skip to Main Content

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlamadan fayda sağlamak için en iyi yöntem SEO’dur.

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimesi SEO olarak okunmaktadır. SEO işlemleri veya SEO düzenlemeleri sayesinde internet üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde tarama yapılabilir.  Arama motoru taramalarında SEO aranan anahtar kelime ile alakalı olan tüm konuların kolay bir şekilde bulunabilmesi için teknik kriter düzenlemelerinin yapılma işlemidir. Bu şekilde yapılmış olan bir açıklama SEO nedir sorusunun cevaplanmasını sağlayacaktır. SEO kelimesinin Türkçe açılımı ise arama motoru optimizasyonu olarak çevrilebilir.

Arama motorları üzerinde her zaman yapılan aramanın sonucuna ulaşılabilmesi için iyileştirmeler ile birlikte gerçekleştirilmiş olan optimizasyon işlemlerine SEO ismi verilmektedir. Yapılan bu uygulamalar site dışı ve site içi olmak üzere iki farklı yönlerde değerlendirilmektedir; aynı zamanda da arama motorları üzerinde arama esnasında ilk sıralama içinde olabilmeyi de sağlayan işlemlerin tamamı olarak da algılanabilir.

SEO çalışmaları titiz ve dikkatli bir sistem ile yapıldığında tüm arama motorlarında zamanla yükselerek daha çok anahtar kelimeler ile arama yapan kişiye ulaşmak mümkündür. SEO çalışmaları sayesinde web sitesi sahibi kişi veya web sitesi sayesinde verilen firma hizmetinin, teknik bilgisinin, ürününün veya yapılan araştırmaların satış ve tanıtım işlemlerinin hacminin arttığı gözlemlenebilir. SEO çalışmaları yapılmadan bir web siteye yön vermek tercih edilir ise hedeflenen kitleye ulaşmak ve bu hususta portföy oluşturulması son derece zorlaşabilir. Dijital dünyanın özellikle günümüzde her sektöre hâkim olduğu ve neredeyse dijital dünya üzerine kurulmuş olan bir reklam sektörümüzün olduğu düşünülürse yapılmakta olan SEO çalışmalarının maliyetleri de azaltacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Aslında bu durum şu şekilde de açıklanabilir; SEO pazarlama yöntemlerinin kullanılma aşamasında dijital pazarlamanın en çok prestij sahibi olan ve en yüksek getirisi olan pazarlama stratejisi olarak kabul görmektedir. İşte bu nedenden dolayı da SEO nasıl yapılır diye düşünmek zaman kaybıdır. Sorulacak olan soru SEO nedir değil, SEO hemen nasıl yapılmaya başlanılabilir olmalıdır. Her sektörde olması gereken reklam düzeninin dijital pazarlamaya uygulanması için hemen harekete geçilmelidir.

SEO Yönetimi Nasıl Yapılır?

Doğru bir şekilde uygulanan SEO, hızlı ve pratik yöntemler ile popülerlik arttırma sanatı olarak da kabul edilebilir. SEO ile birlikte yapılan popülerlik artmalarını sağlayabilmek, yani SEO yönetimi yapabilmek için işin ehli olanlar ise SEO uzmanlığı dalı üzerinde görev yapmaktadırlar. İnternet ortamında uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan arama motorları içinde en çok kullanılan arama motoru Google’dir. En çok kullanılanlardan birisi olmanın yanı sıra aslında Google en iyi SEO yönetimi yapan markaların da başında gelmektedir. Google arama motorunda aramaların sonuçlarında üst sıralarda görünebilmek en iyi dijital reklam türlerinden biridir.

Bu özet detayları siz değerli okurlarımıza verdikten sonra akıllarda, SEO nasıl yapılır sorusunun cevabının bir nebze de olsa oluştuğunu hissedebiliyoruz.

Google arama sıralamasında en üst sıralarda web sitesinin görüntülenebilmesi veya listelenmek, bu hususta sahip olunan web sitesi için yapılmış olan SEO çalışmalarıyla reklam ve tanıtımla mümkün olabilecektir. İnternet üzerinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, web sitelerinin popülerliğini sağlarken, ziyaretçi sayısının artmasına ve site ile alakalı olarak yapılan linklemeler ile birlikte, sitede bulunan bilgilendirmelerin hakkında yapılmakta olan paylaşımlar ile ölçümlemektedir. Başka kişiler tarafından yapılmakta olan tüm bu işlemler sayesinde internet sitesi sağlam adımlar ile ilerliyor olacaktır. Bunun nedeni, internet üzerinde ne kadar çok kanal üzerinden link paylaşılır ise ve bu paylaşılmakta olan kanalların sayısı da artırılır ise web siteye karşı talep ve ilgi de o kadar fazla artmaya başlayacaktır.

Doğal SEO Yaptığınıza Emin Olun!

Yapılan tüm çalışmaların mutlaka doğallığı barındırması gereklidir. Eğer SEO çalışmalarında her hangi bir şekilde yapılmış olan suni uygulamalar fark edilirse ilgi de web siteye karşı Google tarafından azalacaktır. Bu nedenden dolayı SEO çalışmaları aşamasında titiz ve dikkatli çalışmaların yapılması önemlidir. Örnek vermek gerekirse; sitede yayınlanmış olan bir makalenin bloglarda, forumlarda veya sosyal medya kanallarında katkı sağlamasının beklenmesi bu paylaşımların kullanıcı tarafından yapılıyor gerçekçiliğinde olmasının gereksinimidir. Kullanılan ifadeler kesinlikle bu doğallığa sahip özelliği ile gerçekten fayda sağladığına inanılan bir site olduğu algısı uyandırması gereklidir. Bir web sitede doğallığın yansıtılması isteniyorsa bu doğallığı sadece çeşitlilikle sağlayabilir.

SEO Uyumlu Makale

Bitirmeden önce SEO uyumlu makalenin öneminden bahsedelim. Google ve benzeri arama motorları özgün içerikli web sitelerini sever. İçeriği ilk oluşturan olmaya dikkat edin. SEO uyumlu makale yazarken dikkat etmeniz gereken oldukça önemli başlıklar vardır. SEO uyumlu makale nedir başlıklı yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir