skip to Main Content

Creative Reklam Ajansları

Creative Reklam Ajansları

Hiç kimse oturduğu yerde keşfedilmez!

Neden creative reklam ajansları ile çalışmaya ihtiyaç duyulur diyerek yazımıza başlayalım… Firmaların veya bireysel kişilerin müşteri kazanabilmeleri için ilk olarak tanıtılmaları gerekir. Oturduğunuz yerde onlar sizi bulsun diye beklerseniz maalesef daha çok beklersiniz. Müşterilerin firmaları keşifleri reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. Şu anda günümüzde yer alan firmalara baktığımız zaman hepsinin reklamlar sayesinde tanınmış olduğunun farkına varabiliriz. Reklamın iyisi kötüsü olmaz sözü aslında doğru değildir. Çünkü uzman olmayan kişiler tarafından tasarlanan reklamlar başarısız sonuçlar elde edecek ve hiçbir işinize yaramayacaktır. Reklamın iyisi kötüsü olmaz sözü aslında creative reklam ajanslarının başarısı sayesinde ortaya çıkmış bir sözdür. Buna örnek olarak çiğ köfteci Ali Usta örneğini sizlere verebiliriz. Ali Usta kendisinin kötü, agresif bir yönünü pazarlamasına rağmen tüketiciler tarafından çok fazla beğenilmiştir. Creative reklam ajansları da sıradanlıktan çok daha uzak olan fikirleri sizlere sunmaları ile ünlerini kazanmaktadırlar.

Size bugün creative reklam ajansları hakkında A’dan Z’ye bilgi sahibi olmanız için yardımcı olmaya çalışacağız. Ayrıca aklınızda biraz canlanma olması açısından bizim de creative reklam ajansı olduğumuzu sizlere söyleyebiliriz. Öncelikle creative ajans nedir? Bu soruya cevap vererek başlayalım.

Creative ajans nedir?

Creative kelimesi Türkçede “yaratıcı” anlamına gelmektedir. Yani creative ajans kelimesi, Türkçe’ye çevrildiği zaman yaratıcı ajans olarak çevrilebilir. Şimdi bize soracaksınız, creative reklam ajanslarının reklam ajanslarından farkı nedir?

Creative reklam ajansları, normal reklam ajanslarından ayrılıp piyasanın bir üst katmanına tırmanmak amacı ile kendilerine “creative” sözcüğünü eklemişlerdir. Hal böyle olunca creative reklam ajanslarının, normal bir reklam ajansı ile arasındaki farkları tahmin etmek aslında çok zor değil.

*Creative reklam ajansları kendilerini yaratıcılıkları ile ispatlayarak bir üst mecraya ulaşmış başarılı kişilerden oluşan topluluktur.

*Creative reklam ajansları projenin başından sonuna kadar yer alırlar. Yani bir projenin soyut olarak canlandırılmasından somut gerçekliğe kadar geçişinde tüm işler creative reklam ajansına aittir. Müşteri sadece yapılmasını istediği işi söyler. Tasarımı, çizimleri, planı ve geri kalan tüm detayları creative reklam ajansı hallederek müşteriye sıfırdan bir proje yaratır. Ancak standart bir reklam ajansına müşteri elindeki proje ile giderek direk onun hayata geçirilmesini ister. Yani reklam ajansının değişiklik yapabilme gibi bir şansı yoktur. İşlemleri tamamen müşterilerin istekleri doğrultusunda gerçekleştirirler.

*Creative reklam ajanslarının yapabilecekleri hayal güçleri ve teknolojinin günümüzde bulunduğu konumu ile sınırlıdır. Normal bir çalışanın, şirketin veya müşterinin düşünemeyeceği bir projeyi düşünerek, tasarlar ve hayata geçirirler. Yapılan yaratıcı çalışmalar sayesinde çalışmayı yaptıran kişiler veya şirket çevresinde bulunan rakiplerinden çok daha farklı bir görüntü elde eder. Bu çalışma sonucunda çalışmayı yaptıran kişi müşteri kazanırken, creative reklam ajansları da ortaya çıkarttığı başarılı sonuçlar sayesinde bir üst kademeye taşınır.

*Creative reklam ajansları özgürce düşünüp fikirlerini hayata geçirebilirken, reklam ajanslarının düşünmeye izinleri yoktur. Sadece kendilerine verilen işi yapmakla yükümlüdürler.

*Creative reklam ajansları müşteriyi şaşırtmayı ve memnun etmeyi hedeflerken, reklam ajansları sadece müşterinin memnuniyetine önem gösterirler. Ayrıca şuraya küçük bir not düşmekte yarar var. Sosyal medya üzerinde gördüğünüz yaratıcı instagram sayfalarının arkasında creative bir reklam ajansının bulunuyor olması büyük bir olasılıktır.

Creative reklam ajansları seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Bir ajans ile çalışmaya karar verdiğinize göre sıra size en uygun ajansı seçmeye geldi. Öncelikle kendinize şu soruyu sorun, benim asıl hedeflediğim nedir? Amacınız sadece piyasaya adım atmak ve sosyal medya platformlarında yer edinmek ise bu isteğinizi birçok ajans gerçekleştirebilir. Ancak hedef kitlenin seçilmesi, kitlenin analiz edilmesi ve bunların doğrultusunda yıllar boyu firmanızın adının duyulmasını istiyorsanız reklam ajansı seçimlerinizde çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ucuz etin yahnisi yavan olabilir.

*Creative reklam ajansları, bilgilerinin yanında yaratıcılıkları sayesinde para kazanırlar. Bilgiye herkes sahip olabilirken, yaratıcılığa herkes sahip olamaz. Creative ajans seçiminde ikilemde kaldığınızda ajanslara standart soru olan “gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz?” sorusunu yöneltebilirsiniz. Bu soruya veya bunun gibi bir soruya gelecek cevaplar ile creative reklam ajansı tercihinizi yapabilirsiniz.

*Bir ajansın bol miktarda ödülünün olması onların çok iyi olduğu anlamına gelmez. Çünkü web ödülleri hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra emin olun hiç birisine güveniniz kalmayacaktır. Creative reklam ajansları tercihlerinizi referanslara bakarak yapmanız çok daha doğru bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Creative reklam ajansı neler yapabilir?

Bir kişinin yapabilecekleri hayal gücü ile sınırlıdır. Creative reklam ajanslarının yapabilecekleri de çalışanlarının hayallerinin ulaşabileceği son nokta ile sınırlıdır. Bu yüzden creative reklam ajansları tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çok güzel projeler çıkabilmektedir. Creative reklam ajansları, geleneksel reklam ajanslarının yapabildiği tüm herşeyi yapabilirken ekstra bunlara kendi yeteneklerini katarak yeni tasarımları sizlere sunarlar.

*Kurumsal web tasarımı, kişisel web tasarımı

*Tanıtım filmleri

*SEO çalışmaları

*Kurumsal kimlik oluşturulması ve kurumsal kimliğin oluşturulması sırasında tüm gereken tasarımların hazırlanması gibi dijital web hizmetlerini sizlere sunabilirler.

 

Şimdi dünyanızı farklı renkler ile boyamanın tam zamanı. Yaratıcı düşüncelerimiz ile birlikte sizleri bekliyoruz.

LARVEY – Creative Reklam ajansı
0850 305 71 77

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir