skip to Main Content

Amblem Tasarımı

Amblem Tasarımı

Merhabalar, amblem tasarımı yaptırmak isteyen müşterilerimizin akıllarında çok fazla soru işareti olduğunu görüyoruz. Bu sorulara yanıt bulabilmeniz açısından sizlere amblem tasarımı konusunda tüm herşeyi en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız. Dilerseniz amblem nedir? Sorusuna cevap vererek başlayalım.

Amblem Nedir?

Amblem, bir firmayı veya özel bir kişiyi temsil etmek amacı ile özel olarak tasarlanan grafik tasarım görselidir. Logodan farklı olarak amblem içerisinde kelime öbekleri kullanılmamaktadır. Örneğin logo içinde larvey.com yazısı geçebilir. Ancak amblem içinde yazı kullanılamaz. Web sektörünün öncülerinden olan google firması kendi amblemlerinde “G” harfinden meydana getirilmiş grafik kullanmaktadır. Amblem tasarımı yapılırken özellikle dikkat çekici olmasına ve akılda kalıcılığa önem verilmesi gerekmektedir. Bir logonun veya amblem tasarımının karışık şekillerden oluşması onun iyi bir çalışma olduğu anlamına gelmez. Kaliteli bir amblem tasarımı sadeliği ve akılda kalıcılığı bir arada sunan tasarımlardır. Ayrıca amblem tasarımlarında Larvey olarak renklerin özelliklerine dikkat etmekteyiz. Renklerin doğru kullanımı sayesinde amblem tasarımı çok daha hoş görünecektir.
Sizden aklınıza gelen bir firmanın amblem tasarımını düşünmenizi istiyorum. Aklınıza hangi firma geldi? Bu amblem tasarımının rengi o renk dışında başka bir renkte seçilmiş olsaydı sizde aynı etkiyi yaratır mıydı? Örneğin puma firmasının amblemi, puma hayvanının grafikleştirilmiş halidir. Siyah olan amblemin farklı bir renkte tercih edilmesi görüşleri büyük ölçüde değiştirecektir.
Bir amblem tasarımını, logo olarakta dilediğiniz gibi kullanma şansına sahipsinizdir. İstediğiniz zaman amblem tasarımını logoya çevirmeniz mümkün olucaktır. Ancak bir logoyu ambleme çevirmek çok daha uzun süren bir süreçtir.

Amblem tasarımı ve logo tasarımı arasındaki farklar nelerdir?

Logo ve amblem amaç olarak aynı işlev için yapılıyor gibi görünse de görüntü olarak farklılıklar içermektedir. Bunlardan bazıları;
*Amblem tasarımı maksimum 1 adet harf ile tasarlanabilirken, logo tasarımında böyle bir şey yoktur. Logoda yazı kullanılabilmektedir. Ancak amblemde daha çok görüntü ön plandadır. Amblem tasarımı sizin kurumsal kimliğinizi ortaya koymaktadır.
*Amblem kendisini semboller ve şekiller ile ifade etmeye çalışırken yazıda böyle bir gaye bulunmamaktadır. Logo yapımı, amblem yapımına göre çok daha kolaydır. Sadece harflerin şekilli bir şekilde yazılması ile bile logo tasarımı oluşturulabilir. Ancak amblem tasarımı için büyük bir planlama gerekir. Google logo kullanırken, Apple firması amblem kullanmaktadır. Sizce hangisi daha akılda kalıcı?

Amblem tasarımı çeşitleri nelerdir?

Amblemler soyut, somut, çizgi, karakter ve görsel gibi öğelerden meydana getirilen kurumsal firmayı veya bireyi temsil eden görsellerdir. Amblem tasarımı çeşitleri fazla gibi gözüksede aslında logoya göre çok daha az seçenek mevcuttur.

Harf kullanımı ile oluşturulan amblem tasarımı:

Amblemlerde, logoda olduğu gibi fazla harf kullanılmaz. Genel olarak 1 veya nadiren daha fazla harfin kombinasyonunun kullanıldığını görebiliriz. Google firmasının kullandığı ambleme bakıcak olursak; G harfinin renkli bir görselini amblem tasarımı olarak kullanmaktadırlar.

Harf ve grafiklerin kombinlenmesi ile oluşturulan amblem tasarımı:

Bu tarz amblem tasarımlarında harf ve görsel tasarımlar bir arada kullanılarak ortaya çok daha farklı bir amblem çıkması amaçlanmaktadır. Sadelikten ziyade biraz daha farklı tasarım arayan kişiler bu tercihi yapabilirler.

Bilgi veren amblem tasarımları:

Renklerin ve sembollerin temsil ettikleri anlamlar vardır. Örneğin tekne satışı yapılan bir firma amblemlerinde kendileri hakkında bir bilgi vermeyi amaçlıyor ise mavi tonlar kullanılır. Bunun dışında denizi veya deniz araçlarını temsil eden bir simge tercihi yapılarak amblem tasarımı oluşturulur.

Kim bir ambleme ihtiyaç duyar?

Amblemlerin çeşitli uygulama alanları vardır. Çok yönlü ve esnek hem pazarlama hem de ticari olmayan amaçlar için kullanılırlar. Bu doğrultuda bakıldığında derneklerin, şirketlerin ve hatta kendi yeteneklerini pazarlayan kişilerin ambleme ihtiyacı vardır.

Askeri birimler: Eski çağlardan beri, amblemler ordunun bir parçası olmuştur. Zaman içinde, bu gelenek, güvenlik kuruluşları ve havayolları gibi askeri işlerle uğraşanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Spor kulüpleri: Amblemler ayrıca kimliklerini tanımlamak ve değerlerini vurgulamak isteyen spor kulüplerinin vazgeçilmezlerindendir. Siz hiçbir amblemi olmayan futbol takımı gördünüz mü?

İnşaat ve nakliye şirketleri: Bu tarz şirketler amblemlerinde harften ziyade, kendilerini anlatan simgelerin yer aldığı tasarımların tercihinde bulunurlar.

Diğer sektörlerden firmalar: Uzmanlık alanı ne olursa olsun, herhangi bir şirket bir amblem tasarlayabilir veya satın alabilir. Modern amblemler, arka plan olarak geometrik bir şekil (kare, daire, elmas vb.) Kullanan “geliştirilmiş” logolardır.

Bir amblemi nerede kullanabiliriz?

Amblem logo gibi her türlü alan veya üründe kullanılabilme özelliği taşımaktadır. Şirketiniz veya kişisel markanız için bir amblem oluşturmadan önce, nerede göstereceğinizi düşünün. Bu sorunu çözdükten sonra, kurumsal markanızın etkinliğini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.
*Basım yapılabilecek tüm ürünler.
*Promosyon ürünleri (T-shirt, şapka, kalem, kupa)
*Dış reklamlar, reklam panoları
*Şirketin veya sizin isminizin geçmiş olduğu herhangi bir alanda amblem kullanabilirsiniz. Amblemler sizi temsil eden, kurumsallığınızı arttıran grafik ürünüdür.
Amblem tasarımı konusunda sizlere gerekli olan tüm bilgileri verdiğimizi düşünüyoruz. Ancak aklınıza takılan bir nokta olursa yorumlar bölümüne veya iletişim bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Şirketiniz veya kendiniz için amblem tasarımlarınız için larvey.com üzerinden fiyat teklifi almayı unutmayınız. Tüm tasarımlarımız size özel olarak çizilerek hayata geçirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir