri kontrol eder ve kişi dilediği zaman değişik ayarlamalar yapabilir. Bu noktaya gelindiğinde önemli olan detay ise, hangi Google reklam modelinden faydalanılabileceği ve doğru optimize çalışmalarına nasıl başlanılacağıdır.

SEO (Search Engine Optimization)

Search Engine Optimization yani SEO, dijital pazarlama teknikleri içerisinde en fazla adı geçen önemli çalışma faaliyetlerinden birisidir. Organik reklam hususunda en güçlü platform olan SEO, firma ve markaların arama motorları üzerinde kullanıcılara daha kolay sunulmasını sağlamaktadır. Aramalar esnasında web sitelerinin doğal olarak üst sıralarda çıkmasını sağlar ve marka bilinirliliğini artırır. Hangi sektörde çalışma yapılırsa yapılsın rekabetçi bir piyasa içerisinde çalışanların varlığını sürdürmesi gerekmektedir.  Rakipler arasında fark oluşturmak için SEO çalışmalarından her zaman mutlaka faydalanılması gerekir. Dijital reklam çalışmalarının yanında daha fazla maliyet avantajı sunan Search Engine Optimization yani SEO çalışmaları etkisini uzun süre gösteren bir tekniktir. Search Engine Optimization olarak İngilizce açılımı yapılan SEO kelimesinin Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. SEO çalışmalarına etki eden birçok faktör bulunur. SEO’ya hakim olmalı ve çalışmaları hatasız bir şekilde yapmak gereklidir. SEO çalışmalarında yapılacak olan bir yanlışlık birçok konuda çalışanların sıkıntıya düşmesine neden olur. Hiçbir aksaklık olmaması için SEO çalışmalarında profesyonel SEO ajansından destek almak akıllıca olacaktır.

Sosyal Medya Reklamları

Günümüz teknolojisinde dijital pazarlama teknikleri yükselişe geçmiştir. Sosyal medya kullanımının da destek olduğu dijital pazarlama ile internet kullanıcılarının bir çoğu marka ve firmaları internet vesilesi ile tanımış olmaktadır. Firma ve markaların sosyal medya ortamında varlık göstermesi ilgili platformların markalarına reklam kapılarını açmıştır. Twitter, İnstagram, Facebook, Linkedin gibi birçok sosyal medya ağları firma ve markalara farklı kampanyalar oluşturarak kazanç sağlama seçeneği sunar. Bu mecralar üzerinden reklam kampanyalarının oluşturulmasıyla markalar hedef kitleye daha kolay ulaşabilir. Hizmet veya ürünü öne çıkarma, sayfa takipçisini arttırma, web sitesine yönlendirme, site içi içerikleri öne çıkarma gibi reklam kampanyalarıyla marka bilinirliğinde artış yakalanırken, firmaların satış dönüşüm oranlarını da bu alanda çokça yükseltebilmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medyanın gücü günümüz teknolojisinde her fırsatta kendini belli eden bir hal almıştır. İnsanların birden daha fazla sosyal medya ağında varlığının olması, gün içerisinde kullanıcıların minimum iki saatini veya iki saatinden daha fazlasını sosyal medyada geçirmesi bu alanların ne kadar da tanıtımlar, reklamlar ve kazanç sağlama ticaretleri için önemli olduğunun en büyük kanıtıdır. Geleneksel pazarlamada varlık gösteren tek taraflı iletişim, sosyal medya kanallarının vesilesiyle etkileşimli bir iletişime dönüşmüştür. Sosyal medya yönetiminde başarıya ulaşmak için öncelikli olarak hedef kitlenin belirlenmesi gereklidir. Bu hususta en önemli noktalardan birisi de başarılı bir sosyal medya yönetim stratejisinin olmasıdır. Her zaman sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar üzerinde içerik planlaması, zamanlaması, kalitesi önceden belirlenmelidir.

E-Mail Pazarlaması

Kullanıcıların temel bilgileri ile oluşan e-mail pazarlaması tabiri çok önemlidir. E-mail pazarlama çalışmaları dijital pazarlama içerisinde kullanıcılara ulaşma ve kullanıcı odaklı reklam kampanyaları üretme konusunda sık kullanılan yöntemlerden birisidir. E-posta pazarlama işleminde direkt pazarlama yapılabilme imkanına sahip olan firmalar ve markalar mail aracılığı ile hedef kitleye kampanya bilgisi, tanıtım maili, promosyon haberlerini kolaylıkla ulaştırabilir. E-mail pazarlamasının en büyük avantajlarından birisi de, hedef kitleye direkt ulaşabilme imkanının sağlanabilmesidir. Kullanıcı davranışlarının ölçümlenebilmesiyle elde edilen müşteri bilgilerine göre sınıflandırılabilen hedef kitle özel reklam içerikleri kullanılarak, e-mail aracılığı ile başarılı olarak etkilenebilir.

İçerik Pazarlaması

Son dönemlerin gözde pazarlama tekniklerinden olan içerik pazarlaması, kitlede ilgi uyandırma, hedef kitleye ulaşabilme, hedef kitleyi elde etme ve hedef kitleye katkıda bulunma işlemleri için kaliteli, zengin, özgün içerikler oluşturularak ilgili içerikleri kâra dönüştürme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Arama motorları için kullanıcılara kaliteli ve özgün içeriklerle bilgi veren siteler arama motorları üzerinde oldukça değerli bir noktada sayılmaktadır. Bu nedenden içerik pazarlaması gücünden bol bol yararlanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir