skip to Main Content

Dijital medya

Dijital Medya

Günümüzde herkesin kullandığı ancak ismini bilmeyen kişilerin çok fazla olduğu “dijital medya” kavramını sizlere elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışacağız. Bu makalenin sonunda dijital medya nedir? Dijital medya uzmanlığı nedir? Dijital medya ajansı ne yapar? Gibi çeşitli sorulara yanıt bulmuş olucaksınız.

Siz hayal edin biz gerçekleştirelim.

Dijital medya nedir?

Dijital medya, dijital sinyalleri kullanarak içerikleri kullanıcılara ulaştırmak için kullanılan herhangi bir format veya cihazı içerir. Basitçe söylemek gerekirse, cep telefonunuzla konuşurken, bu İnternet makalesini okurken veya bir televizyon programı izlerken dijital medya kullanıyorsunuzdur. Animasyon şirketleri, sosyal medya platformları, video izleme siteleri, Skype ve binlerce site dijital medya platformunun içerisinde yer almaktadır. Dijital medya hayatımızın birçok alanında kullanılıyor. Birçok endüstri, dijital medya kullanarak üretimi basitleştirmenin alanlarını veya yollarını buluyor. Örneğin, reklam endüstrisi, cep telefonları ve İnternet üzerinden müşterilere ulaşmanın yenilikçi yollarını araştırıyor. Film endüstrisinde, yapımcılar animasyonu kullanmak ve düzenleme işlemini kolaylaştırmak için dijital teknolojiye geçiyorlar. Yeni veya genişleyen dijital medyaların diğer örnekleri:

*İnternet sayfaları

*Bilgisayar, cep telefonu, tablet v.b gibi ürünlerde bulunan oyunlar

*Müzik çalarlar

*E-kitaplar

*Akıllı yeni nesil televizyon

Dijital medya, dijital teknoloji ve yaratıcılık kombinasyonunu gerektirir. Bu alanda kariyer yapmak için izleyebileceğiniz birkaç yol var. İster teknik kurulum gibi bir alanda mesleki çalışmalara devam etmeyi, ister grafik tasarım veya iletişim gibi bir alanda lisans derecesini tamamlamayı tercih edin, bu genişleyen teknolojideki sektörler büyümeye devam edecek.

Dijital medya üzerine kariyer yapılır mı?

Günümüzde haberlerde ve sosyal medya platformlarında sürekli işsizliğin artmış olduğuna dair içeriklere rastlıyoruz. Sizce işsizliğin en büyük sebebi ne?

Bize göre işsizliğin oluşmasındaki en büyük etken işsiz olan nesilin yanlış kariyer tercihinde yönelim göstermelerinden kaynaklanıyor. Örneğin öğretmelerin atama yapılmadığını bildiğiniz halde hala öğretmenlik okumaya çalışıyor iseniz işsiz kalmanız muhtemeldir. Ancak dijital medya üzerinde herhangi bir alana yöneldiğinizde işsiz kalma olasılığınız çok düşüktür. İşletmelerin neredeyse %25’i şu anda internet sitelerine sahip. İnternet siteleri durduğu yerde hiçbir şey yapmadan size bir şey kazandırmaz. Bu yüzden internet sitesi, sosyal medya platformları gibi alanlarda istihdam açığı ortaya çıkıyor. Freelance platformlara, kariyer ilanlarına baktığımız zaman dijital medya üzerine birçok iş imkanını olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.  Dijital medya hayatımızın neredeyse her alanına giderek daha fazla değdiği için, sektörde sonsuz kariyer olanakları var. Dijital medya ürünleri üreten kuruluşlar, çok yetenekli kişilere güveniyor. Bu kişileri verimlilik ve etkinliklerini artırmak için tasarlanmış iş süreçleriyle yönetiyor. Örneğin, oyun yapmak için hikâye anlatıcılar, programcılar, sanatçılar, veri analistleri, kullanıcı deneyimi tasarımcıları, proje yöneticileri ve animatörler gerekir. Dijital medya, reklam ve pazarlama için büyük bir çıkış noktası haline geldi. Dijital Medya Uzmanları, dijital medya pazarlama müdürü gibi üst düzey yetkinliklere geçtikten sonra maaşta güçlü bir yükseliş görebilir. Dijital medya iş olanakları açısından şunları içerir:

*Hesap yöneticileridijital medya uzmanı

*Analistler

*Stratejistler

Dijital medya artık sanat ve eğlence endüstrisinde bir dayanak noktası. Teknoloji, grafik tasarım, güzel sanatlar ve fotoğrafçılıktan, film, animasyon ve oyun geliştirmede özel efektlere kadar her şeyde kullanılıyor. Bu alandaki meslekler şunları içerebilir:

*Grafik ve web tasarımcıları

*Animatörler

*Kameraman

*Video ve ses editörleri

Fırsatlar aynı zamanda araştırma ve geliştirmenin yanı sıra dijital medya teknolojilerinin kurulması ve uygulanmasında da oldukça fazla. Bu tür işler şunları içerir:

*Yazılım mühendisleri

*Programcılar

*Ağ mühendisleri

*Teknisyenler

Dijital medya uzmanlığı nedir?

Dijital medya uzmanları, organizasyonlar için dijital medya ile ilgili projeler oluşturmaktan ve yönetmekten sorumludur. Medya kampanyaları için dijital kaynakları düzenlemek, ilerlemelerini sağlamak ve yapmış oldukları işleri rapor olarak diğer bölümlerdeki yöneticilere sunmaktan sorumludurlar. Marka sadakatini artıran ve diğer profesyonellerle iş birliği yapan dijital medya uzmanları, mükemmel bir takım oyuncusu olmalı, fakat aynı zamanda bağımsız çalışmalı. Ek olarak, dijital medya uzmanları etkili bir şekilde çoklu görev yapabilen problem çözücüler olmalıdır. Web siteleri ile ilgili gerekli medyayı korur ve mevcut kaynakları gerektiğinde güncellerler. Başlıca sorumluluklarından bazıları çevrimiçi reklamlar, özel gün içerikleri, haber bültenleri ve takvimler oluşturmaktır. Ayrıca, ileri grafik tasarım teknikleri hakkında da güçlü bir bilgiye sahip olmaları gerekir. Şirketlerinin tanıtımını ve satışlarını artırmaya yardımcı olan sosyal medya içeriklerini üretebilmeleri gerekir. Mevcut tasarım trendleri sürekli olarak takip etmeleri gerekiyor. Dijital medya uzmanları çoğu zaman dijital görüntüleri, videoyu ve sesi değiştirmek için tasarım yazılımı olan kişisel bir bilgisayarda çalışır. Şirketlerinde bulunan medya yöneticisine rapor vermek zorundadırlar. Dijital medya uzmanları bir ofis ortamında çalışır. Bu pozisyon genellikle medya tasarımı, dijital medya veya benzeri bir alanda lisans derecesi gerektirir. Yani özetlemek gerekir ise bir dijital medya uzmanı internet sektöründe bulunan tüm işleri yapan kişilere verilen isimdir. Diğer sektörlerin aksine kendilerini gelişen teknoloji ile birlikte her gün yenilemeleri gerekir.

Dijital medya uzmanlığı hangi becerileri bilmeyi gerektirir?

Dijital medya uzmanı sektör çok geniş ve ucu açık olduğu için çok fazla sayıda yetkinliğe ihtiyaç duyar. Bunun yanında kendinizi yeni çıkan programlar ve beceriler ile her geçen gün gelişmelisinizdir. Dijital medya uzmanlığı için gereken beceriler:

*Proje yönetimi

*Çevrimiçi pazarlama

*Dijital medya analizi

*Microsoft Excel

*Arama motoru optimizasyonu (SEO)

*Pazarlama iletişimi

*Web sitelerinin içeriklerinin yönetimi

*E-posta pazarlama

*Sosyal medya pazarlamacılığı

*Video düzenleme

*Grafik tasarım

*Abode İllustrator

*Web tasarımı

*Adobe Photoshop

*Adobe After Effects

Şeklinde sıralanabilir. Ancak dijital medya için dediğimiz gibi kendinizi her gün geliştirmeye devam etmeniz gerekiyor.

Dijital medya uzmanının görevleri nelerdir?

*Dijital medya üzerinde bulunan yenilikleri takip ederek kendisini geliştirme.

*Dijital medya platformu üzerinde bulunan sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, reklamlarının planlanması ve içeriklerinin üretilmesinden sorumludur.

* Endüstri veya ürün çevresinde halkın duyarlılığını ve ilgi alanlarını analiz ederek, buna göre strateji geliştirmek.

*Web sitelerinin arama motoru optimizasyonlarının (SEO) yapılması. İçeriklerin üretimi, müşterilerin analizi ve reklam planlaması.

*Gerektiğinde üstlerine dijital medya danışmanlığı verebilmesi.

Dijital medya ve Larvey.com

Larvey olarak dijital medya platformunda sizlere kurumsal web yazılımları ve dijital pazarlama konusunda hizmet vermeye devam etmekteyiz. Dijital medya üzerinde yaptırmak istediğiniz çalışmalar hakkında fiyat teklifi almak için iletişim bölümünden veya sitemiz üzerinde yer alan canlı destek üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Dijital medya üzerinde sizi üst sıralara taşıyarak, harcadığınızdan fazlasını kazanmanızı sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir